Navigācijas ceļš

Bieži uzdotie jautājumi — Iepirkšanās


Šos jautājumus saņēma un uz tiem atbildēja Eiropas patērētāju konsultatīvais dienests. Jums ir cits jautājums? Sazinieties ar Eiropas patērētāju centru savā valstī! English

Preču atdošana atpakaļ un atteikšanās

 • Es pasūtīju kompaktdisku, kuru tā arī neesmu saņēmis. Es sazinājos ar pārdevēju, bet viņš apgalvo, ka neko nevarot darīt, jo tā esot pasta, nevis viņa vaina. Vai viņam ir taisnība?

  NĒ - Tirgotājs ir atbildīgs par jūsu pirkuma piegādi. Tas ir viņa pienākums sazināties ar piegādes dienestu un pierādīt, ka prece ir piegādāta. Ja viņš to nevar pierādīt, viņam ir pienākums vēlreiz jums nosūtīt preci vai atmaksāt atpakaļ izdoto naudu.

 • Pirms piecām nedēļām internetā pasūtīju grāmatu, kuras krājumi bija beigušies. Grāmatu pirku vīra dzimšanas dienai, bet joprojām neesmu to saņēmusi, un dzimšanas diena tagad ir pagājusi. Ko varu darīt?

  Ja prece, kuru esat nopirkusi, nav piegādāta 30 dienu laikā, varat anulēt pasūtījumu. Ja par preci jau ir samaksāts, pārdevējam 30 dienu laikā jums jāatlīdzina samaksātā nauda.

Remonts, aizstāšana, kompensācijas

 • Internetveikalā iegādājos ģitāru, bet piegādes brīdī tā bija bojāta. Tirgotājs nevēlas ne piegādāt man citu ģitāru, ne atdot man samaksāto naudu. Viņš apgalvo, ka atbildīgs ir transporta uzņēmums un ka viņš tur neko nevar darīt. Vai viņam ir taisnība?

  NĒ - Tirgotājs ir atbildīgs par jūsu pirkuma piegādi. Tirgotājam ir jāsalabo vai jāaizstāj jūsu ģitāra vai jāatdod jums samaksātā nauda.


  Tad, kad jums piegādā jūsu pirkumu, vienmēr piegādātāja klātbūtnē ir vēlams pārliecināties par preces stāvokli. Tādējādi vēlāk nebūs iespējams paziņot, ka problēma radusies pēc tam, kad prece nonākusi jūsu īpašumā.

 • Internetā iegādājos preces, kuras netika piegādātas vai tika piegādātas ar bojājumiem. Ko es varu darīt?

  Attiecībā uz precēm, kas iegādātas internetā, jums ir tādas pašas tiesības kā tad, kad pērkat preces veikalā:

  • ja jūsu pirkumu kvalitāte nav apmierinoša, atkarībā no apstākļiem varat prasīt, lai tos salabo, aizstāj, atdod naudu atpakaļ vai samazina to cenu,
  • informācijai par iegādātajām precēm vai pakalpojumiem jābūt precīzai, un tā nedrīkst būt maldinoša. Ja jums ir sniegta nepareiza vai maldinoša informācija, varat prasīt, lai jums atdod samaksāto naudu atpakaļ.

  Apmeklējiet tirgotāja tīmekļa vietni, lai noskaidrotu tirdzniecības noteikumus, kā arī to, kā preces tiek atdotas atpakaļ. Sazinieties ar tirgotāju, lai izskaidrotu problēmu un lūgtu risinājumu. Ja tirgotāja atbilde jūs neapmierina, varat sazināties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru English savā valstī (ja tirgotājs reģistrēts ES).

 • Printeris, kuru pirms četrām nedēļām iegādājos internetā, vairs nedarbojas.  Ko varu darīt?

  Jums ir tādas pašas tiesības kā tad, ja prece būtu iegādāta veikalā, t.i., divu gadu garantija.

  Ja ražojums pārstāj darboties sešu mēnešu laikā pēc piegādes, jums ir jāsazinās ar tirgotāju.  Viņam ir pienākums preci salabot vai aizstāt, vai arī atdot atpakaļ samaksāto naudu, ja to nevar salabot vai aizstāt.  Ja prece pārstāj darboties pēc šī sešu mēnešu perioda, jums ir jāpierāda, ka problēma nav radusies jūsu vainas dēļ, un to izdarīt, iespējams, nebūs viegli.

Izsoļu vietnes

 • Es iegādājos kafijas automātu internetā rīkotā izsolē, bet tas nedarbojas. Ko varu darīt?

