Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

olaf/11/3

Brussels, 15 marca 2011 r.

Likwidacja ogromnej nielegalnej fabryki papierosów w Polsce

Plany międzynarodowej grupy przestępczej, aby zalać rynek UE milionami nielegalnych papierosów, zostały ostatnio udaremnione przez polską policję, która zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów w okolicach Warszawy. Podczas akcji polska policja zatrzymała 32 osoby i zabezpieczyła linię do produkcji papierosów oraz materiały produkcyjne, m.in. 50 ton krajanki tytoniowej. Zabezpieczono także tira załadowanego 5 milionami papierosów, które miały zostać rozwiezione do odbiorców.

Akcja ta jest wynikiem dochodzenia przeprowadzonego w kilku państwach, koordynowanego przez Europejskie Biuro ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Krótko po likwidacji nielegalnej fabryki w Polsce w ramach tej samej akcji zatrzymano cztery osoby w Niemczech, a na Litwie zabezpieczono ponad 70 ton tytoniu, który miał być dostarczony do zlikwidowanej fabryki.

Dyrektor Generalny OLAF-u Giovanni Kessler pogratulował polskiej policji oraz organom celnym w Niemczech i na Litwie osiągniętych sukcesów. „Była to działalność przestępcza prowadzona na dużą skalę. Zatrzymane osoby mogły z zabezpieczonego tytoniu wyprodukować około 120 mln sztuk papierosów, co stanowiłoby straty dla podatnika UE w wysokości 24 mln EUR, a poza tym nie ma wątpliwości, że planowano dalsze dostawy tytoniu. Operacja ta jest wyraźnym dowodem na to, jak współpraca międzynarodowa może się przyczynić do osiągnięcia doskonałych wyników”. Giovanni Kessler wspomniał także, że fabrykę rozbito wkrótce po rozpoczęciu produkcji. „Była to bardzo duża fabryka dysponująca znaczącymi mocami produkcyjnymi. Gdyby nadal działała, straty budżetowe dla UE i państw członkowskich mogłyby potencjalnie sięgnąć 6 mln EUR tygodniowo”.

Szacuje się, że co roku w wyniku przemytu i podrabiania papierosów budżety UE i państw członkowskich tracą około 10 mld EUR na niezapłaconych podatkach i cłach.

http://www.policja.pl/portal/pol/1/63338/CBS_zabezpieczylo_50_ton_tytoniu.html

Dalszych informacji udziela:

Pavel BOŘKOVEC

Rzecznik

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)

Telefon: +32 2 296 72 00

E-mail: olaf-press@ec.europa.eu

http://ec.europa.eu/anti_fraud/index_en.html


Side Bar