Navigačný riadok

Aktualizované : 26/11/2015

shopping

Nakupovanie – informácie, platby, dodanie tovaru

Čo by ste mali vedieť pred kúpou

Skôr, než kúpite tovary alebo služby v obchode, máte právo na poskytnutie jasných, správnych a zrozumiteľných najdôležitejších informácií od obchodníka. Tieto informácie zahŕňajú:

  • hlavné charakteristiky výrobku,
  • celkovú cenu vrátane daní a všetkých poplatkov,
  • náklady na dodanie (v uplatniteľnom prípade) a ďalšie dodatočné poplatky,
  • údaje o platbe, dodaní alebo poskytnutí (služby),
  • totožnosť obchodníka, adresu a telefónne číslo,
  • dĺžku trvania zmluvy (v uplatniteľnom prípade).

Niektoré z týchto informácií nemusia byť priamo poskytnuté, ak je to zjavné z kontextu, napr. vlastnosti výrobku, ktoré sú zobrazené na polici v obchode.

Ak nakupujete cez internet alebo od podomového predajcu, pred nákupom musíte dostať podrobnejšie informácie, napríklad o vašom práve odstúpiť od zmluvy, ktoré sa vzťahuje na mnohé nákupy uskutočnené inde ako v obchodoch.

V prípade takýchto nákupov nezabudnite na to, že nemusíte platiť žiadne náklady na dodanie alebo iné poplatky, o ktorých ste neboli informovaní.

 

Príklad

Poľka Ewa si od online obchodníka kúpila niekoľko kníh, ale z jej kreditnej karty bola odpočítaná vyššia suma ako tá, ktorá bola uvedená na webovom sídle obchodníka.

Keďže právo EÚ zaväzuje obchodníkov uvádzať správne a úplné ceny predtým, než spotrebiteľ uskutoční nákup cez internet, Ewa ohlásila túto vec obchodníkovi aj poľským úradom. Keď úrady vo veci zasiahli, obchodník jej vrátil rozdiel v cene.

 

Zmluvy musia byť napísané jasne a zrozumiteľne a nemôžu obsahovať neprijateľné zmluvné podmienky български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) .

Potvrdenie o nákupe

Po uskutočnení nákupu cez internet alebo od podomového predajcu musíte dostať potvrdenie o vašej transakcii. Potvrdenie musí byť vyhotovené písomne alebo na inom trvalom nosiči ako je e-mail alebo fax. Pri nákupe od podomového predajcu máte právo na písomné potvrdenie.

Osobitné pravidlá pre zmluvy s nízkou hodnotou

Právo na odstúpenie od zmluvy, potvrdenie o zmluve a iné právne požiadavky, ktoré sa vzťahujú na podomový predaj, sa v niektorých krajinách EÚ nebudú uplatňovať na nákupy v hodnote do 50 EUR (niekedy dokonca menej).

Platby

Poplatky za použitie platobných prostriedkov

Ak chce obchodník účtovať poplatok za využívanie osobitných platobných prostriedkov (napr. kreditnej karty), potom poplatok nesmie byť vyšší ako skutočné náklady na spracovanie vašej platby. V niektorých krajinách tieto poplatky môžu byť úplne zakázané.

Doplnkové platby

Ak chce obchodník ponúkať doplnkové služby, napríklad expresné dodávky, darčekové balenie alebo cestovné poistenie, musíte dať obchodníkovi váš výslovný súhlas na tieto dodatočné platby. Najmä v prípade využívania predvoleného políčka na webovej stránke obchodníka nejde o takýto súhlas. Mali by ste nárok na vrátenie celej platby, ktorá by sa uskutočnila na základe takéhoto súhlasu.

Dodanie

Pokiaľ si výrobok nevyzdvihnete ihneď a nedohodnete sa na konkrétnom čase dodania, obchodník by vám mal dodať tovar spravidla do 30 dní. Obchodník je zodpovedný za akékoľvek poškodenie tovaru od jeho odoslania až do jeho dodania.

Ak nedostanete tovar do 30 dní alebo v rámci vzájomne dohodnutej lehoty, musíte upozorniť obchodníka a mali by ste mu poskytnúť dodatočný primeraný čas na dodanie tovaru. Napríklad, ak vás obchodník informoval o tom, že dodanie sa oneskorí o jeden týždeň z dôvodu problémov s jeho dodávateľmi, mali by ste zvážiť, že mu poskytnete ďalší týždeň.

Ak obchodník nedodá tovar ani v rámci predĺženej lehoty, máte nárok na okamžité vrátenie platby. Nemusíte poskytnúť predĺženie dodacej lehoty v prípade, ak obchodník odmieta dodanie uskutočniť alebo keď dohodnutá dodacia lehota má podstatný význam, napríklad predmetný tovar je potrebný na špecifickú udalosť (svadobné šaty).

 

Majte na pamäti, že ak výrobok, ktorý ste kúpili v ktorejkoľvek krajine EÚ, je chybný, nezodpovedá opisu alebo nie je funkčný, môžete žiadať jeho opravu, výmenu alebo v prípade, že nevyhovuje ani jedna z týchto možností, vrátenie peňazí.

Telefonický servis po predaji

Obchodníci, ktorí spotrebiteľom poskytujú telefónne služby, musia zabezpečiť, že takéto hovory sa účtujú podľa základnej sadzby pre bežné telefonické hovory. Obchodníci nesmú požadovať od spotrebiteľov, aby napríklad v súvislosti s otázkami alebo sťažnosťami, ktoré sa týkajú ich nákupu, museli používať telefónne linky so zvýšenou tarifou.

Právne predpisy EÚ
Verejné konzultácie
    Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
    Pomoc a poradenstvo