Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 25/11/2016

Garantijas un atpakaļsūtījumi

Eiropas Savienībā, ja iegādājaties preci, kas, izrādās, ir bojāta, nedarbojas vai neatbilst tās aprakstam, tirgotājam tā ir jāsalabo, jāaizstāj, jāpiešķir jums atlaide vai jāatdod par to saņemtā nauda.

Ja iegādājāties preces vai pakalpojumu tālpārdošanā (pa tālruni, pastu, no tirdzniecības aģenta mājās) vai tiešsaistē, jums ir tiesības anulēt vai nosūtīt atpakaļ savu pasūtījumu 14 dienu laikā, lai kāds arī nebūtu iemesls un bez paskaidrojumiem.

Noskaidrojiet, kādos gadījumos varat atsaukties uz garantijām un atteikties no pirkumiem.

Garantijas defektīvu preču gadījumā

Divgadīgā juridiskā garantija (bezmaksas)

Saskaņā ar ES noteikumiem jums vienmēr ir tiesības uz minimālo bezmaksas divgadīgo garantiju.

Runa ir par minimālām tiesībām: jūsu valsts tiesību akti jums var piešķirt papildu aizsardzību. Tomēr visām novirzēm attiecībā pret ES tiesību aktiem vienmēr ir jābūt par labu patērētājam.

Ja izrādās, ka prece, ko esat iegādājies kādā ES valstī, ir bojāta, nedarbojas vai neatbilst tās aprakstam, pārdevējam tā par velti ir jāsalabo vai jānomaina vai jāpiedāvā jums atlaide vai visas par preci iekasētās naudas atmaksa.

Principā jūs varat prasīt pilnu vai daļēju atmaksu tikai tad, ja preci nav iespējams salabot vai aizstāt ar citu.

Iespējams, ka nevarēsiet saņemt atpakaļ samaksāto naudu, ja problēma ir niecīga (piemēram, ieskrāpēta kompaktdiska kārbiņa).

Kā varat panākt, ka preci saremontē, nomaina vai atmaksā naudu

 • Divgadīgās garantijas periods sākas no preces saņemšanas brīža.
 • Dažās ES valstīs pircējam ir jāinformē pārdevējs divu mēnešu laikā pēc defekta konstatēšanas, citādi pircējs var zaudēt tiesības uz garantiju.
 • Sešu mēnešu laikāpēc preces saņemšanas jums ir jāparāda tirgotājam, ka tā ir bojāta vai neatbilst aprakstam.
 • Pēc sešiem mēnešiemlielākajā daļā ES valstu pircējam ir pašam jāpierāda, ka prece bija bojāta jau saņemšanas brīdī, piemēram, pierādot, ka defekts radies tāpēc, ka izmantoti slikti materiāli.

Tirgotājam vienmēr ir jāpiedāvā risinājums. Dažās ES valstīs jums ir tiesības pieprasīt kompensāciju arī no ražotāja.

Jūsu valsts Eiropas Patērētāju centrs English var jums palīdzēt gadījumā, ja jums ir problēma ar kādu preci, kas iegādāta jūsu valstī vai citā ES valstī.

Piemērs no dzīves: preces defekts ne vienmēr parādās uzreiz

Mireks iegādājās klēpjdatoru, kurš sākumā it kā strādāja labi. Kad no pirkuma brīža bija pagājis vairāk nekā gads, viņš atklāja, ka datoram bija mazāk atmiņas, nekā solīts pirkuma brīdī.

Lai gan Mireks problēmu nebija konstatējis uzreiz un dators joprojām darbojās, tas neatbilst tam, kas tika apgalvots vai par ko bija vienošanās brīdī, kad viņš to nopirka. Tāpēc Mireks varēja no veikala saņemt atpakaļ daļu samaksātās naudas.

Papildu garantijas (komercgarantijas)

Tirgotāji vai ražotāji bieži vien piedāvā papildu komercgarantiju, kas jau ir iekļauta preces cenā vai ir par papildu samaksu.

Šī garantija var piedāvāt labāku aizsardzību, bet tā nekādā gadījumā nevar aizstāt vai samazināt minimālo divgadīgo garantiju, kas jums pienākas vienmēr.

Tāpat, ja veikals jums ir lētāk pārdevis jaunu preci it kā "bez garantijas", tas nozīmē tikai to, ka jums nav papildu garantijas. Jums vienmēr ir tiesības uz divgadīgo bezmaksas garantiju, ja precei atklājas defekti vai tā neatbilst tās aprakstam.

Piemērs no dzīves: komerciāla garantija nevar saīsināt divgadīgo garantiju, kas ir noteikta ar likumu

Karla nopirka matu fēnu ar sešus mēnešus ilgu pārdevēja piedāvātu garantiju.

Kad fēns pēc astoņiem mēnešiem salūza, viņa to aiznesa atpakaļ uz veikalu. Pārdevējs apgalvoja, ka garantijas laiks ir beidzies un ka viņai nav tiesību prasīt naudu atpakaļ.

Karla pareizi norādīja, ka ES patērētāju aizsardzības tiesībās viņai paredzēta pilna divu gadu garantija bez maksas un ka veikala sešu mēnešu garantija ir tikai papildu pakalpojums.

