Cesta

Přidej na 
	Přidej na Facebook 
 
	Přidej na Twitter
 
	Přidej na google+
 
	Přidej na linkedIn
Zobrazit stránku s normální velikostí písma      Zvětšit písmo o 200 %Přidat do oblíbenýchZobrazit s maximálním kontrastem

Česká republika

Zkušenosti odjinud

Aktualizováno 09/2012

Právní požadavky

Vláda schválila Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací České republiky na léta 2009 až 2015.

V současnosti se připravuje v České republice reforma systému výzkumu, vývoje a inovací, která by měla zvýšit renomé a přitažlivost České republiky pro domácí i zahraniční výzkumné pracovníky, zájem zahraničí o výzkumnou spolupráci s českými týmy a organizacemi, zájem o nákup výzkumu, licencí či know-how u českých organizací.

Rozvojové plány a programy identifikují priority a oblasti vývoje a základní rámec pro podporu inovací v podnicích.

Technologické inovace

Nové technologie mohou výrazně zvýšit produktivitu společnosti, snížit výrobní náklady, zkrátit výrobní dobu a zlepšit kvalitu produktu.

Inovací produktu se rozumí zavedení nových nebo významně zlepšených produktů, technologií a služeb na trh. Tyto technické inovace se mohou vztahovat k charakteristikám produktu, jeho komponentům a použitým materiálům. Cílem je přijít s něčím novým a nalézt konkurenční výhodu.

Strategie inovací produktů může být:

 • reaktivní (když usilujete o uspokojení požadavků zákazníků);
 • proaktivní (když tyto požadavky předvídáte).

Netechnologické inovace

Inovace v podnikání se netýkají pouze technologického vývoje, ale i organizačních, finančních a obchodních otázek.

Jedná se o realizaci nové a výrazně vylepšené metody výroby či poskytování služeb (včetně výrazných změn technologie a vybavení).

Jde například o inovace v oblasti organizace a řízení (nové formy organizace práce, řízení kvality, procesní řízení apod.), inovace trhu, inovace modelu podnikání či o prezentační inovace (komplexní pojem pro inovace v oblasti designu a marketingu).

Inovace manažerských postupů mohou být nutné v případě, že:

 • se mění podnikatelské prostředí;
 • vaše společnost roste nebo nedosahuje požadovaného výkonu z důvodu problémů s řízením;
 • konkurence zavedla lepší manažerské postupy.

K uplatňovaným opatřením může patřit realizace nových metod organizace podnikatelských postupů, pracoviště a vnějších vztahů.

Organizační inovace probíhají uvnitř i vně organizace a zavádějí nové metody:

 • v organizaci podnikových struktur - zahrnuje implementaci nových metod, která nebyla v podniku dříve použita a je výsledkem strategického rozhodnutí přijatého managementem,
 • v organizaci pracovního místa - zahrnují implementaci nových metod pro rozdělení odpovědností a přijímání rozhodnutí mezi zaměstnance, rozdělení práce mezi organizační jednotky nebo integrace rozličných podnikových aktivit v organizaci podnikových a obchodních praktik nebo v externích vztazích - zahrnují zavádění nových způsobů organizace vztahů s jinými podniky či veřejnými institucemi, jako je vytvoření nových typů spolupráce.

Vedle inovace je pro rozvoj a zachování konkurenceschopnosti podniku zásadní dostupnost výzkumu a vývoje.

Na podporu inovací je třeba chránit duševní vlastnictví.

Zdroje

Technologická agentura České republiky (TA ČR) poskytuje účelovou podporu projektům aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací a to od r. 2009 na základě novely zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Tato agentura dle uvedeného zákona zabezpečuje především realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek v této oblasti.

Akademie věd České republiky je soustavou 54 veřejných výzkumných pracovišť. Jejím posláním je uskutečňovat základní výzkum v širokém spektru přírodních, technických, humanitních a sociálních věd.

Inovace.cz je specializovaný portál o inovacích pro podnikatele. Dozvíte se zde jak začít podnikat, jak a kde inovovat nebo jak chránit průmyslové vlastnictví. Kromě toho portál nabízí Inovace.cz mezinárodná i tuzemské databáze nabídek a poptávek inovačních služeb, produktů, expertů, investorů či inovačních projektů.

Businessinfo.cz je oficiální informační portál pro podnikání a export. Projekt realizuje spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu jeho agentura CzechTrade.  Partnery projektu jsou ministerstva, jejich agentury, nestátní podnikatelské instituce, komory a svazy.

Užitečné informace naleznete i na Portálu veřejné správy, jakož i na stránkách Agentury pro podporu podnikání a investic - Czechinvest.

Programy

Operační program Podnikání a inovace pomáhá společnostem rozvíjet jejich inovační potenciál. Poskytuje finanční podporu pro:

 • využívání moderních technologií;
 • větší využití obnovitelných zdrojů energie;
 • zlepšování infrastruktury a služeb;
 • navazování spolupráce mezi společnostmi a výzkumnými ústavy.

Program výzkum a vývoj pro inovace je zaměřený na podporu inovací a posilování oblasti výzkumu a vývoje, a to především prostřednictvím spolupráce mezi vysokými školami, výzkumnými institucemi a soukromým sektorem.

Finanční podpora je udělována na:

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Mezi hlavní aktivity Technologického centra Akademie věd České republiky patří informace a poradenství k rámcovým programům EU, monitorování účasti ČR v programech mezinárodní výzkumné spolupráce, koordinace a metodické řízení národní informační sítě NINET, přímá spolupráce s průmyslovými podniky a podnikateli při inovaci produktů a technologických procesů, inovační audity, mezinárodní transfer technologií a komercializace výsledků výzkumu a vývoje, studie pro výzkumnou a inovační politiku, priority výzkumu a vývoje, foresight, strategie pro znalostní ekonomiku, regionální inovační strategie, projekty pro strukturální fondy se zaměřením na inovace.

Národní informační centrum pro evropský výzkum (NICER) je projektem Technologického centra poskytující komplexní podporu pracovištím České republiky při jejich zapojování do Evropského výzkumného prostoru (ERA).

Asociace inovačního podnikání České republiky se orientuje na inovační firmy, transferová pracoviště, vědecko­technické parky, pracoviště výzkumu a vývoje. zabezpečuje mimo jiné výměnu zkušeností při rozvoji inovačního podnikání v činnosti Společnosti vědeckotechnických parků, České společnosti pro nové materiály a technologie a dalších tuzemských a zahraničních partnerů, které se podílejí na rozvoji inovačního podnikání v České republice.

Informační místa pro podnikatele při Hospodářské komoře České republiky - na území České republiky je do projektu Informační místa pro podnikatele zahrnuto téměř 180 kontaktních míst, kde podnikatelé mohou formou nárokové služby získat informace o podnikání a pro podnikání.

Vědeckotechnické parky nabízejí malým, případně středním inovačním firmám inkubační prostředí včetně ekonomického, patentového, technologického, finančního, marketingového a právního poradenství, technických služeb, zajišťují transfer technologií a výchovu k inovačními podnikání.

Jihomoravské inovační centrum podporuje inovativní firmy, vědu, výzkum i studenty s originálními nápady. Zajišťuje pro ně peníze, poradenství, kontakty a prostory. JIC provozuje Technologický inkubátor VUT a Technologický inkubátor II.

Služby Podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň jsou určeny především pro malé a střední podniky a zahrnují podporu při zakládání nových technologicky zaměřených firem a při rozvoji již existujících firem, pomoc při vyhledávání a získávání finančních zdrojů pro rozvojové projekty a při zapojování firem do národních i evropských programů, podporu při zavádění inovací ve firmách a při nalézání vhodných partnerů pro spolupráci, nabídku prostor pro inovační podnikání včetně komplexu navazujících služeb.

Činnost Podnikatelského a inovačního centra BIC Ostrava je zaměřena na podporu výzkumně-vývojových aktivit a pro-inovačního prostředí, včetně souvisejících služeb - podnikatelského poradenství, školení a aktivní nápomoci při realizaci podnikatelských projektů. BIC je provozovatelem vědeckotechnického parku a podnikatelského inkubátoru v Ostravě - Vítkovicích.

Centra pro trasfer technologií a znalostí vznikají s finanční podporou ze Strukturálních fondů na většině univerzit v ČR.

Inovacentrum ČVUT slouží jako centrála pro zprostředkování spolupráce mezi firmami a vědeckovýzkumnými pracovníky na ČVUT. Zajišťuje pro ČVUT služby transferu technologií - zhodnocení jejího know-how a duševního vlastnictví.

Napište e-mail obchodní organizaci ve vašem okolí

Ve většině evropských zemí English má EU síťDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski (Enterprise Europe Network) místních obchodních organizací, která vám může pomoci.

Níže zvolte svou zemi a město a zadejte dotaz.

