Naršymo kelias

Papildomos priemonės

  • Spausdinimo versija
  • Sumažinti šriftą
  • Padidinti šriftą

Vykimas

Šiame skyrelyje rasite praktinės informacijos apie keliones automobiliu, lėktuvu, traukiniu arba laivu, apie vairuotojų pažymėjimus, transporto priemonių draudimą, kelių eismo saugą, kelių mokesčius, oro transporto keleivių teises, saugumą oro uostuose ir traukinių keleivių teises.

Kelionės keliais

Vairuotojo pažymėjimas

Bet kurioje valstybėje narėje išduotas vairuotojo pažymėjimas galioja visoje Europos Sąjungoje. Kai kuriose valstybėse vairuojant reikia turėti ne tik galiojantį vairuotojo pažymėjimą, bet ir transporto priemonės registravimo dokumentus.

Nepamirškite, kad daugumoje valstybių vairuoti galima tik sulaukus 18 metų. Norintiems išsinuomoti automobilį Europos Sąjungoje minimalaus amžiaus riba ES lygmeniu nenustatyta; paprastai ji būna nuo 20 iki 23 metų.

Transporto priemonių draudimas

Keliaujant į bet kurią ES šalį jūsų automobilio draudimo liudijimas galios ir juo savaime bus užtikrinamas minimalus įstatymų nustatytas civilinės atsakomybės draudimas. Ši tvarka taip pat taikoma Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje. Jei esate visapusiškai apsidraudę savo šalyje, pasidomėkite, ar turimas draudimas galioja valstybėse, į kurias keliaujate.

Iš savo draudiko galite gauti europinį eismo įvykio aprašymo blanką. Tai standartinis dokumentas, kuriuo naudojantis paprasčiau parengti pranešimą apie eismo įvykį vietoje, jei nelaimė įvyksta kitoje šalyje.

Keliaujant ES žalioji kortelė neprivaloma, tačiau ji yra tarptautiniu mastu pripažįstamas įrodymas, kad esate apsidraudę, o avarijos atveju bus lengviau išsireikalauti atlyginti žalą. Jei žaliosios kortelės neturite, privalote turėti draudimo liudijimą. Šiuo metu žaliosios kortelės sistema, kurią administruoja draudikų asociacija, taikoma 45 šalyse. Asociacijos svetainėje pateikiama daugiau informacijos apie žaliosios kortelės sistemą Englishfrançais ir tikslus.

Daugiau informacijos apie tai, ką daryti, jei patekote į avariją užsienyje DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Saugus vairavimas

Visose ES šalyse saugos diržais prisisegti privaloma visose transporto priemonėse, įskaitant tolimojo susisiekimo autobusus ir mikroautobusus. Automobiliuose ir sunkvežimiuose, o, jei įmanoma, ir kitose transporto priemonėse būtini specialūs vaikų saugos įtaisai.

Vairuotojui kalbant mobiliuoju telefonu nelaimingų atsitikimų rizika labai padidėja, taigi tai daryti draudžiama visose ES šalyse – vienose tiesiogiai, kitose netiesiogiai.

Daugumoje ES šalių didžiausias leistinas alkoholio kiekis kraujyje yra 0,5 mg/ml, kitose šalyse jis yra nuo 0,2 mg/ml iki 0,8 mg/ml, o kai kuriose šalyse apskritai draudžiama vairuoti nors kiek išgėrus alkoholio. Europos Komisija rekomendavo, kad visos šalys nustatytų standartinį leistiną kiekį, kuris neviršytų 0,5 mg/ml.

Atminkite, kad Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kipre bei Maltoje eismas vyksta kairiąja kelio puse ir kad kai kuriose kitose valstybėse, pavyzdžiui: Belgijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje ir Prancūzijoje, paprastai privaloma praleisti iš dešinės atvažiuojančias transporto priemones. Automagistralėse didžiausias leistinas greitis paprastai yra 110, 120 arba 130 km/val., o gyvenvietėse – paprastai 50 km/val. Išsiaiškinkite tikslius greičio apribojimus ir visas specialias taisykles.

Daugiau informacijos apie kelių eismo saugos taisykles ES šalyse (greičio apribojimus, privalomo žibintų naudojimo dieną taisykles, saugos įrangą, kurią reikalaujama turėti automobiliuose, vairuotojams leidžiamą alkoholio kiekį, žiemines padangas ir saugos įrangą dviratininkams).

Kelių mokesčiai

Kelių mokesčiai mokami daugelyje šalių, pavyzdžiui: Airijoje, Austrijoje, Čekijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje ir Vengrijoje. Kai kuriose šalyse (Austrijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje ir Vengrijoje) sumokėjus kelių mokestį ant priekinio stiklo turi būti priklijuojamas specialus lipdukas arba sumokėto mokesčio kvitas.

Kelionės miesto ir tolimojo susisiekimo autobusais

Nuo 2013 m. kovo 1 d. miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų keleiviai visoje ES turės naujas teises. Visi keleiviai turės teisę būti tinkamai informuojami. 250 km arba daugiau keliaujantys asmenys turės papildomų teisių, kaip antai: teisę gauti paramą, kompensaciją arba pakeisti maršrutą, jei autobusas vėluoja arba jei atšaukiama kelionė. Neįgaliems arba riboto judumo keleiviams autobusų stotyse ir pačiuose autobusuose bus nemokamai teikiama pagalba.

Kelionės lėktuvu

Sukūrus bendrą Europos oro transporto rinką, sumažėjo skrydžių kainos ir padidėjo maršrutų bei keleiviams teikiamų paslaugų pasirinkimas. Nuo 2000 m. lėktuvų keleivių dalis padidėjo maždaug 35 %, todėl labai svarbu jiems užtikrinti tam tikras pagrindines teises.

Oro transporto keleivių teisės

Lėktuvų keleiviai turi tam tikrų teisių, jei vėluoja ar atšaukiamas jų skrydis arba jei atsisakoma juos įlaipinti į lėktuvą. Šias teises turi keleiviai, reguliariais ir užsakomaisiais reisais šalies ir tarptautiniais maršrutais skrendantys iš bet kurio ES teritorijoje (arba Islandijoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje) esančio oro uosto. Jei atvykstama į ES oro uostą iš ES nepriklausančios šalies, šios taisyklės taikomos tik Europos Sąjungoje (arba Islandijoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje) licencijuotų oro transporto bendrovių vykdomiems skrydžiams.

Oro vežėjai yra atsakingi už nelaimingus atsitikimus, pamestą arba apgadintą bagažą. Tam tikrų teisių turi ir organizuotas atostogas užsisakę asmenys. Neįgalūs arba riboto judumo keleiviai dabar gali reikalauti gauti nemokamą pagalbą lėktuve ir oro uoste, kad galėtų keliauti taip pat paprastai, kaip kiti keleiviai. Apie savo poreikius oro transporto bendrovei praneškite bent prieš 48 valandas.

ES yra sudarytas oro transporto bendrovių, kurioms draudžiama skraidinti keleivius ES ir naudotis ES oro uostais, sąrašas. Be to, keleiviai gali palyginti kelionių lėktuvu kainas. Oro linijų bendrovės privalo nurodyti kainą, į kurią būtų įtraukti ir visi mokesčiai.

Jeigu turite nusiskundimų, pirmiausia kreipkitės į oro transporto bendrovę arba kelionės organizatorių. Jeigu jie neįvykdo savo įsipareigojimų, galite pateikti skundą:

  • dėl atsisakymo įlaipinti, skrydžio atšaukimo ar ilgam laikui atidėto skrydžio nacionalinėms už taisyklių vykdymo užtikrinimą atsakingoms ES šalies, kurioje turėjote tokių problemų, įstaigoms arba, jei norėjote išvykti iš trečiosios šalies, atitinkamoms ES šalies, į kurią turėjote atvykti pirmiausia, įstaigoms;
  • dėl neįgalių arba riboto judumo keleivių teisių pažeidimų nacionalinėms už taisyklių vykdymo užtikrinimą atsakingoms ES šalies, kurioje turėjote tokių problemų, įstaigoms arba, jei norėjote išvykti iš trečiosios šalies, atitinkamoms ES šalies, į kurią turėjote atvykti pirmiausia, įstaigoms;
  • kitais klausimais, pavyzdžiui, dėl prarasto bagažo, kreipkitės į savo šalies Europos vartotojų centrą češtinadanskDeutschEnglishfrançaisitalianoNederlandspolskiRomânasvenska;
  • parsisiųsdinkite skundo dėl oro transporto keleivio teisių formąpdf Pasirinkti šios nuorodos vertimus .

Saugumas

Siekiant užtikrinti aukštą saugumo lygį visoje ES, buvo nustatytos bendros keleivių, rankinio bei registruojamo bagažo saugumo tikrinimo taisyklės bei standartai išvykstant iš ES oro uostų.

Tam tikrų daiktų keleiviai į lėktuvą pasiimti negali. ES yra sudariusi daiktų, kurių neleidžiama pasiimti į lėktuvo saloną ir daiktų, kurių negalima vežtis registruojamame bagaže, sąrašąpdf.

Kol kas tebetaikomi apribojimai rankiniame bagaže vežamiems skysčiams, aerozoliui ir geliui. Tačiau šiuos apribojimus ketinama palaipsniui panaikinti, kai bus pradėta taikyti skystų sprogstamųjų medžiagų patikra. Iki 2013 m. balandžio skysčių, aerozolio ir gelio patikrą turi galėti atlikti visi oro uostai. Skysčius į rankinį bagažą imti galima, tik jie turi būti atskiruose ne didesniuose kaip 100 ml indeliuose, sudėti į permatomą sandariai uždaromą plastikinį ne didesnės kaip 1 litro talpos maišelį ir juos reikia parodyti apsaugos darbuotojams. Šios taisyklės netaikomos kelionėje reikalingiems vaistams ir kūdikių maistui. Keleiviai taip pat gali vežtis skysčių registruojamame bagaže.

Rankinio bagažo dydžio apribojimus nustato oro transporto bendrovės, todėl prieš išvykdami apie juos pasiteiraukite savo oro transporto bendrovės.

Kelionės traukiniu

ES iš viso yra daugiau kaip 212 000 km geležinkelio, kuriuo keleiviai vežami ir tarptautiniais maršrutais. Per kelias šalis daugiau kaip 6 000 km ilgio geležinkelio linijomis kursuoja greitieji traukiniai, pasiekiantys iki 350 km/val. greitį. Greitojo geležinkelio tinklas vis plečiamas naujomis linijomis Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Didelė finansinė parama skiriama transeuropiniams projektams, pavyzdžiui, geležinkelių linijoms, jungiančioms Roterdamą su Genuja, Lioną su Vengrijos ir Ukrainos siena, Stokholmą su Palermu, Drezdeną su Bukareštu ir Varšuvą su Talinu, gerinti.

Tarptautinių maršrutų geležinkelio paslaugos tampa konkurencingesnės. Dėl to gerėja paslaugų kokybė, o kainos mažėja. Bet kuri ES įsteigta licencijuota, atestuota geležinkelio bendrovė gali teikti tarptautinio geležinkelio transporto paslaugas ir įlaipinti bei išlaipinti keleivius bet kurioje tarptautinio maršruto stotyje.

Priėmus geresnio informavimo ir teisių užtikrinimo traukinių vėlavimo, praleisto persėdimo bei kelionės atšaukimo atveju taisykles, traukinių keleiviai įgijo daugiau ir tvirtesnių teisių. Neįgalūs ir riboto judumo asmenys turi teisę į nemokamą pagalbą traukinių stotyse ir traukiniuose. Jei tokios pagalbos reikia, reikėtų apie tai pranešti iš anksto. Jei turite nusiskundimų, kad nepaisoma jūsų teisių, pirmiausia susisiekite su geležinkelio bendrove arba stoties valdytoju. Jei jų atsakymas jūsų netenkina, galite pateikti skundą už taisyklių vykdymo užtikrinimą atsakingai įstaigai savo šalyje English. Kai kuriose valstybėse narėse taikoma išimčių šalies, regioninėms, priemiestinėms ir miesto paslaugoms. Jei reikia daugiau informacijos, skambinkite nemokamu telefono numeriu 00 800 6 7 8 9 10 11 tarnybai „Europe Direct“.

