Cesta


Přidej na 
	Přidej na Facebook 
 
	Přidej na Twitter
 
	Přidej na google+
 
	Přidej na linkedIn
Zobrazit stránku s normální velikostí písma      Zvětšit písmo o 200 %Přidat do oblíbenýchZobrazit s maximálním kontrastem
Zobrazit stránku s normální velikostí písma      Zvětšit písmo o 200 %Přidat do oblíbenýchZobrazit s maximálním kontrastem

Česká republika

Poskytování služeb

Aktualizováno 09/2012

Právní požadavky

Ke konci roku 2009 uplynula členským státům EU lhůta pro implementaci směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/132/ES ze dne 12. prosince 2006 o službách na vnitřním trhu.

Proces screeningu české legislativy vyústil k přijetí dvou transpozičních právních předpisů. Jde o rámcový zákon č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb a tzv. změnový zákon č. 223/2009 Sb., kterým se mění některé další zákony.

Zákon o volném pohybu služeb:

 • definuje obecnou zásadu přeshraničního poskytování služeb, na základě které je pro české poskytovatele služeb výrazně jednodušší.
 • poskytovat služby do ostatních členských států EU, aniž by se v nich usadili.
 • vymezuje obecné podmínky pro povolovací režimy uplatňované na poskytovatele služeb usazené v ČR, mezi něž patří mimo jiné zákaz diskriminace, přiměřenost, nezbytnost, zákaz územního omezení pro platnost povolení, vydávání povolení na dobu neurčitou apod.
 • zavádí administrativní spolupráci mezi úřady jednotlivých členských států (uznávání dokumentů, uznávání povinného pojištění). Dokumenty požadované po poskytovateli služby z jiného členského státu EU tak mohou být správnímu orgánu dodány pouze ve formě kopií s neověřeným překladem. Ověření dokumentu správním orgánem je následně umožněno prostřednictvím informačního systému vnitřního trhu (IMI).
 • přináší administrativní zjednodušení a ochranu proti nečinnosti správních orgánů v ČR horizontálním zavedením institutu „tichého souhlasu“ do právního řádu ČR. Jedná o tzv. vznik oprávnění uplynutím lhůty.

Zakotvuje zřízení Jednotných kontaktních míst (JKM) a vymezuje jimi poskytované informace a služby. Funkci Jednotných kontaktních míst vykonává patnáct vybraných obecních živnostenských úřadů. Elektronické JKM bylo zřízeno na portálu BusinessInfo.cz.

Druhy služeb

Službou je jakákoli samostatná výdělečná činnost poskytovaná za úplatu. Smlouva ES dále specifikuje služby jako výkony poskytované za úplatu, pokud nejsou upraveny ustanoveními o volném pohybu zboží, kapitálu a osob. Služby zahrnují:

Různé způsoby poskytování služeb

Období, po které může společnost poskytovat přeshraniční služby, aniž si zřídí sídlo v hostitelské zemi, není přesně stanoveno.

Podnikatel může služby poskytovat osobně nebo může vyslat zaměstnance společnosti do jiné země EU. V obou případech se uplatňují jisté společné zásady:

 • V případě dočasného vyslání pracovníků či aktivit osoby samostatně výdělečně činné po dobu do 183 dnů v účetním roce platí společnost daň z příjmů v zemi, v níž má společnost sídlo.
 • Pokud dané období překročí 183 dnů, platí společnost daň z příjmů v cílové zemi, a to na finančním úřadě v místě, kde byla vyhotovena zakázka.
 • Celková délka činnosti v hostitelské zemi by neměla přesáhnout jeden rok nebo ve výjimečných případech dva roky. Jinak bude společnost povinna zaregistrovat se pro účely plateb sociálního a zdravotního pojištění v hostitelské zemi, zatímco až do této délky je obojí pojistné placeno v zemi původu.
 • V některých případech a v závislosti na příslušné smlouvě o zamezení dvojího zdanění si společnost možná bude muset v hostitelské zemi zřídit organizační jednotku.

Práva příjemců služeb

Příjemci služeb mají po implementaci směrnice právo na řadu informací souvisejících s poskytovanou službou (např. jméno poskytovatele, obchodní podmínky, cenu služby atd.) a jejich diskriminace bude znemožněna.

Trh práce

Užitečné informace týkající se trhu práce naleznete na níže uvedených odkazech:

 

Správní postupy

"Jednotná kontaktní místa"

Podnikatelé, kteří chtějí poskytovat služby v České republice (lhostejno, zda jsou jejími občany či cizinci), mohou využít služeb takzvaných jednotných kontaktních míst (JKM).

Jednotná kontaktní místa (JKM) byla zřízena směrnicí o službách jako informační místa pro podnikatele na vnitřním trhu Evropské unie (EU).

Vedle informací vztahujících se k zahájení podnikání v ČR (např. požadavky pro vydání oprávnění k podnikání, povinnost uhradit správní poplatek, povinné pojištění, apod.) Vám JKM poskytne i obecné informace o podnikání v jiných členských státech EU a EHP. Dále se dozvíte informace z oblasti ochrany spotřebitele a informace ohledně mimosoudního řešení sporů. Na JKM se můžete obrátit také v případech, kdy řešíte konkrétní problémy s úřadem jiného členského státu EU.

V České republice bylo zřízeno elektronické JKM a dále 15 fyzických JKM, které fungují na obecních živnostenských úřadech v sídlech krajů.

V rámci elektronického JKM naleznete nejen obecné informace o podnikání v České republice, ale i přehled více než 180 podnikatelských činností řazených podle oblastí nebo podle abecedy. Popisují krok za krokem, co je potřeba k získání oprávnění k podnikání, a k dispozici jsou zde i všechny potřebné formuláře.

Důležitou funkcí sítě JKM je předávání žádostí o vydání oprávnění v oblasti služeb příslušným úřadům - povolovacím orgánům. Nyní již není potřeba řešit, který úřad kontaktovat s žádostí o vydání oprávnění, složitě dohledávat povinné přílohy, apod. Stačí si vyhledat požadovanou činnost, stáhnout příslušný formulář, vyplnit, podepsat pomocí elektronického podpisu a odeslat. Formuláře lze také vytisknout, podepsat a fyzicky (poštou či osobně) doručit na kterékoliv JKM, které již samo zařídí jejich doručení příslušnému úřadu.

Máte-li jakýkoli dotaz ohledně podnikání, kontaktujte přímo pracovníky JKM pomocí webového rozhraní:

Oznámení

Oznamovací povinnost poskytovatelů služeb v regulovaných živnostech.

Fyzická osoba, dočasně a příležitostně poskytující služby na území České republiky v činnosti, která je obsahem některé z živností řemeslných, vázaných a koncesovaných, je povinna před tím, než začne vykonávat regulovanou činnost na území České republiky, písemně oznámit poskytování služeb uznávacímu orgánu, jímž je Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na právnické osoby dočasně a příležitostně poskytující služby se povinnost vztahuje přiměřeně.

Sociální zabezpečení

Vstupem České republiky do Evropské unie se začalo na Českou republiku vztahovat evropské právo sociálního zabezpečení.

Znamená to, že nadále se aplikují právní předpisy jednotlivých členských států a evropská koordinační nařízení, která mají před národní právní úpravou přednost, zajišťují jejich vzájemnou provázanost.

Doklady o kvalifikaci

Informace týkající se uznávání odborné kvalifikace a o vydávání osvědčení o odborné kvalifikaci.

Zdroje

Další informace týkající se poskytování služeb v jiné zemi EU a o exportu obecně nabízejí následující vládní a nevládní instituce a webové portály.

Užitečné informace týkající se trhu práce naleznete na níže uvedených odkazech:

Programy

Přehled programů a projektů na podporu poskytování a exportu služeb:

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Napište e-mail obchodní organizaci ve vašem okolí

Ve většině evropských zemí English má EU síťDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski (Enterprise Europe Network) místních obchodních organizací, která vám může pomoci.

Níže zvolte svou zemi a město a zadejte dotaz.

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Děkujeme!
Kvůli technickým problémům nebylo možné vaši zprávu odeslat. Zkuste to prosím později.

Země

Belgie

Antwerpen

Arlon

Brugge

Brussels

Charleroi

Gent

Hasselt

Leuven

Libramont

Liège

Mons

Namur

Nivelles

Bulharsko

Dobrich

Plovidiv

Ruse

Sandanski

Sofia

Stara Zagora

Vratsa

Yambol

Česká republika

Brno

Brno

Liberec

Ostrava

Ostrava

Pardubice

Plzen

Praha

Usti nad Labem

Chorvatsko

Osijek

Rijeka

Split

Varazdin

Zagreb

Dánsko

Aalborg

Copenhagen

Herning

Kolding

Næstved

Viborg

Estonsko

Tallinn

Finsko

Helsinki

Oulu

Tampere

Turku

Vantaa

Francie

Amiens

Annecy

Aulnat

Besançon

Bordeaux

Bourg en Bresse

Caen

Cayenne

Chalons-en-Champagne

Chambéry

Dijon

Fort-de-France

Grenoble

Lille

Limoges

Lyon

Marseille

Marseille

Montpellier

Montpellier

Nancy

Nantes

Orléans

Paris

Pointe-à-Pitre

Poitiers

Privas

Rennes

Rouen

Saint-Denis

Saint-Etienne

Strasbourg

Toulouse

Valence

Irsko

Dublin

Itálie

Abruzzo

Aosta

Apulia

Ascoli Piceno

Basilicata

Bologna

Bologna

Cagliari

Calabria

Calabria

Campania

Catania

Florence

Genova

Gorizia

Milano

Molise

Naples

Palermo

Palermo

Perugia

Pesaro

Pisa

Pordenone

Ravenna

Rome

Rovereto

Sassari

Sicily

Terni

Torino

Trieste

Udine

Venezia

Venezia

Venezia

Kypr

Nicosia

Litva

Kaunas

Klaipėda

Vilnius

Lotyšsko

Riga

Lucembursko

Luxembourg

Maďarsko

Budapest

Debrecen

Eger

Győr

Miskolc

Nyíregyháza

Pécs

Szeged

Székesfehérvár

Zalaegerszeg

Malta

Pieta`

Německo

Berlin

Bremen

Bremenhaven

Chemnitz

Dresden

Düsseldorf

Erfurt

Frankfurt/Oder

Freiburg

Hamburg

Hannover

Kaiserslautern

Kiel

Konstanz

Leipzig

Magdeburg

Mannheim

Mülheim an der Ruhr

München

Potsdam

Reutlingen

Rostock

Saabrücken

Stuttgart

Trier

Ulm

Villingen-Schwenningen

Wiesbaden

Nizozemsko

Den Haag

Nieuwegein

Norsko

Ås

Oslo

Stavanger

Tromsø

Polsko

Bialystok

Gdańsk

Kalisz

Katowice

Kielce

Konin

Kraków

Lublin

Lublin

Olsztyn

Opole

Poznań

Rzeszów

Szczawno-Zdrój

Szczecin

Toruń

Warsaw

Warsaw

Warsaw

Wroclaw

Zielona Góra

Łódź

Portugalsko

Aveiro

Braga

Coimbra

Évora

Faro

Funchal

Lisboa

Ponta Delgada

Porto

Rakousko

Feldkirch

Graz

Innsbruck

Klagenfurt

Linz

Salzburg

Wien

Řecko

Athens

Heraklion

Ioannina

Kavala

Kozani

Thessaloniki

Tripolis

Volos

Rumunsko

Arad

Bacau

Bucuresti

Cluj-Napoca

Constanta

Craiova

Galati

Iasi

Ramnicu Valcea

Timișoara

Slovensko

Bratislava

Prešov

Slovinsko

Koper

Ljubljana

Maribor

Španělsko

Albacete

Alicante

Badajoz

Barcelona

Bilbao

Ciudad Real

Donostia- San Sebastian

Ferrol

Las Palmas de Gran Canaria

Llanera

Logroño

Madrid

Murcia

Oviedo

Palma

Pamplona

Paterna (Valencia)

Santa Cruz de Tenerife

Santander

Santiago de Compostela

Sevilla

Toledo

Valencia

Valladolid

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Spojené království

Belfast

Bristol

Cambridge

Cardiff

Coventry

Inverness

London

Manchester

Newcastle

Yorkshire and Humber

Švédsko

Borlänge

Göteborg

Jönköping

Kramfors

Luleå

Malmö

Örebro

Östersund

Stockholm

Umeå

Västerås

Växjö

Zde napište svoji zprávu *

* povinné pole (zde musíte uvést údaje)