Produkty ubezpieczeniowe

Firmy ubezpieczeniowe mogą sprzedawać swoje produkty w dowolnym kraju UE – albo zakładając oddział w innym kraju, albo bezpośrednio oferując swoje usługi za granicą, na przykład za pośrednictwem stron internetowych lub pośredników.

Klient zatem ma możliwość porównania produktów ubezpieczeniowych dostępnych na rynku UE i wyboru najlepszej oferty, na przykład ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia domu czy ubezpieczenia samochodu.

Uwaga

Swoboda ta odnosi się wyłącznie do prywatnego ubezpieczenia i prywatnych pracowniczych programów emerytalnych. Nie można natomiast swobodnie wybierać swojego ubezpieczenia społecznego i ustawowych uprawnień emerytalnych lub rentowych związanych ze swoją historią zatrudnienia.

Produkty ubezpieczeniowe mogą być sprzedawane bezpośrednio przez towarzystwa ubezpieczeniowe (często na stronach internetowych), przez pośredników ubezpieczeniowych (brokerów, agentów) lub przez przedsiębiorstwa takie jak linie lotnicze, biura podróży, zakłady optyczne czy sprzedawców urządzeń elektronicznych. Zanim klient podpisze umowę, sprzedający ubezpieczenie musi dostarczyć mu ważnych informacji o sobie i produkcie ubezpieczeniowym.

Ważne informacje, dzięki którym możesz zrozumieć, co kupujesz

Zanim dokonasz zakupu produktu ubezpieczeniowego, powinieneś otrzymać standardowy dokument informacyjny, tj. dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym. Dokument ten ma Ci pomóc zrozumieć, co kupujesz, i umożliwić porównanie różnych ofert podobnych produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez inne firmy ubezpieczeniowe.

Uwaga

Zasady te nie mają zastosowania do ubezpieczeń na życie.

Taki dokument powinien być zwięźle (nie więcej niż dwie strony A4) i jasno napisany i zawierać następujące informacje i wyjaśnienia:

  • nazwa produktu ubezpieczeniowego i firmy ubezpieczeniowej, która go oferuje
  • rodzaj ubezpieczenia
  • co jest przedmiotem ubezpieczenia
  • czego nie obejmuje ubezpieczenie
  • ewentualne ograniczenia w zakresie ubezpieczenia
  • Twoje zobowiązania
  • kiedy i w jaki sposób masz dokonywać płatności
  • kiedy ochrona się rozpoczyna i kończy
  • w jaki sposób możesz odstąpić od umowy.

Przed podpisaniem umowy osoba lub firma sprzedająca produkt ubezpieczeniowy musi również wyjaśnić, czy jest brokerem lub agentem oraz poinformować Cię o swoich powiązaniach z firmą ubezpieczeniową oferującą produkt ubezpieczeniowy będący przedmiotem sprzedaży. Na przykład musi poinformować Cię, czy otrzymuje prowizję od towarzystwa ubezpieczeniowego za sprzedaż danych produktów.

Zakup towarów lub usług wraz z produktem ubezpieczeniowym

Kiedy oferowany jest Ci produkt ubezpieczeniowy inny niż ubezpieczenie na życie wraz z innym produktem lub usługą – np. ubezpieczenie samochodu, gdy dokonujesz zakupu nowego samochodu, lub ubezpieczenie od przypadkowego uszkodzenia, kiedy kupujesz nowy laptop – zawsze masz prawo do zakupu produktu lub usługi bez polisy ubezpieczeniowej.

Prawdziwa historia

Nie musisz kupować ubezpieczenia od sprzedawcy, od którego nabywasz dany produkt

Carole z Francji niedawno popsuły się okulary. Udała się więc do miejscowego optyka w celu zakupienia nowych okularów. Po wyborze nowych szkieł optyk zaproponował jej wykupienie ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia okularów. Poinformował ją, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie i jaki jest jego koszt. Dał jej również broszurę zawierającą szczegółowe informacje, aby mogła przemyśleć sprawę w domu podczas oczekiwania na odbiór okularów.

Po powrocie do domu Carole wyszukała podobne polisy ubezpieczeniowe przez internet i znalazła polisę oferującą taką samą ochronę, która mniej kosztowała. Kiedy tydzień później zgłosiła się po odbiór okularów u lokalnego optyka, poinformowała go, że nie zamierza kupować oferowanej przez niego polisy ubezpieczeniowej. Wykupiła natomiast tańsze ubezpieczenie, które znalazła online.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Ostatnio sprawdzono: 11/02/2022
Udostępnij tę stronę