  Kad iegādājaties preces no privātpersonas, jums nav nedz tiesības pēc piegādes anulēt pirkumu, nedz arī tiesiskas garantijas, kādas jums ir, kad iepērkaties pie oficiāla pārdevēja.

  Šajā gadījumā varat paļauties vienīgi uz informāciju, kas bija jūsu rīcībā pirkuma brīdī. Ja prece neatbilst tās aprakstam, varat to nosūtīt atpakaļ un prasīt, lai jums atdod samaksāto naudu.

  Nekautrējieties tirgotājam uzdot detalizētus jautājumus, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem!

 • Kādas ir manas tiesības, kad iepērkos izsoļu vietnēs?

  Izsoļu vietnes un internetveikali daudzējādā ziņā ir būtiski atšķirīgi.

  Kad pērkat kaut ko izsolē, kas rīkota internetā, nav teikts, ka jūs aizsargā likumdošana, kas regulē tālpārdošanu Deutsch English español français italiano. ES likumdošana šajā jomā neattiecas uz izsolēm, kaut arī dažas valstis šos tiesību aktus ir attiecinājušas uz internetā rīkotām izsolēm.

  Uz preču iegādi no privātpersonas dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska, nevis no uzņēmuma, (daudzos gadījumos izsoļu vietnēs preces pārdod privātpersonas) neattiecas tie paši patērētāju aizsardzības tiesību akti. Par patēriņa darījumu runa ir tad, kad privātpersona preces vai pakalpojumus iegādājas no pārdevēja, kas īsteno uzņēmējdarbību, komercdarbību vai profesiju, nevis tad, kad pēc saviem ieskatiem rīkojas divas privātpersonas.

  Tomēr visas uzticamās interneta izsoļu vietnes pircējiem piedāvā zināmu aizsardzību, kā arī padomus par to, kā droši iepirkties.

Drošība

 • Tirgotājs, kas pārdod preces internetā, prasa, lai sniedzu par sevi ļoti daudz personas datu. Vai ir pamats raizēties?

  Lai varētu iepirkties internetā, jums ir jāsniedz tirgotājam daži personas dati (parasti jūsu vārds, uzvārds, adrese un bankas dati). Tomēr vietnē ir jābūt precizētam, kā jūsu personas datus aizsargās.

  Jums ir jābūt iespējai iebilst pret datu vākšanu un jūsu kontaktinformācijas izmantošanu citiem mērķiem, kas nav konkrētā darījuma mērķi.  Tālab pasūtījuma veidlapā parasti ir aile, kurā ar ķeksīti varat norādīt, ka iebilstat.

 • Vēlos iegādāties veļas mašīnu Vācijas internetveikalā. Tirgotāja kontaktinformācija tīmekļa vietnē nekur nav atrodama. Vai tas ir normāli?

  NĒ - Tirgotājam ir ar likumu noteikts pienākums savā tīmekļa vietnē norādīt informāciju, kas ļautu ar viņu sazināties problēmu gadījumā. Šīs obligāti sniedzamās ziņas ir uzņēmējsabiedrības nosaukums, reģistrācijas numurs, atrašanās vieta (ar pasta kastīti nepietiek), e-pasta adrese un tālruņa numurs.

Bankas konta atvēršana

 • Klejojot tīmeklī, uzdūros kādam Francijas bankas piedāvājumam atvērt tekošo kontu. Kādas priekšrocības varu iegūt, ja atveru kontu citā ES valstī? Kāds ir risks?

  Kā ES iedzīvotājs varat iegādāties preces un pakalpojumus jebkur ES. Tomēr bankām ir tiesības pašām izlemt, vai atvērt jums kontu.

  Jums ir jāpārdomā, ko praksē nozīmē konts ārzemēs. Piemēram, daži darba devēji prasa, lai bankas konts algas pārskaitīšanai būtu pašu valstī. Turklāt attiecīgā jūs interesējošā banka Francijā var prasīt, lai paziņojat tai vietēju adresi.

  Lai atvērtu bankas kontu, iespējams, jums pašam būs jāierodas bankā. Ļoti iespējams, ka dažas parastas banku darbības prasīs vairāk laikā un problēmu gadījumā sūdzību iesniegt būs grūtāk.

Bankas pārskaitījumi ikdienas vajadzībām

 • Atvaļinājuma laikā, kuru pavadīju Lielbritānijā, no bankomāta izņēmu 100 mārciņas. Savā bankas pārskatā redzu, ka par šo naudas izņemšanu ir iekasēta maksa. Vai tas ir likumīgi?

  JĀ - Ja izņemat citu valūtu, nevis eiro, darījumā iesaistītās bankas var iekasēt maksu.

  Ja valūta, kuru izņemat bankomātā citā ES valstī, ir eiro, banka no jums nevar prasīt samaksu, kura ir augstāka par to, kuru piemēro naudas izņemšanai jūsu pašu valstī.

 • Cik maksā naudas izņemšana bankomātā ārzemēs?

  Ja jums ir bankas konts eiro valūtā un jūs izņemsit eiro bankomātā citā ES valstī, jūs nemaksāsit vairāk kā tad, ja izņemsit naudu savā valstī.

  Ja izmantosit bankomātu, lai izņemtu kādu citu valūtu (Dānijas kronas, streliņu mārciņas), nevis eiro, no jums iekasēs papildu maksu.

 • Dzīvoju Beļģijā un vēlos iegādāties veļas mašīnu Vācijā. Vai man būs jāmaksā papildu maksa, ja maksāšu ar pārskaitījumu?

  Summām līdz 50 000 eiro starptautisks pārskaitījums eiro valūtā nemaksā vairāk kā pārskaitījums starp diviem kontiem vienā un tanī pašā valstī.

  Pārskaitījums uz Vāciju jums maksās tikpat daudz kā pārskaitījums uz kontu, kas atvērts Beļģijā. Pārliecinieties, ka savai bankai esat darījis zināmus pārdevēja konta BIC un IBAN kodus. Ja to neizdarīsit, no jums var iekasēt papildu maksu.

 • Uzņēmumā, kuram strādāju, privāto pensiju shēmu pārzina citā ES valstī reģistrēts pensiju fonds. Vai mana pensija ir aizsargāta?

  JĀ - Uzņēmumi var izmantot vienotā ES tirgus priekšrocības un izveidot pensiju fondu citā ES valstī. Jūsu uzņēmums tā var ietaupīt naudu, un jūs, iespējams, saņemsit lielāku pensiju.

  Neatkarīgi no tā, kurā ES valstī ir reģistrēti šie fondi, tiem visiem ir pienākums ievērot stingrus uzraudzības noteikumus, lai garantētu augstu aizsardzības līmeni. ES likumdošana ieguldījumu jomā no tiem prasa, lai jūsu nauda tiktu ieguldīta tā, lai tas pēc iespējas labāk atbilstu jūsu interesēm.

 • Vēlos veikt pārskaitījumu no mana bankas konta uz citā ES valstī atvērtu kontu. Cik man tas izmaksās?

  Maksa par pārskaitījumu uz kontu, kas atvērts citā ES valstī, nevar būt augstāka kā tā, kas noteikta pārskaitījumiem starp diviem kontiem vienā un tajā pašā valstī.

  Tomēr ir jārēķinās ar to, ka dažādās finanšu iestādēs šī maksa ir atšķirīga. Ir tikai viena juridiska prasība — maksa, ko iekasē par pārskaitījumu uz citu ES valsti, nedrīkst būt augstākā kā tā, ko piemēro tāda paša veida iekšējiem pārskaitījumiem (ar nosacījumu, ka summa ir mazāka par 50 000 eiro).

Kredīti, aizdevumi un hipotēkas

 • Es strādāju Francijā, un mana sieva — Beļģijā. Vēlamies nopirkt māju Beļģijā. Banka atsakās ņemt vērā manu algu, lai novērtētu mūsu hipotekārā kredīta pieteikumu. Vai šis ir nelikumīgas diskriminācijas gadījums?

  Kad kādā ES bankā iesniedzat hipotekārā kredīta pieteikumu, tā komerciālo lēmumu pieņem, pamatojoties uz aizdevuma riska profilu.

  Bankas nedrīkst diskriminēt ES pilsoņus pilsonības dēļ.  Tomēr ir iespējams, ka hipotekāro kredītu dabūt nebūs vienkārši, ja jūsu dzīvesvietas valsts, jūsu ienākuma avoti un nekustamais īpašums, ko plānots ieķīlāt, neatrodas vienā un tanī pašā valstī.

Apdrošināšana

 • Kad nopirku māju ārzemēs, iegādājos arī īpašumtiesību apdrošināšanu. Manā valstī īpašumtiesību apdrošināšana aptver juridiskās izmaksas gadījumā, ja rodas problēmas ar īpašumtiesību atzīšanu. Manas jaunās mājas apdrošināšanas līgumā nav īpašu noteikumu par juridisko aizsardzību. Vai šī aizsardzība ir iekļauta?

  Iespējams, ka ne.   Daudzās ES valstīs īpašumtiesību apdrošināšanu un juridisko izdevumu apdrošināšanu pārdod atsevišķi. Iespējams, jums ir jāiegādājas cita apdrošināšana juridiskajai aizsardzībai.

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
Vaicājiet, un mēs dosim padomu.