Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija
  • Samazināt tekstu
  • Palielināt tekstu

Ceļā

Neatkarīgi no tā, vai ceļā dotaties ar sauszemes, gaisa, dzelzceļa vai ūdens transportu, šajā rubrikā piedāvāti praktiski padomi par autovadītāja apliecībām, transportlīdzekļu apdrošināšanu, ceļu satiksmes drošību, ceļu lietošanas maksu, aviopasažieru tiesībām, drošības pasākumiem lidostās un vilciena pasažieru tiesībām.

Ar automašīnu

Autovadītāja apliecība

autovadītāja apliecība, kas izdota vienā ES valstī, ir derīga visā ES teritorijā. Dažās valstīs, sēžoties pie stūres, līdzi jāņem ne vien derīga autovadītāja apliecība, bet arī transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība.

Atcerieties, ka lielākajā daļā valstu vadīt automašīnu atļauts no 18 gadu vecuma. Minimālais vecuma ierobežojums mašīnas īrēšanai ES līmenī nav noteikts, bet parasti tas svārstās 20-23 gadu robežās.

Transportlīdzekļa apdrošināšana

Ceļojot pa ES, jūsu transportlīdzekļa apdrošināšanas polise automātiski nodrošina likumā noteikto minimālo segumu (civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā). Tas attiecas arī uz Īslandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju. Ja jums ir visaptveroša apdrošināšana savā valstī, pārbaudiet, vai polise ir derīga, ceļojot arī citās valstīs.

Jūsu apdrošinātājs var jums izsniegt standartizētu un visā ES derīgu veidlapu, ko izmanto, lai paziņotu par satiksmes negadījumu. Tā vienkāršos tūlītēju paziņojuma sagatavošanu, ja negadījums noticis citā valstī.

Ceļošanai ES zaļā karte nav nepieciešama, taču tā noder par starptautiski atzītu apdrošināšanas apliecinājumu un atvieglo zaudējumu atlīdzības kārtošanu, ja noticis negadījums. Ja neņemat līdzi zaļo karti, jums ir nepieciešama apdrošināšanas apliecība. Zaļās kartes sistēma pašlaik ieviesta 45 valstīs, un to vada apdrošinātāju apvienība. Apvienības tīmekļa vietnē atradīsit sīkāku informāciju par zaļās kartes sistēmu Englishfrançais un tās mērķiem.

Sīkāk par to, ko darīt, ja ārzemēs iekļūstat negadījumā DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Droša autovadīšana

Visās ES valstīs visos transporta līdzekļos obligāti jalieto drošības jostas, arī tūristu autobusos un mikroautobusos. Automašīnām, kravas automašīnām un, ja iespējams, arī citiem transporta līdzekļiem jābūt aprīkotiem ar pienācīgiem bērnu aizsardzības līdzekļiem.

Mobilo tālruņu lietošana automobiļa vadīšanas laikā ievērojami paaugstina satiksmes negadījumu risku un ir tieši vai netieši aizliegta visās ES dalībvalstīs.

Lai gan lielākajā daļā ES valstu maksimālais pieļaujamais alkohola daudzums asinīs ir 0,5 promiles, dažās valstīs tas var būt no 0,2 līdz 0,8 promilēm, bet citās valstīs autovadītājam aizliegts vadīt automašīnu, ja viņš lietojis alkoholu — vienalga, kādā daudzumā. Eiropas Komisija visām ES dalībvalstīm ieteikusi ieviest vienādu alkohola daudzuma ierobežojumu, proti, 0,5 promiles.

Atcerieties, ka Īrijā, Kiprā, Lielbritānijā un Maltā jābrauc pa ceļa kreiso pusi un dažās valstīs, piemēram, Beļģijā, Francijā, Nīderlandē un Portugālē, parasti jādod ceļš transportlīdzeklim, kas tuvojas no labās puses. Uz ātrgaitas autoceļiem ātruma ierobežojums parasti ir 110, 120 vai 130 km/h, apdzīvotās vietās — parasti 50 km/h. Iepriekš noskaidrojiet, kādi ierobežojumi un īpašie noteikumi ir spēkā.

Sīkāk par ceļu satiksmes noteikumiem katrā ES dalībvalstī, arī par ātruma ierobežojumiem, pat to, ciktāl alkohola lietošana ir savienojama ar auto vadīšanu, par dienas gaismu un ziemas riepu obligātu lietošanu, automašīnu obligāto drošības aprīkojumu un riteņbraucēju drošības aprīkojumu.

Maksa par privātu ceļu lietošanu

Maksas ceļi ir daudzās valstīs, piemēram, Austrijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Īrijā, Lielbritānijā, Polijā, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Spānijā un Ungārijā. Dažās valstīs (Austrijā, Čehijā, Slovākijā, Slovēnijā un Ungārijā) jāiegādājas maksas ceļu uzlīme jeb tā sauktā vinjete, kas jāpiestiprina pie automobiļa priekšējā stikla.

Ceļojums ar autobusu

No 2013. gada 1. marta autobusu pasažieriem visā ES būs jaunas tiesības. Visiem pasažieriem būs tiesības saņemt pienācīgu informāciju. Pasažieriem, kas mēro 250 km vai vairāk, būs papildu tiesības, piemēram, saņemt palīdzību, saņemt atpakaļ samaksāto naudu un izmantot maršruta pārplānošanu, ja reiss kavējas vai tiek atcelts. Pasažieri, kam ir invaliditāte vai kustību traucējumi, varēs saņemt bezmaksas palīdzību autoostās un autobusos.

Ar lidmašīnu

Vienota Eiropas aviotransporta tirgus izveide nozīmē zemākas aviobiļešu cenas un plašāku maršrutu un pakalpojumu izvēli pasažieriem. Pasažieru skaits kopš 2000. gada palielinājies par aptuveni 35%, tādēļ nepieciešamība nodrošināt tiesību minimumu aviopasažieriem īpaši aktualizējusies.

Aviopasažieru tiesības

Aviopasažieri var izmantot noteiktas tiesības gadījumos, kad kavējas reiss, tas ir atcelts vai pasažierim atteikta iekāpšana. Šīs tiesības attiecas uz visiem regulārajiem un čārterreisiem (gan vietējiem, gan starptautiskajiem) no ES lidostām (vai no Īslandes, Norvēģijas un Šveices). Pasažieriem no kādas lidostas ārpus ES ierodoties ES lidostā, tās piemēro tikai tiem lidojumiem, kurus veic ES (vai Īslandē, Norvēģijā un Šveicē) licencēta aviosabiedrība.

Aviopārvadātājiem ir jāuzņemas atbildība par negadījumiem un pazaudētu, bojātu vai noklīdušu bagāžu. Ceļotājiem ir arī noteiktas tiesības saistībā ar kompleksajiem ceļojumiem. Invalīdiem un pasažieriem ar kustību traucējumiem tagad ir tiesības saņemt bezmaksas palīdzību lidmašīnā un lidostā, tā ka ceļojums ir tikpat viegls kā visiem pārējiem. Šāda palīdzība aviosabiedrībai jālūdz vismaz 48 stundas iepriekš.

Eiropas Savienība arī regulāri atjaunina to aviosabiedrību sarakstu, kurām aizliegts darboties ES un izmantot ES lidostas. ES noteikumi paredz ceļotājiem iespēju salīdzināt lidojumu cenas. Aviosabiedrībām cenā jānorāda maksa par lidojumu, visi nodokļi, maksas un papildu maksas.

Ar sūdzībām vai pretenzijām vispirms vērsieties pie aviosabiedrības vai kompleksā ceļojuma organizētāja. Ja tie nepilda savus pienākumus, var iesniegt sūdzību šādās organizācijās:

  • ja jautājums saistīts ar atteiktu iekāpšanu, atceltiem vai krietni aizkavētiem resiem, var vērsties pie tās valsts tiesībaizsardzības iestādes, kurā ir jūsu pirmais galamērķis Eiropas Savienībā;
  • ja ir pārkāptas tiesības pasažieriem invalīdiem vai pasažieriem ar ierobežotām kustības spējām, var sūdzēties tiesībaizsardzības iestādei valstī, kurā pārkāpums notika, vai, ja izbraucāt no ārpussavienības valsts, — valstī, kurā ir jūsu pirmais galamērķis Eiropas Savienībā;
  • un par citiem jautājumiem, piemēram, nozaudēta bagāža, var sazināties ar Eiropas Patērētāju centru češtinadanskDeutschEnglishfrançaisitalianoNederlandspolskiRomânasvenska savā valstī.
  • Aviopasažieru sūdzību veidlapapdf Izvēlieties saites tulkojumu  lejupielādēšanai

