Cesta

Další nástroje

  • Verze pro tisk
  • Zmenšit písmo
  • Zvětšit písmo

Peníze

Eurem se platí v 17 zemích EU. Zde naleznete další informace o euru, směnných kurzech jiných měn a o hotovostních platbách a platebních kartách.

Euro

Euro je zákonným platidlem v 17 zemích EU, které mají celkem okolo 331 milionů obyvatel. Jedná se o Belgii, Estonsko, Finsko, Francii, Irsko, Itálii, Kypr, Lucembursko, Maltu, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Euro se označuje symbolem €. Eurobankovky jsou ve všech zemích stejné, každá země však vydává své vlastní mince, které se liší rubovou stranou. Všechny bankovky a mince platí ve všech zemích EU, které přijaly euro, včetně mnoha jejich zámořských území, jako jsou Azory, Ceuta a Melilla, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Kanárské ostrovy, Madeira, Martinik, Mayotte, Réunion a Saint-Pierre a Miquelon.

Po dohodě s EU přijaly euro jako svou národní měnu také Monako, San Marino a Vatikán. To jim umožňuje vydávat určitý počet euromincí s vlastní rubovou stranou. Některé další země a území, zejména Andorra, Černá Hora a Kosovo, používají euro jako svou měnu jednostranně, bez dohody s Evropskou unií.

Další informace o euru


Mapa Evropy, na které jsou vyznačeny země, které používají euro

Země EU, v nichž se platí eurem: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko
Země EU, které euro nepoužívají: Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Spojené království

Směnné kurzy

Kurzy se mění, nicméně v lednu 2012 byste za jedno euro dostali přibližně:

Země Měna Směnný kurz
Bulharskobulharský lev1,95
Česká republikačeská koruna25,9
Dánskodánská koruna7,43
Spojené královstvíbritská libra šterlinku0,83
Maďarskomaďarský forint310
Litvalitevský litas3,45
Lotyšskolotyšský lat0,69
Polskopolský zlotý4,44
Rumunskorumunský lei4,30
Švédskošvédská koruna8,94
Čínačínský renminbi8,15
Indieindická rupie68,4
Japonskojaponský jen100
Ruskoruský rubl41,5
Spojené státy americkéamerický dolar1,28

Aktuální směnné kurzy najdete na internetových stránkách Evropské centrální banky a s přepočty vám pomůže tato měnová kalkulačka English och en praktisk valutaomräknare Englishespañolfrançaisportuguês. V zemích mimo eurozónu přijímají některé hotely, obchody a restaurace, zejména v turistických oblastech, platby v eurech i v národní měně. Ze zákona však k tomu nemají povinnost.

Vybírání hotovosti a platby kartou

Díky předpisům EU vás výběr z bankomatu v eurech kdekoli v EU stojí stejně jako výběr z bankomatu cizí banky ve vaší zemi. Stejný transakční poplatek jako ve vaší zemi vám bude účtován i za platbu uskutečněnou v eurech debetní nebo kreditní kartou, bez ohledu na to, ve které zemi EU ji uskutečníte. Za bankovní převod v eurech (do 50 tisíc eur) zaplatíte stejně bez ohledu na to, zda se jedná o vnitrostátní nebo mezinárodní převod (v rámci EU, Islandu, Lichtenštejnska a Norska). Výše poplatků samozřejmě závisí na vaší bance. Tato pravidla se vztahují i na transakce na eurových účtech v zemích mimo eurozónu a na platby ve švédských korunách rumunských lei.

Více informací o úpravě přeshraničních plateb v eurech DeutschEnglishfrançais

Evropské banky s podporou EU spolupracují na vytvoření jednotného prostoru pro platby v eurech DeutschEnglishfrançais, ve kterém by elektronické platby v eurozóně, ať už kreditní kartou, debetní kartou, bankovním převodem nebo přímým inkasem, byly stejně snadné jako vnitrostátní platby.

Převoz hotovosti

Pokud vstupujete na území EU nebo jej opouštíte s hotovostí do 10 000 eur (nebo odpovídající částkou v jiné měně), nemusíte nic hlásit. Hotovost překračující tuto částku musíte oznámit celním orgánům. Účelem těchto kontrol hotovosti DeutschEnglishfrançais je boj proti praní peněz a jiné trestné činnosti. Některé členské státy uplatňují kontrolu hotovosti i při cestách mezi zeměmi EU.

Right navigation