Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Vyhlásenie

Vyhlásenie vysokej predstaviteľky/podpredsedníčky Komisie Federicy Mogheriniovej a komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidesa pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa 2018

Brusel 17. august 2018

Pri príležitosti 15. výročia  bombového útoku na sídlo OSN v Bagdade vzdáva Európska únia poctu angažovanosti humanitárnych pracovníkov na celom svete, ktorí v snahe poskytovať humanitárnu pomoc riskujú svoje životy. Bezpodmienečné dodržiavanie medzinárodného práva, bezpečnosť a ochrana humanitárnych pracovníkov, ako aj ich neobmedzený prístup k ľuďom v núdzi patria k hlavným záujmom Európskej únie.

V prípravách na Svetový humanitárny deň 2018 vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová a Christos  Stylianides, komisár  EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie, vydali toto vyhlásenie:

„Civilné obyvateľstvo často platí v konflikte tú najvyššiu cenu a útoky (vrátane útokov na humanitárnych pracovníkov) sú naďalej realitou. 

Za posledný rok si tieto útoky, od Afganistanu po Nigériu a od Stredoafrickej republiky po Jemen, vyžiadali životy civilistov a humanitárnych pracovníkov. Tieto násilné činy predstavujú závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Záchrana životov by nemala stáť ďalšie životy.

Za posledné dve desaťročia sa stalo obeťami veľkých útokov takmer 4 400 humanitárnych pracovníkov. Viac ako tretina z nich prišla o život. Svetový humanitárny deň je príležitosťou uctiť si týchto pracovníkov oddaných humanitárnej pomoci a obhajovať ich bezpečnosť a ochranu.

Všetky strany konfliktu majú podľa medzinárodného humanitárneho práva povinnosť zaistiť bezpečnosť humanitárnych pracovníkov a umožniť ich neobmedzený a trvalý prístup ku všetkým ľuďom v núdzi, ktorí potrebujú pomoc.

EÚ je svetovým lídrom v oblasti humanitárnej pomoci. Podpora zásadovej humanitárnej pomoci a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva zostáva základným pilierom našej angažovanosti na medzinárodnej scéne.“

 

Kontext

Civilné obyvateľstvo v konfliktných zónach sa bežne stáva obeťou cielených alebo nerozlišujúcich útokov, pri ktorých mnohí prídu o život alebo sa zrania. Konflikty prinútili rekordný počet ľudí opustiť svoje domovy: na celom svete bolo násilne vysídlených viac ako 68,5 milióna ľudí, z ktorých polovica sú deti mladšie ako 18 rokov.

V roku 2017 uvoľnila EÚ viac ako 2,43 miliardy EUR na operácie humanitárnej pomoci vo viac ako 80 krajinách na celom svete. Značná časť týchto prostriedkov bola vynaložená na podporu obyvateľstva zasiahnutého konfliktom v Sýrii a utečencov v susedných krajinách a regiónoch. EÚ okrem toho ďalej podporuje ľudí, ktorí boli vysídlení následkom dlhodobých konfliktov, od Afganistanu až po Kolumbiu a Africký roh, a zároveň reaguje na vznikajúce krízy, ako je vysídľovanie Rohingov.

V dôsledku prudkého nárastu v počte úmyselných porušení medzinárodného humanitárneho práva a humanitárnych zásad je dnes ochrana prvoradou výzvou v humanitárnom kontexte. V roku 2017 bolo viac ako 10 % rozpočtu EÚ na humanitárnu pomoc vyčlenených na činnosti v oblasti humanitárnej ochrany. 

EÚ sa naďalej zasadzovala za posilnenie ochrany a dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva (ďalej len „MHP“), a to aj prostredníctvom dialógu, vyhlásení a iniciatív, ako aj financovaním odbornej prípravy personálu a partnerov v oblasti MHP, a zároveň šírením informácií a zvyšovaním povedomia o MHP v širokej verejnosti. 

Napríklad Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) zrealizoval  s podporou EÚ kampaň „Health-Care in Danger“ (Zdravotná starostlivosť v ohrození), ktorá zvyšuje povedomie o širokom a vážnom dosahu násilných činov, ktoré bránia poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, poškodzujú alebo ničia zariadenia alebo vozidlá a ktoré majú za následok zranenie alebo smrť zdravotníckych pracovníkov a pacientov. 

STATEMENT/18/5004

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar