Naršymo kelias

Atnaujinta 2016-01-25

shopping

Garantijos: remontas, keitimas, pinigų grąžinimas

Nemokama dvejų metų garantija (teisinė garantija)

Nesvarbu, ar pirkote prekes parduotuvėje, ar internetu, pagal ES taisykles visada turite teisę į ne mažiau kaip dvejų metų nemokamą garantiją.

Ši dvejų metų garantija yra jūsų minimali teisė – nacionalinėmis taisyklėmis jūsų šalis gali suteikti jums papildomą apsaugą. Vertėtų atminti, kad bet koks nukrypimas nuo ES taisyklių visuomet turi būti vartotojų naudai.

Jei paaiškėja, kad kitoje ES šalyje įsigyta prekė turi defektų, atrodo arba veikia ne taip, kaip reklamuota, pardavėjas turi ją nemokamai pataisyti, pakeisti arba grąžinti už ją sumokėtus pinigus ar sumažinti kainą. Kai kuriose ES šalyse jums iš karto bus pasiūlyta pasirinkti iš visų keturių galimybių. Kitais atvejais visiškos ar dalinės kompensacijos bus galima reikalauti tik tada, kai prekės neįmanoma pataisyti ar pakeisti, arba kai tai padaryti sunku.

Taip pat nepamirškite, kad galite neturėti teisės atgauti pinigus, jei defektas nereikšmingas (pavyzdžiui, brėžis ant kompaktinio disko dėžutės).

Dvejų metų garantinis laikotarpis prasideda tuoj pat, kai tik gaunate prekę. Kai kuriose ES šalyse pardavėją apie defektą privalu informuoti per du mėnesius nuo jo aptikimo, kitaip galite netekti teisės į garantiją.

Jums tereikia per šešis mėnesius nuo prekių gavimo parodyti pardavėjui, kad jos turi defektų arba nėra tokios, kaip reklamuota. Tačiau po šešių mėnesių daugumoje ES šalių taip pat turėsite patys įrodyti, kad defektas jau buvo prekės gavimo momentu, pavyzdžiui, jums reikės įrodyti, kad defektas atsirado dėl prastos panaudotų medžiagų kokybės.

Už defektus visada turi atlyginti prekybininkai, o kai kuriose ES šalyse taip pat turite teisę reikalauti kompensacijos iš gamintojo.

Jūsų šalies Europos vartotojų centras jums gali suteikti išsamesnės informacijos apie papildomas teises, kurias turite pagal nacionalinius įstatymus, ir padėti, jei jums iškilo problemų dėl kitoje ES šalyje įsigytų prekių.

Atsitikimas

Prekių trūkumai ne visada paaiškėja iš karto

Mirekas nusipirko nešiojamąjį kompiuterį. Pradžioje jis veikė puikiai, tačiau po metų jis pastebėjo, kad šio kompiuterio atmintis mažesnė, negu turėjo būti.

Nors Mirekas to iš karto nepastebėjo, o kompiuteris veikė, jis neturėjo skelbtų savybių arba tų savybių, už kurias pirkėjas sutiko mokėti pirkdamas, todėl Mirekas išsireikalavo iš parduotuvės dalinę kompensaciją.

 

Papildomos garantijos (prekybos garantija)

Parduotuvės arba gamintojai neretai siūlys jums papildomų prekybos garantijų. Jos jau bus įtrauktos į prekės kainą arba už jas reikės mokėti papildomai. Taip jums gali būti užtikrinta geresnė apsauga, tačiau šios garantijos jokiu atveju nepakeis ir nesumažins minimalios dvejų metų garantijos, kurią turėsite visada.

Taigi jei parduotuvėje nauja prekė jums parduodama pigiau dėl to, kad nesuteikiama garantijos, tai reiškia tik tai, kad jūs negaunate jokių papildomų garantijų. Visada turite nemokamą dvejų metų garantiją, jei prekė turi defektą arba neatitinka aprašo.

Atsitikimas

ES teisės aktais numatyta dvejų metų garantija negali būti sutrumpinta dėl prekybos garantijos

Karla nusipirko plaukų džiovintuvą, kuriam pardavėjas suteikė šešių mėnesių garantiją.

Po aštuonių mėnesių džiovintuvas sugedo ir Karla jį nunešė atgal į parduotuvę. Pardavėjas jai pasakė, kad jos garantija pasibaigusi ir todėl ji nebeturi teisės į kompensaciją.

Karla priminė, kad pagal ES vartotojų apsaugos teisės aktus ji turi nemokamą dvejų metų garantiją, o pardavėjo šešių mėnesių garantija buvo tik papildoma paslauga.

Naudotos prekės

Naudotoms prekėms, kurias įsigyjate iš prekiautojo, taip pat taikoma minimali dvejų metų garantija. Tačiau iš privačių asmenų, kurie neužsiima prekyba, kaip profesine veikla, įsigytoms prekėms ši garantija netaikoma.

Kai kuriose ES šalyse naudotų prekių pirkėjas ir pardavėjas gali susitarti dėl trumpesnio nei dvejų metų laikotarpio, tačiau jis negali būti trumpesnis kaip vieni metai. Pirkėjas turėtų būti apie tai informuojamas tuo metu, kai perka.

Viešosios konsultacijos
    Pagalbos tarnybos
    Pagalba ir patarimai

    šiuo atveju 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje

    Retour au texte en cours.