Jei norite keliauti po Europą traukiniu, tereikia įsigyti tarptautinį įvairiose šalyse galiojantį traukinio bilietą ir leistis į kelionę po jus dominančias vietoves ir šalis. Suvieniję jėgas ir pasivadinę „Railteam“ deutschenglishfrancaisnederlands, septyni Europos greitųjų geležinkelių operatoriai siekia, kad keliauti Europos geležinkeliais būtų kuo paprasčiau.

Kelionės laivu

ES šalis jungia daug svarbių jūrų kelių, kuriuose teikiamos reguliarios ir kokybiškos paslaugos. Jūrų transportas gali būti alternatyva sausumos, oro ir geležinkelių transportui arba jį papildyti. Dvidešimtyje iš 27 ES šalių yra ir 41 000 km laivybai tinkamų vidaus vandens kelių. Galite išbandyti kruizą jūra ar upe arba naudotis laivu kaip susisiekimo priemone – tai praktiškas ir malonus keliavimo būdas.

ES atlieka labai svarbų vaidmenį didinant jūrų laivybos saugumą ir skatinant kurti aukštos kokybės standartus: ji priėmė keltais iš Europos uostų ir į juos bei Europos Sąjungoje plaukiojančiais keleiviniais laivais plaukiančių keleivių ir įgulos apsaugos taisykles. Nuo 2012 m. gruodžio 18 d. jūra arba vidaus vandenų keliais keliaujantys asmenys taip pat turės naujas teises. Jie galės gauti kompensaciją, pagalbą arba pakeisti maršrutą, jei kelionė būtų atšaukta ar atidėta, taip pat turės teisę gauti reikiamą informaciją. Neįgalūs arba riboto judumo keleiviai taip pat turės teisę gauti nemokamą pagalbą uostų terminaluose ir laivuose. Šios teisės su kai kuriomis išimtimis taikomos asmenims, kurie keliauja keleiviniais laivais, išvykstančiais iš ES uostų arba atvykstančiais į juos, arba kruiziniais laivais, į kuriuos įlaipinama kuriame nors ES uoste.

Metro

Jei ketinate naudotis metro, susipažinkite su Europos miestų metro english planais.

Kelionės dviračiais ir žygiai pėsčiomis

Pasinaudokite savitarnos principu veikiančios dviračių nuomos sistema, įdiegta Paryžiuje, Briuselyje, Barselonoje, Kopenhagoje, Londone ir mažesniuose Europos miestuose. Kai kuriuose iš jų, pavyzdžiui, Olborge (Danija), Krokuvoje (Lenkija) ir Burgose (Ispanija), dviračių nuomos sistemą iš dalies finansavo ES.

Kelionių dviračiais entuziastams Europos dviratininkų federacija kuria tinklą „EuroVelo“ english, kurį sudaro 14 ilgų maršrutų visoje Europoje. Jų visų bendras ilgis – per 70 000 km. Iliustruota paso dydžio knygelė „Europos dviračių transporto žodynėlis“ englishfrancais, kurioje rasite pagrindinius dviračių transporto terminus 27 kalbomis, įskaitant 23 oficialiąsias ES kalbas, pravers kiekvienam po Europą keliaujančiam dviratininkui. Nemokamą egzempliorių gausite parašę adresu ten@eesc.europa.eu. Labiau mėgstantiems keliauti pėsčiomis Europos žygeivių asociacija deutschenglishfrancais gali suteikti informacijos apie keliavimą Europoje pėsčiomis ir apie 12 ilgų maršrutų visoje Europoje.

Right navigation