Naršymo kelias

DUK - Pirkiniai


Čia pateikti Europos vartotojų konsultacijų tarnybai užduoti klausimai ir jos atsakymai. Ar ir jūs turite klausimų? Susisiekite su artimiausiu Europos vartotojų centru. English

Grąžinimas ir atšaukimas

 • Prieš penkias savaites užsisakiau internetu retą knygą. Ją nupirkau savo vyrui jo gimtadienio proga, bet gimtadienis jau praėjo, o knygos vis dar negavau. Ką daryti?

  Jei užsakyta prekė nepristatoma per 30 dienų, galite atšaukti užsakymą. Jei už ją jau sumokėjote, prekiautojas privalo per 30 dienų grąžinti jums pinigus.

 • Užsisakiau kompaktinį diską, bet jo negavau. Susisiekiau su pardavėju, bet jis tvirtina, kad tai pašto, o ne jo atsakomybė. Ar jis teisus?

  NE - Už pirkinio tiekimą yra atsakingas pardavėjas. Jis privalo susisiekti su tiekimo tarnyba ir įrodyti, kad prekė buvo pristatyta. Jei pardavėjas to įrodyti negali, jis turi išsiųsti prekę iš naujo arba grąžinti pinigus.

Remontas, keitimas, pinigų grąžinimas

 • Internetinėje parduotuvėje nusipirkau gitarą, bet ji man buvo pristatyta apgadinta. Pardavėjas nenori nei atsiųsti naujos gitaros, nei grąžinti pinigų. Jis tvirtina, kad už gitaros apgadinimą atsakingas ne jis, bet transporto įmonė. Ar jis teisus?

  NE - Už pirkinio tiekimą yra atsakingas pardavėjas. Jis turi pataisyti gitarą, pakeisti ją kita arba grąžinti jums pinigus.


  Kad nebūtumėte apkaltinti prekės sugadinimu, gavę prekę visada patikrinkite jos būklę tiekėjo akivaizdoje.

 • Prekės, kurias užsisakiau internetu, man nebuvo pristatytos (arba atvežtos apgadintos). Ką daryti?

  Pirkdami internetu turite tokias pačias teises kaip pirkdami parduotuvėje:

  • jei nupirktos prekės yra netenkinamos kokybės, galite reikalauti, kad jas pataisytų, pakeistų naujomis, kad jums grąžintų už jas pinigus arba kad sumažintų jų kainą – nelygu, kokios aplinkybės;
  • visa apie prekes arba paslaugas suteikta informacija turi būti tiksli ir neklaidinanti. Jei jums buvo suteikta neteisinga arba klaidinanti informacija, galite reikalauti grąžinti pinigus.

  Susipažinkite su sąlygomis ir prekių grąžinimo politika prekiautojo interneto svetainėje. Susisiekite su juo, paaiškinkite problemą ir paklauskite, kaip būtų galima ją išspręsti. Jei negautumėte jus tenkinančio atsakymo, o prekiautojas įsisteigęs ES, susisiekite su savo šalies Europos vartotojų centru English.

 • Spausdintuvas, kurį nusipirkau prieš keturias savaites vienoje interneto svetainėje, ką tik sugedo. Ką turėčiau daryti?

  Turite tokias pačias vartotojo teises kaip pirkdami parduotuvėje, t. y. jūsų naujai prekei galioja dvejų metų garantija.

  Jei spausdintuvas sugedo per šešis mėnesius po jo pristatymo dienos, susisiekite su pardavėju. Jis turi jį pataisyti arba pakeisti, o jei tai neįmanoma – grąžinti jums pinigus. Jei spausdintuvas sugedo praėjus šešiems mėnesiams po jo pristatymo, turite įrodyti, kad tai atsitiko ne dėl jūsų kaltės. Tai padaryti gali būti sudėtinga.

Aukcionų svetainės

 • Elektroniniame aukcione nusipirkau kavos aparatą, bet jis neveikia. Ką daryti?

  Nusipirkę gaminį iš privataus asmens neturite teisės jo atsisakyti po to, kai jis jums pristatomas. Neturėsite ir teisinės garantijos, kurią suteikia oficialūs prekiautojai.

  Tokiu atveju turite remtis pirkimo metu turima informacija. Jei prekė, kurią nusipirkote, neatitinka aprašo, galite ją grąžinti ir paprašyti, kad jums atiduotų pinigus.

