Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia - Vyhlásenie

Zrušenie roamingových poplatkov v EÚ: Spoločné vyhlásenie troch inštitúcií EÚ

Brusel 14. jún 2017

Od zajtrajška, 15. júna 2017, sa v Európskej únii prestanú uplatňovať poplatky za roaming. Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, maltský predseda vlády Joseph Muscat v mene maltského predsedníctva Rady Európskej únie a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vydali toto vyhlásenie:

„Európska únia je o zbližovaní ľudí a jej cieľom je uľahčovať im život. Koniec roamingových poplatkov je skutočným európskym úspechom.

Odteraz občania, ktorí cestujú v rámci EÚ, budú môcť volať, posielať správy a byť pripojení na svojich mobilných zariadeniach za rovnakú cenu, akú platia doma. Odstránenie roamingových poplatkov je jedným z najväčších a najkonkrétnejších úspechov EÚ.

V priebehu posledných 10 rokov naše inštitúcie spoločne tvrdo pracovali s cieľom napraviť tento trhový nedostatok. Vždy, keď európski občania prekročili hranice vo vnútri EÚ, či už kvôli dovolenke, práci, štúdiu alebo len na jeden deň, museli si robiť starosti s používaním svojich mobilných telefónov, a po návrate domov ich čakali vysoké účty za telefón kvôli poplatkom za roaming. Odteraz budú poplatky za roaming vecou minulosti. Od zajtra budete môcť pri cestovaní v rámci EÚ zostať pripojení za rovnakú cenu ako doma.

Toto riešenie si vyžiadalo veľa času a úsilia a boli doň zapojení mnohí aktéri. Európska únia na základe úzkej spolupráce priniesla európskym občanom konkrétny a pozitívny výsledok. Sme hrdí na to, že EÚ skončila s veľmi vysokými cenami za roaming, a vďační tým, ktorí prejavili odhodlanie prekonať množstvo prekážok a neúnavne pokračovať v ceste za vytýčeným cieľom.

Zároveň sa EÚ podarilo nájsť správnu rovnováhu medzi ukončením roamingových poplatkov a potrebou udržať konkurencieschopnosť a atraktívnosť domácich mobilných balíkov. Prevádzkovatelia mali 2 roky na to, aby sa pripravili na zrušenie poplatkov za roaming, a sme presvedčení, že budú využívať príležitosti, ktoré prinášajú nové pravidlá, v prospech svojich zákazníkov.

Koniec roamingových poplatkov je základom digitálneho jednotného trhu EÚ a ďalším krokom smerom k vytvoreniu jednotnej a udržateľnej európskej digitálnej spoločnosti, prístupnej pre všetkých našich občanov.“

Ďalšie informácie

Časté otázky a odpovede

Všeobecný prehľad o odstránení roamingových poplatkov

Podrobný prehľad: Ako to funguje?

STATEMENT/17/1590

Kontaktné osoby pre médiá:

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky na čísle 00 800 67 89 10 11 alebo e-mailom


Side Bar