Ścieżka nawigacji

Inne narzędzia

  • Wersja do druku
  • Zmniejsz tekst
  • Powiększ tekst

Pieniądze

Euro jest już w obiegu w 17 państwach UE. Dowiedz się więcej o euro, kursach walut oraz o płatnościach gotówką i kartą.

Euro

Euro jest prawnym środkiem płatniczym dla ok. 331 mln osób w 17 krajach UE: w Austrii, Belgii, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech.

Symbolem euro jest znak €. Banknoty euro są takie same we wszystkich krajach. Natomiast monety emitowane przez poszczególne państwa strefy mają wspólny awers i różne rewersy (widnieją na nich symbole narodowe). Wszystkie banknoty i monety mogą być używane we wszystkich krajach UE, które przyjęły euro, łącznie z wieloma terytoriami zamorskimi tych krajów, takimi jak Azory, Ceuta i Melilla, Gujana Francuska, Gwadelupa, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Majotta, Martynika, Reunion oraz Saint Pierre i Miquelon.

W porozumieniu z UE Monako, San Marino oraz Watykan używają euro jako waluty krajowej. Umożliwia im to emisję określonej liczby monet euro z ich własnymi symbolami narodowymi. Niektóre kraje i terytoria, takie jak Andora, Czarnogóra i Kosowo, używają euro jako faktycznej waluty.

Więcej informacji o euro


Mapa krajów UE używających euro oraz posługujących się innymi walutami

 Kraje UE, w których używa się euro: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.
 Kraje UE, w których nie wprowadzono euro: Bułgaria, Czechy, Dania, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Szwecja, Węgry i Wielka Brytania.

Kursy walut

Kursy walut są zmienne. W styczniu 2012 r. jedno euro kosztowało około:

Kraj Waluta Kurs wymiany
Bułgarialew bułgarski1,95
Czechykorona czeska25,9
Daniakorona duńska7,43
Wielka Brytaniabrytyjski funt szterling0,83
Węgryforint węgierski310
Litwalitewski lit3,45
Łotwałotewski łat0,69
Polskapolski złoty4,44
Rumunialej rumuński4,30
Szwecjakorona szwedzka8,94
Chinychiński juan8,15
Indierupia indyjska68,4
Japoniajen japoński100
Rosjarubel rosyjski41,5
Stany Zjednoczonedolar amerykański1,28

Aktualne kursy wymiany English można znaleźć na stronie Europejskiego Banku Centralnego. Zachęcamy również do skorzystania z podręcznego przelicznika walut Englishespañolfrançaisportuguês. W krajach europejskich znajdujących się poza strefą euro wiele hoteli, sklepów i restauracji, zwłaszcza w regionach turystycznych, przyjmuje płatności zarówno w euro, jak i w walucie krajowej, choć prawo od nich tego nie wymaga.

Gotówka i karty płatnicze

Dzięki przepisom UE koszty wypłaty gotówki z bankomatu wynoszą obecnie tyle samo na całym terytorium UE co koszty wypłaty na terenie własnego kraju z bankomatu nienależącego do banku prowadzącego dane konto. Opłata za dokonanie transakcji w euro debetową lub kredytową kartą płatniczą na terenie UE wynosi tyle samo co na terenie własnego kraju. Koszty przelewu bankowego w euro (do kwoty 50 tys. euro) do wszystkich krajów UE (oraz do Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) wynoszą obecnie tyle samo co w obrębie danego kraju. Oczywiście wysokość opłat może być różna w zależności od banku. Zasady te dotyczą także transakcji na kontach prowadzonych w euro w krajach nienależących do strefy euro, a także płatności w koronach szwedzkich i lejach rumuńskich.

Więcej informacji o przepisach dotyczących płatności transgranicznych w euro DeutschEnglishfrançais

Europejski sektor bankowy, wspierany przez UE, pracuje nad stworzeniem jednolitego obszaru płatności w euro DeutschEnglishfrançais. Dzięki temu dokonywanie płatności za pomocą karty kredytowej lub debetowej, przelewu bankowego lub polecenia zapłaty stanie się równie łatwe jak dokonywanie płatności krajowych.

Gotówka

Przy wkraczaniu na terytorium Unii lub przy opuszczaniu go można mieć przy sobie gotówkę o wartości nie wyższej niż 10 tys. euro (lub jej równowartość w innych walutach) bez konieczności jej deklarowania. Jeżeli jednak kwota gotówki wynosi lub przewyższa 10 tys. euro, należy to zgłosić organom celnym. Kontrole przewożonej gotówkiDeutschEnglishfrançais mają na celu zwalczanie prania brudnych pieniędzy i innych form przestępczości. Niektóre z państw członkowskich przeprowadzają tego typu kontrole również w przypadku osób podróżujących między krajami Unii.

Right navigation