  Kad išvengtumėte nemalonių siurprizų, nebijokite privatiems pardavėjams užduoti klausimų.

 • Kokias teises turiu pirkdamas prekes elektroniniame aukcione?

  Elektroniniai aukcionai ir internetinės parduotuvės skiriasi daugeliu atžvilgių.

  Pirkdami prekes elektroniniame aukcione, nebūtinai esate apsaugotas nuotolinės prekybos teisės aktais Deutsch English español français italiano. Aukcionams šie ES teisės aktai netaikomi, bet kai kurios šalys į nuotolinės prekybos teisės aktų taikymo sritį įtraukė ir elektroninius aukcionus.

  Jei elektroniniame aukcione perkate prekę ne iš įmonės, bet iš privataus asmens (kaip tai dažnai pasitaiko), jūsų sandoriui vartotojų apsaugos teisės aktai dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska netaikomi. Vartotojų apsaugos teisės aktai taikomi tokiems sandoriams, kai privatus asmuo perka prekes iš prekiautojo, atstovaujančio verslui, pramonei ar profesijai, o ne kai du individualūs asmenys atstovauja savo interesams.

  Vis dėlto visose geros reputacijos elektroninių aukcionų svetainėse užtikrinama tam tikra pirkėjų apsauga ir pateikiama įvairiausių patarimų, kaip saugiai pirkti jų svetainėje.

Sauga

 • Noriu nusipirkti skalbimo mašiną Vokietijos interneto svetainėje, bet niekaip negaliu rasti prekiautojo kontaktinių duomenų. Ar tai normalu?

  NE - Pagal teisės aktus prekiautojas privalo interneto svetainėje nurodyti pagrindinę įmonės informaciją, kad jūs galėtumėte ją rasti, jei kiltų problemų. Pagrindinė informacija – tai įmonės pavadinimas, registracijos numeris, adresas (ne tik pašto dėžutė), e. pašto adresas ir telefono numeris.

 • Prekiautojas internetu prašo, kad pateikčiau išsamius asmens duomenis. Ar turėčiau dėl to nerimauti?

  Kad galėtumėte pirkti internetu, turite prekiautojui suteikti tam tikrus asmens duomenis (paprastai savo vardą ir pavardę, adresą ir banko duomenis). Tačiau interneto svetainėje turi būti nurodyta, kaip bus saugomi jūsų asmens duomenys.

  Svetainėje turite turėti galimybę atsisakyti, kad jūsų duomenys būtų renkami, ir nurodyti, kad nenorite, jog jūsų kontaktiniai duomenys būtų naudojami kitais nei susijusio sandorio tikslais. Tai paprastai galima padaryti pažymėjus atitinkamą langelį užsakymo formoje.

Banko sąskaitos atidarymas

 • Naršydamas internete, radau įdomų Prancūzijos banko pasiūlymą atidaryti einamąją sąskaitą. Kuo būtų naudinga atidaryti einamąją sąskaitą kitoje ES šalyje? Ar yra kokios nors rizikos?

  Kaip ES gyventojas, turite teisę pirkti prekes ir paslaugas bet kurioje ES šalyje. Tačiau bankai gali patys nuspręsti, ar suteikti jums banko sąskaitą.

  Turite atidžiai išanalizuoti, ką reikštų praktikoje turėti banko sąskaitą užsienyje. Pavyzdžiui, kai kurie darbdaviai gali reikalauti, kad turėtumėte vietinę banko sąskaitą, į kurią jie galėtų mokėti jums atlyginimą. Jus dominantis Prancūzijos bankas gali reikalauti, kad turėtumėte adresą Prancūzijoje.

  Kad galėtumėte atidaryti banko sąskaitą, jums gali tekti ateiti į banką pačiam, kad įrodytumėte savo tapatybę. Jei jūsų sąskaita yra užsienyje, gali ilgiau trukti kai kurios įprastinės banko operacijos. Be to, gali būti sudėtingiau pateikti skundą.

Kasdieninės bankininkystės paslaugos

 • Atostogaudama Jungtinėje Karalystėje iš bankomato išsiėmiau 100 svarų sterlingų. Naujausiame banko sąskaitos išraše nurodyta, kad už šį pinigų išėmimą buvau apmokestinta. Ar tai legalu?

  TAIP - Legalu. Jei išsiimate pinigų ne eurais, bet kita valiuta, sandoryje dalyvaujantys bankai gali jus apmokestinti.

