Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise - Přehled údajů

Jednotný digitální trh – přeshraniční přenositelnost on-line služeb

Brusel 8. února 2017

Otázky a odpovědi

1. Co je cílem nařízení?

Cílem je zajistit, aby Evropané, kteří si zakoupí nebo předplatí on-line služby poskytující obsah, díky nimž mohou doma sledovat filmy či sportovní vysílání, poslouchat hudbu, číst elektronické knihy a hrát hry, měli k těmto službám přístup i při cestách do jiných zemí EU.

 

2. Pro koho budou nová pravidla výhodná?

•  Pro spotřebitele v EU: nová pravidla jim umožní pokračovat ve využívání svých on-line služeb – dívat se na filmy nebo sportovní přenosy, poslouchat hudbu, číst e-knihy nebo hrát hry – při pobytu v jiných zemích EU.

•  Pro on-line platformy: ty budou moci nabízet spotřebitelům přeshraniční přenositelnost, aniž by musely získat licence pro další území.

•  Pro držitele práv: budou moci spoléhat na pevná pravidla, jež je ochrání před porušováním jejich práv.

 

3. Jak budou poskytovatelé obsahu ověřovat zemi bydliště?

Poskytovatel služeb bude muset ověřovat stát bydliště účastníka, a to při uzavření a obnovení smlouvy.

Poskytovatelé budou moci tento údaj ověřit na základě informací, jako jsou platební údaje, placení poplatku za rozhlasové a televizní vysílání, existence smlouvy o připojení k internetu nebo o telefonní přípojce, IP adresa nebo prohlášení účastníka o místě pobytu. Poskytovatel služby bude moci využít až dva způsoby ověření, jejichž seznam je uveden v nařízení.

 

4. Bude se nařízení vztahovat také na on-line služby poskytované zdarma?

Poskytovatelé bezplatných on-line služeb se budou moci rozhodnout, zda chtějí těchto nových pravidel využívat. Pokud se rozhodnou, že budou zajišťovat přenositelnost podle tohoto nařízení, budou se na ně vztahovat veškerá pravidla stejně jako u placených služeb.

 

5. Jaké problémy toto nařízení například vyřeší?

Lidé cestující do jiných zemí v EU se často setkávají s omezeními: například nemohou své on-line služby využívat vůbec nebo k nim mají jen omezený přístup. Řadě z nich se nevyplatí pořizovat si předplatné na místní služby, obzvlášť když odjíždějí jen na kratší dobu. Také se může stát, že jejich oblíbené filmy a seriály v dané zemi nejsou dostupné nebo jsou jen v cizím jazyce.

•  Předplatitel, který se chce na dovolené v Itálii dívat na filmy přes svůj účet Home Box Office (HBO) Nordic, uvidí zprávu, že služba „je k dispozici pouze ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku“.

•  Francouzský uživatel služby MyTF1, která umožňuje sledovat filmy a seriály, si během služební cesty do Spojeného království nemůže vypůjčit nový film.

Uživatelé mohou například sledovat jen obsah, který si již dříve stáhli do svého přenosného zařízení.

•  Uživatelé belgické filmové služby Universciné si musí pronajatý film stáhnout, než odjedou do jiné země EU. Streamování, které služba Universciné nabízí, nemohou mimo domov využívat.

Pokud jde o přenositelnost předplatného na on-line hudební služby (jako Spotify či Deezer) nebo elektronické knihy, nejsou problémy a omezení tak závažné. V budoucnu však omezení nelze zcela vyloučit, a proto jsou dnešní pravidla důležitá i pro tyto služby.

 

6. Budou si poskytovatelé služeb moci za přenositelnost účtovat poplatky?

Ne, podle nových pravidel nebudou on-line služby poskytující obsah oprávněny požadovat po spotřebitelích/uživatelích dodatečné poplatky za přeshraniční přenositelnost.

 

7. Budou se nová pravidla vztahovat i na přenositelnost předplaceného sportovního vysílání?

Ano, budou se vztahovat i na různé on-line služby v oblasti sportu: na sporty, které jsou součástí televizního nebo rozhlasového programu dostupného na internetu, na sporty zahrnuté do celkového balíčku on-line služeb, jehož hlavní charakteristikou je poskytování děl chráněných autorským právem nebo právy s ním souvisejícími (např. filmů a seriálů), ale rovněž na případy, kdy pořadatel sportovní akce zřídí specializovanou on-line službu pro poskytování obsahu.

 

Další informace

IP/17/225

Informativní přehled

MEMO/17/243

Kontaktní osoby:

Pro veřejnost: služba Europe Direct , tel 00 800 67 89 10 11 nebo e-mail


Side Bar