Navigatsioonitee

Lisatööriistad

  • Trükiversioon
  • Tekst väiksem
  • Tekst suurem

Raha

Euro on kasutusel 17 Euroopa Liidu riigis. Sellest rubriigist leiate lisateavet euro, vahetuskursside ning sularaha ja pangakaartide kasutamise kohta.

Euro

Euro on ametlik maksevahend umbes 331 miljoni inimese jaoks 17 ELi liikmesriigis: Austrias, Belgias, Eestis, Hispaanias, Hollandis, Iirimaal, Itaalias, Kreekas, Küprosel, Luksemburgis, Maltal, Portugalis, Prantsusmaal, Saksamaal, Slovakkias, Sloveenias ja Soomes.

Euro sümbol on €. Euro paberrahad on kõikides riikides ühesugused, kuid iga riik vermib münte, mille üks külg on kõikjal ühesugune, teisel küljel kujutatakse aga rahvussümboolikat. Kõik need paberrahad ja mündid kehtivad kõikides euro kasutusele võtnud ELi riikides, sealhulgas ülemereterritooriumitel, nagu näiteks Assoorid, Kanaari saared, Ceuta-Melilla, Prantsuse Guajaana, Guadeloupe, Madeira, Martinique, Mayotte, Réunion, ning Saint Pierre ja Miquelon.

Kokkuleppel ELiga kasutavad eurot oma riigi vääringuna ka Monaco, San Marino ja Vatikan. See võimaldab neil vermida teatava arvu euromünte oma rahvussümboolikaga. Mõned riigid ja piirkonnad, näiteks Andorra, Kosovo ja Montenegro, kasutavad eurot de facto oma vääringuna.

Lisateave euro kohta.


Euroopa kaart, millel on näha riigid, kus euro on käibel, ning riigid, kus euro käibel ei ole

ELi riigid, kus on käibel euro: Austria, Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Luksemburg, Malta, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia ja Soome.
ELi riigid, kus euro ei ole käibel: Bulgaaria, Leedu, Läti, Poola, Rootsi, Rumeenia, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari ja Ühendkuningriik.

Vahetuskursid

Vahetuskursid muutuvad, kuid jaanuaris 2012 maksis 1 euro umbes:

Riik Vääring Vahetuskurss
BulgaariaBulgaaria lev1.95
Tšehhi VabariikTšehhi kroon25.9
TaaniTaani kroon7.43
ÜhendkuningriikSuurbritannia naelsterling0.83
UngariUngari forint310
LeeduLeedu litt3.45
LätiLäti latt0.69
PoolaPoola zlott4.44
RumeeniaRumeenia leu4.30
RootsiRootsi kroon8.94
HiinaHiina jüaan8.15
IndiaIndia ruupia68.4
JaapanJaapani jeen100
VenemaaVene rubla41.5
Ameerika ÜhendriigidUSA dollar1.28

Vahetuskursse English saab vaadata Euroopa Keskpanga veebisaidilt, kus on saadaval ka käepärane valuutakalkulaator Englishespañolfrançaisportuguês. Väljaspool euroala asuvates riikides, eriti turismipiirkondades, võtavad paljud hotellid, kauplused ja restoranid oma riigi raha kõrval vastu ka eurosid, kuid nad ei ole kohustatud seda tegema.

Sularaha ja pangakaardid

Vastavalt ELis kehtivatele eeskirjadele maksab eurode väljavõtmine sularahaautomaadist kõikjal Euroopa Liidus samapalju, kui sularaha väljavõtmine mõne teise panga sularahaautomaadist teie elukohariigis. Eurodes tehtud deebet- või krediitkaardimakse tehingutasu on kõikjal ELis sama kui teie elukohariigis. Eurodes tehtava pangaülekande (kuni 50 000 eurot) hind on sama olenemata sellest, kas tegemist on riigisisese või teise ELi liikmesriiki (või Islandile, Liechtensteini ja Norrasse) tehtava ülekandega. Loomulikult võivad eri pankade teenustasud olla erinevad. Kõnealused eeskirjad kehtivad ka väljaspool euroala eurokontode vahel ning Rootsi kroonides ja Rumeenia leudes tehtavate tehingute kohta.

Täiendav teave piiriüleseid euromakseid käsitlevate eeskirjade kohta DeutschEnglishfrançais

Euroopa pangandussektor tegeleb ELi toetusel ühtse euromakseala DeutschEnglishfrançais loomisega, et muuta kõik euroalal sooritatavad elektroonilised tehingud (nii krediitkaardi- kui ka deebetkaardimaksed, pangaülekanded ning otsekorraldused) sama lihtsaks kui siseriiklikud tehingud.

Sularaha

Euroopa Liitu saabumisel või sealt lahkumisel ei pea kaasasolevat sularaha deklareerima, kui summa ei ületa 10 000 eurot (või samas väärtuses muud valuutat või vara). Suurema kui 10 000 eurose sularahasumma puhul tuleb see kindlasti tollis deklareerida. Sularahakontrolli DeutschEnglishfrançais eesmärk on võidelda rahapesu ja muu kriminaalse tegevuse vastu. Mõned liikmesriigid kohaldavad sularahakontrolli ka ELi liikmesriikide vahelistel piiridel.

Right navigation