  Jei kitoje ES šalyje išsiimate pinigų eurais, bankas negali reikalauti, kad mokėtumėte daugiau nei už tokios pačios rūšies nacionalinį sandorį.

 • Gyvenu Belgijoje. Noriu nusipirkti skalbimo mašiną iš Vokietijos prekiautojo. Ar turėsiu mokėti banko mokesčius, jei mokėsiu banko pervedimu?

  Jei suma mažesnė kaip 50 000 eurų, tarptautiniai banko pervedimai eurais Europos Sąjungoje nekainuos daugiau nei nacionaliniai pervedimai iš vienos sąskaitos į kitą.

  Todėl pervesdami pinigus Vokietijos prekiautojui neturėsite mokėti daugiau nei pervesdami pinigus į banko sąskaitą Belgijoje. Nepamirškite savo bankui nurodyti prekiautojo banko sąskaitos BIC ir IBAN kodų. Kitaip gali tekti mokėti papildomus mokesčius.

 • Kiek turėsiu sumokėti už pinigų pervedimą iš savo sąskaitos į sąskaitą kitoje ES šalyje?

  Iš jūsų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau, nei už nacionalinį pervedimą jūsų šalyje.

  Mokesčiai už mokėjimą įvairiuose bankuose yra skirtingi.  Taikomas tik vienas teisinis reikalavimas: mokestis už pervedimą į kitą ES šalį negali būti didesnis nei nacionalinis mokestis už tokios pačios rūšies pervedimą šalies viduje  (jei pervedama mažesnė kaip 50 000 eurų suma).

 • Koks mokestis taikomas naudojantis bankomatu užsienyje?

  Jei turite banko sąskaitą eurais ir norite kitoje ES šalyje išsiimti iš bankomato eurų, neturėsite mokėti daugiau kaip išsiimdami pinigų savo šalyje.

  Jei norite iš bankomato išsiimti pinigų ne eurais (Danijos kronomis, svarais sterlingais ir kt.), turėsite mokėti papildomus mokesčius.

 • Mano įmonės privačių pensijų sistemą valdo kitoje ES šalyje įsteigtas pensijų fondas. Ar mano pensija yra saugi?

  TAIP - Įmonės, naudodamosi ES bendrosios rinkos privalumais, pensijų fondus gali steigti kitose ES šalyse. Tai joms gali padėti sutaupyti lėšų ir mokėti jums didesnę pensiją.

  Kad užtikrintų didelį jūsų pensijų saugumo lygį, pensijų fondai – nesvarbu, ar jie būtų įsteigti jūsų, ar kitoje ES šalyje – turi laikytis griežtų atsargumo taisyklių. ES investavimo taisyklėmis, pavyzdžiui, reikalaujama, kad pensijų fondai jūsų pinigus investuotų taip, kad gautumėte iš to kuo daugiau naudos.

Kreditai, paskolos ir įkeitimas

 • Kartu su žmona norime nusipirkti namą Belgijoje (ji ten dirba). Tačiau bankas, svarstydamas mūsų pateiktą hipotekos paskolos prašymą, neatsižvelgia į mano atlyginimą (aš dirbu Prancūzijoje). Ar tai nėra neteisėta diskriminacija?

  Priimdami komercinius sprendimus, ar patenkinti jūsų hipotekos paskolos prašymą, bankai ES atsižvelgia į paskolos rizikos dydį.

  Bankai negali diskriminuoti ES piliečių dėl jų pilietybės.  Tačiau jei jūsų gyvenamoji vieta, pajamų šaltinis  ir  užstatytinos nuosavybės vieta nėra vienoje šalyje, tai gali tapti kliūtimi norint gauti paskolą.

Draudimas

 • Pirkdamas užsienyje namą, nusipirkau ir turto nuosavybės teisės draudimą. Mano šalyje turto nuosavybės teisės draudimu padengiamos teisinės išlaidos, jei kyla problemų dėl nuosavybės pripažinimo. Mano naujo namo draudimo sutartyje jokių specialių nuostatų dėl teisinių išlaidų nėra. Ar jos įtrauktos?

  NEBŪTINAI. Daugelyje ES šalių turto nuosavybės teisės draudimas ir teisinių išlaidų draudimas yra du atskiri draudimai. Kad būtų padengiamos jūsų teisinės išlaidos, jums gali tekti apsidrausti papildomu draudimu.

Pagalbos tarnybos
Pagalba ir patarimai