Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 26/11/2015

shopping

Iepirkšanās: informācija, maksājumi, piegāde

Kas jāzina pirms pirkšanas

Pirms pērkat preci vai pakalpojumu veikalā, jums ir tiesības no tirgotāja saņemt skaidru, pareizu un saprotamu svarīgāko informāciju, piemēram, par

  • būtiskākajām preces iezīmēm;
  • kopējo cenu, ieskaitot nodokļus un visas citas nodevas;
  • piegādes izmaksām (ja tādas ir) un visu citu papildmaksu;
  • maksāšanas, piegādes vai izpildes kārtību;
  • tirgotāja identitāti, fiziskās atrašanās vietas adresi un tālruņa numuru;
  • līguma ilgumu (ja tāds ir).

Dažas šīs ziņas nav jāsniedz skaidri, ja tas jau ir skaidrs no konteksta, piemēram, prece atrodas veikala plauktā, un tās iezīmes ir skaidri redzamas.

Ja pērkat internetā vai no pārdevēja kāpņutelpā, jums jāsaņem sīkākas ziņas pirms pirkšanas, piemēram par jūsu tiesībām lauzt līgumu (tādas jums ir daudzu preču gadījumā, kuras pērkat ārpus veikala telpām).

Šādu pirkumu gadījumā jāpatur prātā, ka jums nav jāmaksā piegādes izmaksas un cita maksa, par kuru jums nav paziņots iepriekš.

 

Piemērs no dzīves

Eva no Polijas nopirka dažas grāmatas no interneta tirgotāja, bet no viņas kredītkartes atvilka lielāku summu nekā galīgo summu, kas pirkšanas brīdī bija norādīta tirgotāja tīmekļa vietnē.

Tā kā ES noteikumos paredzēts pienākums tirgotājiem norādīt pareizu un pilnīgu informāciju par cenām, pirms klients veic pirkumu internetā, Eva par šo gadījumu ziņoja gan uzņēmumam, gan Polijas iestādēm. Pēc iestāžu iejaukšanās viņai atmaksāja starpību.

 

Līgumiem jābūt sagatavotiem vienkāršā un saprotamā valodā, un tajos nedrīkst būt negodīgi noteikumi.

Pirkuma apstiprinājums

Kad esat ko nopircis internetā vai no ceļojoša pārdevēja, kas jūs uzmeklējis mājās vai darbā, jums jāsaņem darījuma apstiprinājums. Apstiprinājumam jābūt uz papīra vai citā pastāvīgā informācijas nesējā, piemēram, e–pastā vai faksā. No ceļojoša pārdevēja jums ir tiesības saņemt apstiprinājumu uz papīra.

Īpaši noteikumi par mazas vērtības līgumiem

Dažās ES valstīs atteikuma tiesības, līguma apstiprinājums un citas juridiskās prasības, kas piemērojamas sliekšņa darījumiem (pircēja dzīvesvietā vai darbavietā), neattiecas uz pirkumiem, kuru vērtība ir mazāka par 50 eiro (un dažkārt pat vēl mazāka).

Maksāšana

Maksa par maksāšanas līdzekļu izmantošanu

Ja tirgotājs vēlas iekasēt maksu par īpaša norēķinu līdzekļa, piemēram, kredītkartes, izmantošanu, šī maksa nedrīkst būt lielāka par to, cik patiesībā viņam izmaksā jūsu maksājuma apstrāde. Dažās valstīs šāda maksa var būt aizliegta pavisam.

Papildu maksājumi

Ja tirgotājs vēlas piedāvāt jums papildu pakalpojumus, piemēram, kurjerpasta piegādi, dāvanu iesaiņojumu vai ceļojuma apdrošināšanu, jums tirgotājam jāsniedz skaidra piekrišana šiem papildu maksājumiem. Proti, ja tirgotāja tīmekļa vietnē ir iepriekš atķeksēta rūtiņa, tas nenozīmē skaidru pircēja piekrišanu, un pircējam būs tiesības saņemt atpakaļ visus maksājumus, kas tādā veidā iekasēti.

Piegāde

Ja preci nesavācat uzreiz, tirgotājam kā likums tā jums jāpiegādā 30 dienu laikā, ja vien neesat īpaši piekritis citam piegādes laikam. Tirgotājs ir atbildīgs par kaitējumu precei no nosūtīšanas līdz brīdim, kad jūs to saņemat.

Ja preci nesaņemat 30 dienu laikā vai savstarpēji saskaņotajā termiņā, jums ir jāatgādina tirgotājam, piekrītot saprātīgam piegādes termiņa pagarinājumam. Piemēram, ja tirgotājs jūs ir informējis, ka piegāde ir aizkavējusies par vienu nedēļu, jo bija problēmas ar piegādātājiem, jums jāapsver, vai dot viņam vēl vienu nedēļu laika.

Ja tirgotājs preci nepiegādā pagarinātajā termiņā, jums ir tiesības nekavējoties saņemt atpakaļ samaksāto naudu. Jums nav tirgotājam jādod termiņa pagarinājums, ja viņš atsakās piegādāt vai ja nolīgtais piegādes termiņš ir būtisks, piemēram, attiecīgā prece ir nepieciešama konkrētā pasākumā, piemēram, kāzu kleita.

 

Atcerieties, ja izrādās, ka prece, ko esat iegādājies jebkurā ES valstī, ir bojāta vai neizskatās vai nedarbojas, kā norādīts piedāvājuma aprakstā, jums ir tiesības lūgt to salabot, nomainīt vai, ja šīs abas alternatīvas nav iespējamas, lūgt, lai jums atdod samaksāto naudu.

Saziņa pa tālruni pēc pārdošanas

Tirgotājiem, kuri piedāvā tālruņa līnijas saziņai ar klientiem, jāraugās, lai par šādiem zvaniem ir jāmaksā pēc pamata tarifa, ko piemēro parastajiem tālruņa zvaniem. Tirgotājiem ir aizliegts prasīt, lai patērētāji zvanītu, piemēram, pa paaugstināta tarifa tālruņa līnijām, ja viņi vēlas sīkāku informāciju vai sūdzēties par pirkumiem.

Sabiedriskās apspriešanas
    Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
    Vaicājiet, un mēs dosim padomu.