Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 30/11/2015

shopping

Iepirkšanās internetā

Kopš 2014. gada 13. jūnija visiem, kas internetā iegādājas preci vai pakalpojumu, ir labvēlīgāki patērētāju aizsardzības noteikumi. Tikai daži piemēri:

 • pirms līguma slēgšanas pircējam ir tiesības uzzināt svarīgāko informāciju;
 • par maksāšanu ar kredītkarti (vai citos veidos) nedrīkst noteikt nepamatotu uzcenojumu;
 • piegādei jābūt norunātajā termiņā;
 • negribētu preci var atdot atpakaļ;
 • jāmaksā tikai par to, kam esat skaidri piekritis.

Kas jāzina pirms pirkšanas

Ja iegādājaties preci vai pakalpojumu Eiropas Savienībā — veikalā vai internetā —, tirgotājam jums pirms pirkšanas jāsniedz skaidra, pareiza un saprotama svarīgākā informācija par preci vai pakalpojumu.

Pirms slēdzat līgumu ar interneta tirgotāju vai pakalpojumu sniedzēju, ir jāsniedz šāda sīkāka informācija:

 • preces vai pakalpojuma svarīgākās iezīmes;
 • tirdzniecības uzņēmuma nosaukums un fiziskā adrese;
 • e–pasta adrese un/vai tālruņa numurs;
 • kopējā cena, ieskaitot visas papildu izmaksas, piemēram, piegādes izmaksas, vai, ja tās nav zināmas iepriekš, vismaz informācija par to, kā cena tiks aprēķināta;
 • informācija par maksāšanas un piegādes kārtību, it īpaši par piegādes ierobežojumiem dažās valstīs;
 • atteikuma tiesības;
 • pieejamie pakalpojumi pēc pārdošanas;
 • līguma darbības ilgums;
 • strīdu izšķiršanas mehānismi;
 • numurs uzņēmumu reģistrā;
 • profesionālais nosaukums un PVN ziņas (ja ir);
 • profesionālā apvienība, kurai pakalpojuma sniedzējs pieder (ja ir).

 

Šī iepriekšējā informācija pieder pie līguma, ja vien jūs un tirgotājs kopīgi nevienojaties par noteikumu grozījumiem, kas norādīti, piemēram, tirgotāja tīmekļa vietnē.

Līgumam jābūt sagatavotam vienkāršā un saprotamā valodā, un tajā nedrīkst būt negodīgi noteikumi.

Patērētāju tiesības, ko paredz ES noteikumi, parasti attiecas arī uz pirkumiem no ārpussavienības valsts interneta tirgotājiem, kuri pārdod patērētājiem ES. Tomēr ņemiet vērā, ka jums var būt grūtāk panāk, lai šīs tiesības ievērotu tirgotāji, kuri ir ārpus ES.

Ieteicams vienmēr pārbaudīt, kur tirgotājs ir reģistrēts. Interneta adrese, kuras beigās ir ".eu", ".IE" vai ".co.uk" utt., NEGARANTĒ, ka attiecīgais tirgotājs atrodas un ir reģistrēts Eiropas Savienībā.

 

Digitālais saturs

Īpašas informācijas prasības attiecas uz digitāla satura pirkumiem internetā, piemēram, mūzikas un video lejupielādi un straumēšanu. Pirms pirkšanas jūs ir jāinformē par šī pakalpojuma saderību ar attiecīgo datortehniku un programmatūru (sadarbspēju) un par tā funkcionalitāti, tostarp, par iespējamiem ģeogrāfiskiem ierobežojumiem satura izmantošanā un par to, vai ir to drīkst pavairot privātām vajadzībām.

 

Pircējam 14 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas par digitālo saturu internetā ir tiesības līgumu lauzt. Tomēr, ja jūs jau esat sācis lejupielādi vai straumēšanu, jūs no pirkuma vairs nevarat atteikties, ja vien tirgotājs ir izpildījis savas saistības. Proti, tirgotājam ir pienākums vispirms saņemt skaidru piekrišanu tūlītējai lejupielādēšanai vai straumēšanai, un jums ir skaidri jāapstiprina, ka jūs zaudējat tiesības atteikties, kad lejupielāde vai straumēšana ir jau sākusies.

Piemērs no dzīves

Lukrēcija vēlējās skatīties filmu internetā pieprasījumvideo tīmekļa vietnē. Pirms maksāšanas atvērās uznirstošais logs, kurā bija norādīts, ka viņai ir jāpiekrīt, ka filma tiks rādīta nekavējoties, un jāapstiprina, ka viņa zaudēs tiesības atteikties, kad filma jau būs sākusies.

Lukrēcija atķeksēja attiecīgo rūtiņu, un pēc tam atvērās maksājumu veikšanas lapa. Pēc samaksāšanas sākās filmas straumēšana, un viņai vairs nebija tiesību līgumu lauzt.

 

Pirkuma apstiprinājums, piegāde un papildu izmaksas

Pirkuma apstiprinājums

Iegādājoties internetā, jums ir nekavējoties jāsaņem darījuma apstiprinājums. Interneta pirkuma gadījumā tas var būt e–pasts vai ziņojums jūsu personīgajā kontā tirgotāja tīmekļa vietnē, ja vien to var saglabāt un tirgotājs to nevar vienpusēji mainīt.

 

Piegādes izmaksas

Pērkot internetā, jums arīdzan jāsaņem skaidra informācija par kopējo cenu, ieskaitot piegādes un citas tamlīdzīgas izmaksas, un jums aktīvi jāapstiprina, piemēram, nospiežot spiedpogu vai tamlīdzīgi, ka jums tas viss ir zināms un ka pasūtīšana ir saistīta ar pienākumu maksāt.

Ievērojiet, ka, tieši tāpat kā veikalā, arī internetā pasūtītās preces ir jāpiegādā 30 dienu laikā, ja vien ar tirgotāju neesat vienojies par citu piegādes datumu.

 

Piemērs no dzīves

Novembra vidū slovāks Andrejs internetā pasūtīja kasti vīna no Itālijas, lai celtu to galdā ģimenes Ziemassvētku svinībās. Ziemassvētki pienāca un pagāja, bet no vīna nebija ne ziņas, ne miņas.

Tā kā prece netika piegādāta 30 dienu laikā, lai gan viņš tirgotājam bija atgādinājis un devis papildu laiku, Andrejam ir tiesības no tirgotāja saņemt kompensāciju.

 

Maksa par maksāšanas līdzekļu izmantošanu

Ja tirgotājs vēlas iekasēt maksu par īpaša norēķinu līdzekļa, piemēram, kredītkartes, izmantošanu, tad šī maksa nedrīkst būt lielāka par to, cik viņam faktiski izmaksā jūsu maksājuma apstrāde. Dažās valstīs šāda maksa var būt aizliegta pavisam.

 

"Slēptās" papildizmaksas — iepriekš atķeksētu rūtiņu aizliegums

Kad pērkat kaut ko no tirgotāja, jums vienmēr jābūt iespējai nepārprotami piekrist jebkurām "slēptām" papildizmaksām, piemēram, avioreisa apdrošināšanai. Ir nelikumīgi, ja tirgotāji iejaucas iegādes procesā un jūsu vietā jau iepriekš ir atķeksējuši rūtiņas.

 

Negribētu preču atdošana atpakaļ

Ja iegādājaties preces vai pakalpojumus pa pastu, tālruni, faksu vai internetā no profesionāla tirgotāja, kas atrodas ES, jums ir tiesības 14 dienu laikā pēc preces saņemšanas pārdomāt un atdot tās atpakaļ.

 

Interneta pakalpojumu abonēšana

 

Pakalpojumu sniedzējam jums jāsniedz informācija par:

 • spēkā esošajām cenām un nodevām, ieskaitot opcijas un komplektus;
 • standarta noteikumiem;
 • pakalpojuma kvalitāti (piemēram, lejupielādes ātrums).

 

Piemērs no dzīves

Laura no Rumānijas vēlējās mājās interneta pieslēgumu, bet nebija pārliecināta par dažādo piedāvājumā esošo komplektu pakalpojumu kvalitāti.

Par laimi, kā noteikts likumā, visi šī pakalpojuma sniedzēji savās tīmekļa vietnēs ievietojuši pietiekami sīku informāciju. Turklāt Laura no Rumānijas valsts regulatīvajām iestādēm, kas atbild par elektroniskajiem sakariem, varēja saņemt vēl vairāk informācijas.

 

Pakalpojuma sniedzējam ir arī:

 • krietni iepriekš jums jāpaziņo, ja tie vēlas līgumu grozīt (piemēram, paaugstināt tarifus);
 • jāļauj jums līgumu lauzt, neprasot sodanaudu, ja jūs nepiekrītat jaunajiem nosacījumiem;
 • jāpiedāvā saprātīgs minimālais līguma ilgums, piemēram, viens gads. Ir nelikumīgi līgumu piedāvāt slēgt īsākais uz diviem vai vairāk gadiem.

 

Piemērs no dzīves

Ēriks vienu gadu uzturējās Londonā studentu apmaiņas programmā un vēlējās tur savam dzīvoklim pieslēgt internetu. Taču vairāki šī pakalpojuma sniedzēji viņam paziņoja, ka minimālais abonēšanas laiks ir 2 gadi.

Apspriedies ar valsts elektronisko sakaru pārvaldi un uzzinājis savas tiesības, Ēriks vēlreiz sazinājās ar pakalpojumu sniedzējiem un saņēma abonementu tikai uz vienu gadu.

Sabiedriskās apspriešanas
  Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
  Vaicājiet, un mēs dosim padomu.