Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Prohlášení

Konec poplatků za roaming v EU: společné prohlášení tří institucí EU

Brusel 14. června 2017

Od zítřka, 15. června 2017, končí v Evropské unii roamingové poplatky. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, maltský premiér Joseph Muscat, jednající jménem maltského předsednictví Rady Evropské unie, a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, vydali následující prohlášení:

„Smyslem Evropské unie je spojovat lidi a usnadňovat jim život. Konec roamingových poplatků je skutečným evropským úspěchem.

Od nynějška mohou občané na svých cestách po EU volat, posílat textové zprávy a připojovat se k internetu na svých mobilních přístrojích za stejnou cenu, jakou platí doma. Zrušení roamingových poplatků je jedním z největších a nejviditelnějších úspěchů EU.

Během posledních deseti let naše instituce usilovně spolupracovaly, aby toto selhání trhu napravily. Ať už evropští občané cestovali na dovolenou, pracovně, za studiem nebo jen tak na jeden den, pokaždé když překročili hranice EU, se při použití mobilního telefonu museli bát, že je bude kvůli roamingovým poplatkům čekat po návratu vysoký účet za telefon. Tyto poplatky jsou teď minulostí. Od zítřka můžete při cestách po EU zůstat v kontaktu za stejnou cenu jako doma.

Byl to dlouhý proces, s mnoha aktéry. Díky úzké spolupráci dosáhla Evropská unie konkrétního, pozitivního výsledku pro evropské občany. Jsme hrdí na to, že EU odstranila velmi vysoké ceny za roaming, a děkujeme všem, kdo s odhodláním překonávali všechny překážky na cestě k tomuto cíli.

Zároveň se Evropské unii podařilo nalézt správnou rovnováhu mezi odstraněním roamingových poplatků a nutností zachovat konkurenceschopnost a atraktivitu domácích mobilních tarifů. Operátoři měli dva roky, aby se na ukončení roamingových poplatků připravili. Jsme přesvědčeni, že využijí příležitostí, které nová pravidla přinášejí, ve prospěch svých zákazníků.

Konec roamingových poplatků je základem jednotného digitálního trhu EU a dalším krokem k vytvoření jednotné a udržitelné evropské digitální společnosti přístupné všem našim občanům.“

Další informace

Časté otázky a odpovědi

Všeobecný informační přehled o zrušení roamingových poplatků

Podrobný přehled: Jak to funguje?

STATEMENT/17/1590

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar