| | | ЕВРОПЕЙСКИ СЪВЕТ ПРЕДСЕДАТЕЛ | | BG | Брюксел, 21 юли 2011 г. (OR. en) | | EUCO 54/11 | | PRESSE 259 PR PCE 27 | | Изказване на председателя Ван Ромпьой на пресконференцията след срещата на високо равнище на държавите — членки на еврозоната | |
Със задоволство съобщавам, че намерихме общо решение на кризисното положение. Срещата ни беше целенасочена — европейските лидери защитават финансовата стабилност на еврозоната. Днес взехме три важни решения, подкрепени изцяло от всички нас: подобрихме устойчивостта на обслужването на гръцкия дълг; взехме мерки да спрем риска от разпространение в други държави; ангажирахме се с подобряване на управлението на кризи в еврозоната.
Свиках тази среща на държавните и правителствените ръководители на еврозоната, защото положението беше много сериозно. Наред с председателя на ЕЦБ поканих още управителния директор на МВФ г‑жа Лагард да участва в работата. Проблемите, пред които е изправена еврозоната, могат да бъдат решени само на най‑високо равнище. Трябваше да действаме бързо. Със свикването на тази среща ние се съсредоточихме върху проблема и ускорихме намирането на решение. Не можех да допусна това трудно положение да се превърне в опасно. От поредица кризи с националния дълг ситуацията започна да се развива в посока на системен проблем, застрашаващ стабилността на еврозоната като цяло. Трябваше да овладеем тази заплаха, в противен случай можеше да се стигне до сериозна загуба на доверие в общата ни валута и дори можеше да се застраши процесът на икономическо възстановяване в Европа и в света. Ето защо днес се занимахме с два основни фактора: опасенията на инвеститорите, че загубите ще бъдат наложени на недоброволна основа върху притежателите на облигации в Гърция, а впоследствие вероятно и в други страни, както и пазарната несигурност по отношение на способността на еврозоната да се справи с кризата.
Нека се спра по-подробно върху днешните решения. Първо, предлагаме решение на проблема с гръцкия дълг. Постигнахме споразумение по нова програма за подпомагане, която да покрие изцяло недостига във финансирането и която да бъде финансирана едновременно от ЕС и от МВФ. Други две много важни мерки са споразумението за намаляване на лихвения процент за бъдещи заеми и удължаването на падежите за минимален срок от 15 години и до 30 години. Банките днес също се ангажираха да подпомогнат Гърция на доброволна основа чрез набор от възможности. Важен елемент е, че сменихме подхода към участието на частния сектор — то ще бъде ограничено само и единствено до Гърция. Това е един стабилен пакет. Второ, постигнахме съгласие по редица мерки за спиране на разпространението в други държави. Като начало заявихме ясно, че положението в Гърция е различно от това в други страни. Ето защо е необходима извънредна реакция, включително по отношение на участието на частния сектор. В допълнение Европейският инструмент за финансова стабилност ще разполага с повече гъвкавост за намеса: превантивна помощ, рекапитализация на банките с участието на правителствата, включително в държави, необхванати от програмата, и вторични интервенции на пазара при извънредни обстоятелства въз основа на анализ на ЕЦБ. Така да се каже, изградихме стабилна противопожарна стена и по-добро противопожарно оборудване. Трето, решихме да подобрим управлението на еврозоната. Въпреки че се занимаваме с въпроси в краткосрочен план, не забравяме и дългосрочната перспектива. Ще посоча по-специално два въпроса: Постигнахме съгласие, че следва да се намали зависимостта на собствените ни правила от външните агенции за кредитен рейтинг. Освен това получихме мандат да направим конкретни предложения как да организираме по-добре управлението на кризи в еврозоната и да подобрим методите си на работа. Ще работя в тясно сътрудничество с председателя на Еврогрупата и с председателя на Комисията и ще представя предложения през октомври. Днес с взетите от нас решения показахме, че няма да се поколебаем да защитим паричния си съюз и общата си валута. И последно. Когато европейските лидери казваме, че ще направим „всичко необходимо“, за да спасим еврозоната, това не са празни думи — действително е така.
|