Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Prohlášení

Prohlášení prvního místopředsedy Evropské komise Timmermanse a komisařky Jourové u příležitosti Evropského dne památky obětí všech totalitních a autoritářských režimů

Brusel 23. srpna 2017

Dnes, 23. srpna, si připomínáme Evropský den památky obětí všech totalitních a autoritářských režimů. Vzpomínáme na oběti těchto režimů a znovu deklarujeme, že ideologie, na nichž byly tyto režimy vystavěny, odmítáme.

Dne 23. srpna 1939 uzavřelo nacistické Německo se Sovětským svazem tzv. pakt Molotov-Ribbentrop, čímž začalo jedno z nejtemnějších období v nedávné historii našeho kontinentu. Totalitní režimy po celé Evropě zbavily občany svobody, pošlapaly jejich práva a za oběť jejich ideologii padly miliony obyčejných lidí.

Hrůzy minulosti si musíme připomínat, abychom měli znalosti a sílu potřebné k odmítnutí těch, kdo se snaží o vzkříšení těchto ideologií. Evropská unie byla vystavěna na společných hodnotách lidské důstojnosti, základních práv, právního státu a demokracie a na odmítnutí extrémního nacionalismu. Tato práva a tyto svobody však nikdy nemůžeme pokládat za samozřejmost. Musíme o ně dennodenně bojovat.

Ve veřejných projevech napříč Evropou stále zaznívají projevy extremismu, nacionalismu, xenofobie a nenávisti. Tragické události si připomínáme nejen proto, abychom vzdali úctu jejich obětem, ale také abychom zajistili, že se tyto ideologie setkají s jednoznačným odmítnutím a hrůzy z nich plynoucí se už nikdy nebudou opakovat.

Stojíme pevně za obranou demokracie, právního státu a základních práv jak v Evropě, tak všude na světě. V Evropské unii není pro extremismus, netoleranci a potlačování svobod místo.

Souvislosti

Uzavření paktu Molotov-Ribbentrop dne 23. srpna 1939 vedlo k deportacím, mučení a vyvraždění desítek milionů lidí žijících v totalitních režimech.

Ačkoli konec druhé světové války znamenal porážku nacismu, mnoho Evropanů dále trpělo v područí totalitních režimů dalších několik desetiletí.

Videoprezentace: První místopředseda Frans Timmermans o našich společných hodnotách

STATEMENT/17/2722

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar