Učitelům

Homepage

Homepage

Hledáte výukové materiály o Evropské unii?

Pak jste na správném místě! Tyto stránky určené učitelům obsahují nejrůznější materiály pro různé věkové skupiny. Ať už chcete své studenty učit o tom, co EU dělá, jak začala a jak pracuje, nebo podrobněji debatovat o politikách EU, bude to tu pro vás velmi inspirativní.
Teachers corner logo

Are you a secondary school student willing to discuss opportunities and risks in view of the 2019 European elections? Ask your teacher to submit an application for your school: you might be one of the lucky students selected to go to Brussels and have your say.

Space Gallery Competition: Mercury

Are you under 12? Do you enjoy making space artworks? Every month, the European Space Agency runs a competition to find the best new drawings, paintings and models. This month's theme is the planet Mercury…. submit yours now!

Ready, set… calculate!

Registration opens for the European Statistics Competition (ESC) 2019
The ESC is a school-based competition that allows 14 to 18 year-olds to compete against each other by solving statistical problems, searching for data and producing statistical analyses.

Jakou Evropskou unii byste chtěli? Skupina evropských občanů vytvořila 12 jednoduchých otázek, s jejichž pomocí máte možnost sdělit vedoucím evropským představitelům vaše přání a obavy. Vaše odpovědi pomohou utvářet VAŠI budoucnost!

Přehrát video

 

Homepage