Drošība

Lai panāktu augstu drošības līmeni visā ES, ir noteikti kopīgi noteikumi un standarti, piemēram, pasažieru, rokas bagāžas un nododamās bagāžas drošības pārbaude pirms lidojumiem no ES lidostām.

Ir daži priekšmeti, kurus pasažieriem nav atļauts ienest lidmašīnā. Ir izveidots ES saraksts ar priekšmetiempdf, kurus nedrīkst ienest lidmašīnas salonā, un priekšmetiem, kuri nav atļauti lidmašīnas nododamajā bagāžā.

Pagaidām vēl ir ierobežojumi šķidrumu, aerosolu un gēlu vešanai lidmašīnas salonā. Taču šie ierobežojumi pakāpeniski tiks atcelti, kolīdz būs ieviesta šķidro sprāgstvielu skenēšana. Visās lidostās paredzēts līdz 2013. gada aprīlim uzstādīt iekārtas, kas ļaus skenēt šķidrumus, aerosolus un gēlus. Šķidrumus joprojām var ienest salonā rokas bagāžā, ja tos uzrāda atsevišķi drošības kontrolē un tie ir atsevišķos trauciņos, kuru tilpums nepārsniedz 100 ml un kuri ir salikti vienā caurspīdīgā, atkārtoti attaisāmā plastmasas maisiņā, kura ietilpība nepārsniedz vienu litru. Izņēmums ir zāles un zīdaiņu pārtika, kuru nepieciešams izmantot lidojuma laikā. Pasažieri drīkst arī pārvadāt arī šķidrumus reģistrētajā bagāžā, kas vedama lidmašīnas kravas nodalījumā.

Katra aviosabiedrība nosaka savus rokas bagāžas izmēra ierobežojumus, tāpēc noskaidrojiet tos, pirms dodaties ceļā.

Ar vilcienu

Eiropas Savienības dzelzceļu tīkla kopējais garums ir 212 000 km, un tas piedāvā daudzus starptautisko pasažieru pārvadājumu pakalpojumus. Vairākās valstīs ir ātrgaitas dzelzceļa līnijas, kurās vilcieni sasniedz ātrumu līdz 350 km/h. Šo tīklu, kura garums pašlaik ir 6000 km, paplašina ar jaunām līnijām Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Portugālē, Spānijā un Vācijā. Milzīgu finansiālu atbalstu saņem Eiropas mēroga projekti, piemēram, lai uzlabotu dzelzceļu satiksmi starp Roterdamu un Dženovu, Lionu un Ungārijas robežu ar Ukrainu, Stokholmu un Palermo, Drēzdeni un Bukaresti, Varšavu un Tallinu.

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi pa dzelzceļu kļūst aizvien konkurētspējīgāki, tātad pasažieri var izmantot kvalitatīvākus pakalpojumus un maksāt mazāk. Ikviens licencēts, apstiprināts dzelzceļa uzņēmums, kas reģistrēts Eiropas Savienībā, tagad var piedāvāt starptautiskus transporta pakalpojumus un uzņemt un izlaist pasažierus visās stacijās, kas atrodas uz starptautiskas dzelzceļa līnijas.

Ar ES tiesību aktiem ir nostiprinātas un uzlabotas dzelzceļa pasažieru tiesības, paredzot labāku informāciju un nosakot tiesības reisa kavēšanās, maršrutu nesavienošanas vai braucienu atcelšanas gadījumā. Pasažieriem ar invaliditāti un kustību traucējumiem ir tiesības saņemt bezmaksas palīdzību stacijā un vilcienos. Iepriekš jāpaziņo, ka būs vajadzīga palīdzība. Ja uzskatāt, ka nav ievērotas jūsu tiesības, vispirms sazinieties ar dzelzceļa pārvadājumu sabiedrību vai stacijas priekšnieku. Ja neesat apmierināts ar saņemto atbildi, varat iesniegt sūdzību valsts tiesībaizsardzības iestādei English. Dažās dalībvalstīs ir valsts mēroga atbrīvojumi attiecībā uz iekšzemes, rajona, piepilsētas un pilsētas transporta pakalpojumiem. Lai saņemtu sīkāku informāciju, zvaniet EUROPE DIRECT pa bezmaksas tālruni 00 800 6 7 8 9 10 11.

Varat iegādāties starptautisko dzelzceļa biļeti mēnesim, nedēļai vai sezonai un doties ceļā, lai atklātu vietas un valstis, kas jūs interesē. Septiņi Eiropas ātrgaitas dzelzceļa pasažieru pārvadātāji ir apvienojušies ar nosaukumu “Railteam” deutschenglishfrancaisnederlands, lai atvieglinātu ceļojumus Eiropas ātrgaitas dzelzceļu tīklā.

Ar kuģi

Satiksmi starp dažādām ES valstīm nodrošina daudzi nozīmīgi jūrasceļi, pa kuriem regulāri veic kvalitatīvus pārvadājumus. Tie aizstāj vai papildina autoceļu, dzelzceļa vai aviopārvadājumus. Turklāt 20 no 27 ES dalībvalstīm ir iekšzemes ūdensceļi, kuru kopējais garums sasniedz 41 000 km. Neatsakiet sev izpriecu — braucienu pa jūru vai upi! Ūdenstransports ir praktisks un patīkams pārvietošanās līdzeklis.

ES ir līdere kuģošanas drošības jomā un veicina kvalitatīvu standartu pieņemšanu, kuros iestrādāti noteikumi, kas aizsargā pasažierus un apkalpi uz prāmjiem, kuri kursē starp Eiropas ostām, un uz pasažieru kuģiem Eiropas Savienības iekšējos ūdensceļos. No 2012. gada 18. decembra pasažieriem, kas ceļo pa jūras vai iekšzemes ūdensceļiem, arī būs jaunas tiesības. Ja reiss kavēsies vai tiks atcelts, pasažieri varēs saņemt atpakaļ samaksāto naudu, izmantot maršruta pārplānošanu vai saņemt kompensāciju un palīdzību, viņi varēs izmantot arī tiesības uz informāciju. Pasažieri ar invaliditāti vai kustību traucējumiem varēs saņemt arī bezmaksas palīdzību ostās un uz kuģiem. Šīs tiesības ar dažiem izņēmumiem var izmantot ceļotāji, kuri dodas ceļā no kādas ES ostas vai uz kādu ES ostu, un ceļotāji, kas dodas kruīza braucienos no ES ostas.

Metro

Jā plānojat braukt ar metro, iepazīstieties ar Eiropas pilsētu metro kartēm english.

Ar velosipēdu vai kājām

Izmantojiet plaukstošo pašapkalpošanās velonomu, kura ieviesta tādās pilsētās kā Parīze, Brisele, Barselona, Kopenhāgena, Londona, un citās lielās un mazās Eiropas pilsētās, no kurām dažas (Alborga Dānijā, Krakova Polijā un Burgosa Spānijā) saņēmušas ES līdzfinansējumu.

Velobraukšanas entuziastu zināšanai “EuroVelo” english, kuru attīsta Eiropas Riteņbraucēju federācija, piedāvā 14 garās distances velosipēdu maršrutus pa visu Eiropu. To kopgarums pārsniedz 70 000 km. Eiropas riteņbraucēju vārdnīcā englishfrancais, ilustrētā pases lieluma brošūrā, iekļauti nozīmīgākie riteņbraukšanas termini 27 valodās (tostarp visās 23 oficiālajās ES valodās). Šis izdevums varētu noderēt ikvienam, kas Eiropā grasās ceļot ar divriteni. Pieprasiet bezmaksas eksemplāru pa e-pastu ten@eesc.europa.eu. Ja priekšroku dodat pastaigām, Eiropas Pārgājienu asociācijai deutschenglishfrancais ir informācija par pārgājieniem un 12 garās distances takām visā Eiropā.

Right navigation