Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija
  • Samazināt tekstu
  • Palielināt tekstu

Nauda

Eiro lieto 17 ES dalībvalstīs. Lasiet vēl par eiro, citu valūtu maiņas kursiem un skaidras naudas un maksājumu karšu lietošanu.

Eiro

Eiro ir likumīgais maksāšanas līdzeklis aptuveni 331 miljonam iedzīvotāju 17 ES dalībvalstīs: Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Īrijā, Kiprā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā un Vācijā.

Eiro simbols ir €. Eiro banknotes visās valstīs ir vienādas, bet katra valsts izlaiž savas monētas, kurām viena puse ir vienāda, bet uz otras ir atšķirīgs valsts simbols. Visas banknotes un monētas var izmantot visās ES dalībvalstīs, kuras ir pārgājušas uz eiro, kā arī daudzās to aizjūras teritorijās, piemēram, Azoru salās, Kanāriju salās, Seutā un Meliljā, Francijas Gviānā, Gvadelupā, Madeirā, Martinikā, Majoti, Reinjonā un Senpjērā un Mikelonā.

Monako, Sanmarīno un Vatikāns ir pieņēmuši eiro par savu valsts valūtu, vienojoties ar ES. Tas dod tām tiesības izdot noteiktu skaitu eiro monētu ar savas valsts simboliku. Vairākas valstis un teritorijas faktiski izmanto eiro par savu valūtu, piemēram, Andora, Kosova un Melnkalne.

Vēl par eiro


Eiropas karte, kurā attēlotas ES dalībvalstis, kurās lieto eiro, un tās valstis, kurās eiro nelieto.

 ES valstis, kurās izmanto eiro: Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Igaunija, Itālija, Īrija, Kipra, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija un Vācija.
 ES valstis, kurās eiro neizmanto: Bulgārija, Čehija, Dānija, Latvija, Lielbritānija, Lietuva, Polija, Rumānija, Ungārija un Zviedrija.

Maiņas kursi

Maiņas kursi svārstās, bet 2012. gada janvārī eiro kurss pret citu valstu valūtām bija aptuveni šāds:

Valsts Valūta Maiņas kurss
BulgārijaBulgārijas leva1.95
ČehijaČehijas krona25.9
DānijaDānijas krona7.43
LielbritānijaLielbritānijas sterliņu mārciņa0.83
UngārijaUngārijas forints310
LietuvaLietuvas lits3.45
LatvijaLatvijas lats0.69
PolijaPolijas zlots4.44
RumānijaRumānijas leja4.30
ZviedrijaZviedrijas krona8.94
ĶīnaĶīnas renminbi-juaņs8.15
IndijaIndijas rūpija68.4
JapānaJapānas jena100
KrievijaKrievijas rublis41.5
ASVASV dolārs1.28

Jaunākos maiņas kursus English var atrast Eiropas Centrālās bankas tīmekļa vietnē, kurā lietotājiem ir piedāvāts ērts valūtas konvertors Englishespañolfrançaisportuguês, ar ko veikt aprēķinus. Daudzas viesnīcas, veikali un restorāni Eiropas valstīs, kuras nav eirozonā, īpaši tūristu rajonos, pieņem maksājumus gan eiro, gan arī savas valsts valūtā, kaut arī tas nav ar likumu noteikts pienākums.

Skaidra nauda un maksājumu kartes

Pateicoties ES noteikumiem, eiro izņemšana no bankomāta ES valstīs ārpus jūsu pašu valsts maksā tikpat, cik jūsu valstī, naudu izņemot no tādas bankas automāta, kuras klients jūs neesat. Maksa par darījumu, kad ES maksājat eiro ar debetkarti vai kredītkarti, ir tāda pati kā jūsu valstī. Komisijas maksa par bankas pārvedumu (līdz EUR 50 000) ir vienāda kā pārskaitījumiem valsts robežās, tā pārvedumiem uz citu ES valsti (vai Īslandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju). Katrai bankai, protams, var būt citāda maksa. Šie noteikumi attiecas arī uz darījumiem ar eiro (piemēram, starp eiro kontiem) valstīs, kas atrodas ārpus eirozonas, un uz maksājumiem Zviedrijas kronās un Rumānijas lejās.

Sīkāk par pārrobežu eiro maksājumu noteikumiem DeutschEnglishfrançais

Eiropas banku nozare ar ES atbalstu veido vienotu eiro maksājumu telpu DeutschEnglishfrançais,lai visi elektroniskie maksājumi eirozonā (neatkarīgi no tā, vai tie ir maksājumi ar kredītkarti, debetkarti, bankas pārvedumi vai tiešais debets) notiktu tikpat viegli kā iekšzemes maksājumi.

Skaidras naudas pārvadāšana

Jūs varat iebraukt ES vai izbraukt no tās, bez deklarēšanas vedot sev līdzi augstākais EUR 10 000 skaidras naudas (vai līdzvērtīgu summu citās valūtās vai materiālajā vērtībā). Ja vedat līdzi EUR 10 000 un vairāk naudas, tā jādeklarē muitas iestādēs. Šādas skaidras naudas kontroles DeutschEnglishfrançais mērķis ir apkarot nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu un citu noziedzīgu darbību. Dažās dalībvalstīs skaidru naudu pārbauda arī ceļotājiem, kuri ceļo Eiropas Savienības robežās.

Right navigation