Navigačný riadok

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač
  • Zmenšiť písmo
  • Zväčšiť písmo

Peniaze

Platiť eurom môžete v sedemnástich členských štátoch EÚ. V tejto časti nájdete viac informácií o eure, výmenných kurzoch iných mien, o platení hotovosťou a platobnými kartami.

Euro

Euro je zákonným platidlom pre približne 331 miliónov ľudí v 17 členských štátoch EÚ. Používa sa v týchto štátoch – Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Symbolom eura je €. Bankovky eura sú rovnaké vo všetkých krajinách, ale každá krajina vydáva svoje vlastné mince s jednou spoločnou stranou a jednou stranou zobrazujúcou charakteristický národný grafický vzor. Všetky bankovky a mince je možné použiť vo všetkých štátoch eurozóny, ako aj v rámci mnohých zámorských území, ako sú Azory, Kanárske ostrovy, Ceuta a Melilla, Francúzska Guyana, Guadeloupe, Madeira, Martinik, Mayotte, Réunion, Saint Pierre a Miquelon.

Euro ako svoju národnú menu používajú na základe dohody s EÚ aj Monako, San Marino a Vatikán. Oprávňuje ich to vydávať istý počet vlastných euromincí s charakteristickým národným grafickým vzorom na národnej strane mincí. Niektoré krajiny a územia, ako napr. Andorra, Kosovo a Čierna hora, používajú euro ako svoju de facto menu.

Viac informácií o eure


Mapa Európy so štátmi eurozóny

Štáty EÚ, ktoré používajú euro: Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.
Štáty EÚ, ktoré nepoužívajú euro: Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko.

Výmenné kurzy

Kurzy sa menia, ale v januári 2012 bol kurz eura vo vzťahu k iným menám približne takýto:

Štát Mena Výmenný kurz
Bulharskobulharský lev1.95
Česká republikačeská koruna25.9
Dánskodánska koruna7.43
Spojené kráľovstvobritská libra0.83
Maďarskomaďarský forint310
Litvalitovský litas3.45
Lotyšskolotyšský lats0.69
Poľskopoľský zloty4.44
Rumunskorumunský lei4.30
Švédskošvédska koruna8.94
Čínačínsky juan8.15
Indiaindická rupia68.4
Japonskojaponský jen100
Ruskoruský rubeľ41.5
USAamerický dolár1.28

Aktuálne výmenné kurzy English môžete nájsť na webovej lokalite Európskej centrálnej banky, na ktorej nájdete aj praktický menový konvertor Englishespañolfrançaisportuguês, ktorý vám pomôže pri výpočtoch. Mnohé hotely, obchody a reštaurácie v európskych krajinách mimo eurozóny (najmä v turistických oblastiach) dobrovoľne akceptujú platby v eurách aj v domácej mene.

Hotovosť a platobné karty

Vďaka pravidlám EÚ zaplatíte za výber eur z bankomatov na celom území eurozóny rovnaký poplatok, aký by ste zaplatili vo vašej vlastnej krajine za výber z bankomatu inej bankovej spoločnosti, ako je tá vaša. Poplatok za uskutočnenie transakcie v eurách realizovanej debetnou či platobnou kartou v EÚ je rovnaký ako vo vašej krajine. Poplatky, ktoré zaplatíte za bankový prevod v eurách (do výšky 50 000 EUR) sú rovnaké, či už ide o vnútroštátny prevod, alebo prevod do inej krajiny EÚ (alebo na Island, do Lichtenštajnska alebo Nórska). Jednotlivé banky si však môžu účtovať rôzne poplatky. Tieto pravidlá sa takisto uplatňujú pri transakciách v eurách (napr. medzi účtami vedenými v eurách) v krajinách mimo eurozóny a pri platbách v švédskych korunách a v rumunských lei.

Podrobnejšie informácie o pravidlách, ktoré sa vzťahujú na cezhraničné platby v eurách DeutschEnglishfrançais

Európske bankové odvetvie pracuje za podpory EÚ na vytvorení jednotnej oblasti platieb v eurách DeutschEnglishfrançais, vďaka ktorej by mali byť elektronické platby v celej eurozóne rovnako jednoduché ako domáce platby, bez ohľadu na to, či použijete kreditnú kartu, debetnú kartu, bankový prevod alebo priame inkaso.

Hotovosť

Do EÚ môžete pricestovať alebo z nej odcestovať bez preclenia s hotovosťou do 10 000 EUR (alebo s jej ekvivalentom v iných menách alebo aktívach). Ak však máte pri sebe viac ako 10 000 EUR, musíte to pri prechode hranice oznámiť colnému úradu. Tieto kontroly hotovosti DeutschEnglishfrançais sú zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí a iným trestným činnostiam. Niektoré členské štáty uplatňujú kontroly hotovosti aj na osoby, ktoré cestujú medzi krajinami EÚ.

Right navigation