Lietotas preces

Minimālā divgadīgā garantija attiecas arī uz lietotām precēm, kas iegādātas no tirgotāja. Taču tā nav paredzēta precēm, kas nopirktas no privātpersonas vai publiskās izsolēs.

Dažās ES valstīs pircējs un pārdevējs var vienoties par garantijas laiku, kas īsāks par diviem gadiem, tomēr tas nedrīkst būt īsāks par vienu gadu. Pārdevējam ir pienākums jums šos jautājumus izskaidrot pirkuma brīdī.

 

Lai uzzinātu vairāk par valsts tiesību aktos paredzētajām tiesībām, skatiet noteikumus, kas attiecas uz juridiskajām garantijām un tirdzniecības garantijām valstī, kur esat veicis savu pirkumu:

Anulēt pasūtījumu un nosūtīt to atpakaļ

14 dienas, lai anulētu pirkumu un atdotu atpakaļ tālpārdošanā (tiešsaistē, pa tālruni vai pastu) iegādātas preces

Eiropas Savienībā 14 dienu laikā varat atdot atpakaļ tālpārdošanā iegādātas preces un prasīt par tām samaksātās naudas pilnīgu atmaksu. Jums nav jāpamato savs lēmums: jums ir tiesības vienkārši mainīt savu viedokli.

Šis 14 dienu pārdomu termiņš neattiecas, piemēram, uz:

 • aviobiļetēm un vilciena biļetēm, koncerta biļetēm, viesnīcas rezervāciju, auto nomas un ēdināšanas pakalpojumiem, kuri pasūtīti konkrētiem datumiem;
 • pārtiku un dzērieniem, kas tiek piegādāti regulāri (piemēram, no piena pārdevēja);
 • precēm, kas izgatavotas pēc pasūtījuma vai nepārprotami ir domātas individuālai lietošanai (piemēram, pēc pasūtījuma uzšūts uzvalks);
 • datu nesējiem, kā DVD, kuru iepakojumu pēc saņemšanas esat atvēris;
 • digitālo saturu tiešsaistē, ja esat sācis to lejupielādēt vai skatīt straumējot;
 • precēm, kas nopirktas no privātpersonas;
 • vienošanos par steidzamiem remonta vai uzturēšanas darbiem. Piemēram, ja izsaucat santehniķi, lai salabotu tekošu dušu, jūs nevarat no šī pakalpojuma atteikties, kolīdz esat vienojies par tā cenu.

Piemērs no dzīves: no dažu veidu pirkumiem atteikties nevar

Džeina tiešsaistē nopirka biļeti uz grupas "U2" koncertu Īrijā. Nākamajā dienā viņa konstatēja, ka viņai koncerta dienā jābūt ārzemēs, un mēģināja atcelt pasūtījumu. Taču tirgotājs atteicās anulēt viņas pasūtījumu un atmaksāt iekasēto naudu.

Kā anulēt pirkumu

Pārdomu periods beidzas 14 dienas pēc preču saņemšanas dienas. Ja tas beidzas brīvdienā, termiņu pagarina līdz nākamajai darba dienai.

Jums ir skaidri jāinformē tirgotājs par savu lēmumu anulēt savu pirkumu. Ar to vien nepietiek, ka nosūtāt atpakaļ preces. Tirgotājam jums jāiedod atteikuma veidlapa , kuru varat izmantot (tā nav obligāti jāizmanto), lai tirgotāju informētu par savu lēmumu.

Jums ir jānosūta atpakaļ neizmantotās preces 14 dienu laikā pēc tam, kad esat informējis tirgotāju, ka vēlaties atteikties no tām.

Jūs varat, piemēram, pievienot rakstisku paziņojumu precēm, kuras nosūtāt atpakaļ pa pastu, vai nosūtīt faksu vai e–pastu.

Tirgotājam jums jāatlīdzina iekasētā nauda 14 dienu laikā no atteikuma paziņojuma saņemšanas dienas. Tomēr viņš var atlikt atlīdzināšanu, ja vēl nav saņēmis atpakaļ attiecīgās preces vai nav saņēmis dokumentu, kas apliecina, ka preces ir nosūtītas.

Jāatlīdzina arī varbūtēji piegādes izdevumi, ko sedzāt, kad veicāt pirkumu. Tomēr tirgotājs no jums var iekasēt papildu piegādes izmaksas, ja jūs izvēlējāties nestandarta (ātro) piegādi.

Tirgotājam ir jūs jāinformē par to, vai jums jāsedz preču atpakaļnosūtīšanas izmaksas. Ja viņš to nedara, izmaksas būs jāsedz viņam. Jums nav jāsedz izmaksas, par kurām neesat informēts.

Lielgabarīta preču (piemēram, lielu mājsaimniecības iekārtu) gadījumā tirgotājam jums jāsniedz vismaz aplēse, cik izmaksās to nosūtīšana atpakaļ.

Tomēr lielgabarīta preces, kas iegādātas no tirdzniecības aģenta mājās un tūlīt piegādātas, tirgotājam vienmēr ir jāņem atpakaļ uz sava rēķina.

ES tiesību akti
Sabiedriskās apspriešanas
  Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
  Vaicājiet, un mēs dosim padomu.