Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE SK

Evropská komise - Prohlášení

Prohlášení předsedy Jeana-Clauda Junckera k 50. výročí potlačení pražského jara

Brusel 21. srpna 2018

Dnes si připomínáme jeden z tragických a bolestných momentů moderních evropských dějin: padesáté výročí dne, kdy byly silou potlačeny naděje a touhy pražského jara. Tanky, které 21. srpna 1968 vjely do pražských ulic, rázem zničily snahy o nastolení lidských práv a svobod, na další dvě desetiletí upevnily tehdejší režim a staly se normou pro potlačování disentu v zemích Varšavské smlouvy.

Při této příležitosti si připomínáme tragicky ztracené životy a také odvahu a hrdinství lidí, často studentů, kteří se tankům a zbraním postavili na odpor. Jejich odkaz musíme uchovat – jejich snaha bránit nejzákladnější lidská práva a svobody nesmí být zapomenuta.

Dnes, po padesáti letech, již Evropu nerozděluje železná opona a Češi, Slováci a další Evropané se stali součástí Evropské unie, která je spolehlivou zárukou míru a solidarity pro všechny. Nejen v den výročí srpnových událostí musíme mít na paměti, že svobodu a respekt k lidským právům nelze považovat za samozřejmé a že za ně musíme bojovat každý den znovu a znovu. Tím památku hrdinů pražského jara uctíme nejlépe.

 

STATEMENT/18/5101

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar