Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: FR DE DA ES NL IT PT EL

On 8 July 1996 the Representatives  of the  Governments of the Member  States
of the European Communities appointed:

Mr Romain SCHINTGEN

as  a  judge  at the  Court  of  Justice of  the  European  Communities, from
11 July 1996  until   6 October 1997  inclusive,  following   the  death   of
Mr Fernand SCHOCKWEILER;

Mr Marc JAEGER

as a member of the Court  of First Instance of the European Communities, from
11 July 1996    until     31 August 1998    inclusive,     in    place     of
Mr Romain SCHINTGEN,  following the  latter's appointment as  a judge  at the
Court of Justice of the European Communities.

(See the annexed curricula vitae)

***
                              

                                                                            

Side Bar