Země

Belgie

Antwerpen

Arlon

Brugge

Brussels

Charleroi

Gent

Hasselt

Leuven

Libramont

Liège

Mons

Namur

Nivelles

Bulharsko

Dobrich

Plovidiv

Ruse

Sandanski

Sofia

Sofia

Stara Zagora

Vratsa

Yambol

Česká republika

Brno

Liberec

Ostrava

Ostrava

Pardubice

Plzen

Praha

Usti nad Labem

Chorvatsko

Osijek

Rijeka

Split

Varazdin

Zagreb

Dánsko

Aalborg

Copenhagen

Herning

Kolding

Viborg

Estonsko

Tallinn

Finsko

Helsinki

Oulu

Tampere

Turku

Vantaa

Francie

Amiens

Annecy

Aulnat

Besançon

Bordeaux

Bourg en Bresse

Caen

Cayenne

Chalons-en-Champagne

Chambéry

Dijon

Fort-de-France

Grenoble

Lille

Limoges

Lyon

Marseille

Marseille

Marseille

Montpellier

Montpellier

Nancy

Nantes

Orléans

Paris

Pointe-à-Pitre

Poitiers

Privas

Rennes

Rouen

Saint-Denis

Saint-Etienne

Strasbourg

Toulouse

Valence

Irsko

Dublin

Itálie

Abruzzo

Aosta

Apulia

Apulia

Ascoli Piceno

Basilicata

Bologna

Bologna

Cagliari

Calabria

Calabria

Campania

Catania

Catania

Florence

Genova

Gorizia

Milano

Milano

Milano

Molise

Naples

Naples

Palermo

Palermo

Perugia

Pesaro

Pordenone

Ravenna

Rome

Rovereto

Sassari

Sicily

Terni

Torino

Torino

Torino

Trieste

Trieste

Udine

Venezia

Venezia

Venezia

Kypr

Nicosia

Litva

Kaunas

Klaipėda

Vilnius

Lotyšsko

Riga

Lucembursko

Luxembourg

Maďarsko

Budapest

Debrecen

Győr

Nyíregyháza

Pécs

Szeged

Székesfehérvár

Zalaegerszeg

Malta

Pieta`

Německo

Berlin

Bremen

Bremenhaven

Chemnitz

Dresden

Düsseldorf

Erfurt

Frankfurt/Oder

Freiburg

Hamburg

Hannover

Kaiserslautern

Kiel

Konstanz

Leipzig

Magdeburg

Mannheim

Mülheim an der Ruhr

München

Osnabrück

Potsdam

Reutlingen

Rostock

Saabrücken

Stuttgart

Trier

Ulm

Villingen-Schwenningen

Wiesbaden

Nizozemsko

Den Haag

Nieuwegein

Norsko

Ås

Oslo

Stavanger

Tromsø

Polsko

Bialystok

Gdańsk

Kalisz

Katowice

Kielce

Konin

Kraków

Lublin

Lublin

Olsztyn

Opole

Poznań

Rzeszów

Szczawno-Zdrój

Szczecin

Szczecin

Toruń

Warsaw

Warsaw

Wroclaw

Zielona Góra

Łódź

Portugalsko

Aveiro

Braga

Coimbra

Évora

Faro

Funchal

Lisboa

Ponta Delgada

Porto

Rakousko

Feldkirch

Graz

Innsbruck

Klagenfurt

Linz

Salzburg

Wien

Řecko

Athens

Heraklion

Ioannina

Kavala

Kozani

Thessaloniki

Tripolis

Volos

Rumunsko

Arad

Bacau

Bucuresti

Cluj-Napoca

Constanta

Craiova

Galati

Iasi

Ramnicu Valcea

Timișoara

Slovensko

Bratislava

Prešov

Slovinsko

Koper

Ljubljana

Maribor

Španělsko

Albacete

Alicante

Badajoz

Barcelona

Bilbao

Bilbao

Ciudad Real

Donostia- San Sebastian

Ferrol

Las Palmas de Gran Canaria

Llanera

Logroño

Madrid

Murcia

Oviedo

Palma

Pamplona

Paterna (Valencia)

Santa Cruz de Tenerife

Santander

Santiago de Compostela

Sevilla

Toledo

Valencia

Valladolid

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Spojené království

Belfast

Bristol

Cambridge

Cardiff

Coventry

Inverness

London

Manchester

Newcastle

Yorkshire and Humber

Švédsko

Borlänge

Göteborg

Jönköping

Kramfors

Luleå

Malmö

Örebro

Östersund

Stockholm

Umeå

Västerås

Växjö

Zde napište svoji zprávu

* povinné pole (zde musíte uvést údaje)