Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Informatīvs paziņojums

Briselē, 2014. gada 20. maijā

Derīgi padomi bezrūpīgai vasaras brīvdienu sezonai

Brīvdienu laiks jau ir sācies, un miljoniem eiropiešu ir ieplānojuši ceļot pa Eiropu vai vēl tālāk, tāpēc pirms došanās ceļā ir dažas lietas, ko derētu ielāgot ikvienam. Ja nezināt, kas segs jūsu ārstēšanās izdevumus pēc nelaimes gadījuma, vai vēlaties zināt, kādi dokumenti jāsagatavo, ja vēlaties izbraukt no savas valsts ar suni — šajā dokumentā atradīsiet informāciju par visu to, ko Eiropas Savienība dara, lai sniegtu palīdzību ES ceļotājiem.

Dodos uz galamērķi ārpus Eiropas, uz valsti, kurā nav manas valsts vēstniecības vai konsulāta. Ar ko lai sazinos nepieciešamības gadījumā?

Ja esat ES dalībvalsts pilsonis, tad esat arī Eiropas Savienības pilsonis, tādējādi, atdodoties ārpus ES, jums ir tiesības saņemt konsulāro palīdzību (arī valstī, kurā jūsu valstij nav konsulāta). Piemēram, ja jūs esat aizturēts, esat iekļuvis nopietnā nelaimes gadījumā vai esat nozaudējis svarīgus dokumentus, jūs varat griezties pēc palīdzības jebkuras citas ES dalībvalsts konsulātā vai vēstniecībā.

Jums ir tiesības saņemt palīdzību arī krīzes situācijās: vajadzības gadījumā ES dalībvalstīm ir jāpalīdz evakuēt pilsoņi, it kā tie būtu šo dalībvalstu pilsoņi.

Eiropas Komisijas konsulārās aizsardzības tīmekļa vietnē varat pārliecināties, vai jūsu valsts ir pārstāvēta valstī, uz kuru dodaties.

Ar ko sazināties, ja pazudis bērns?

Eiropas Savienībā ir izveidots vienots palīdzības dienesta telefona numurs (116 000), lai ziņotu par bērna pazušanu jebkurā ES dalībvalstī. Uz šo numuru var zvanīt gan vecāki, kuru bērns ir pazudis, apmaldījies vai aizbēdzis, gan persona, kurai ir informācija par pazudušu bērnu. Numura operatori zvanītājus savienos ar pieredzējušu organizāciju, kas var sniegt atbalstu un praktisku palīdzību — psiholoģisku, juridisku vai administratīvu.

Kur vērsties pēc palīdzības, ja brīvdienās man problēmas sagādā aviokompānija, autonomas uzņēmums vai ceļojumu rīkotājs?

Ja mana lidmašīna, vilciens, autobuss vai kuģis kavējas vai reiss ir atcelts...

Ja jūsu lidojums vai ceļojums kavējas par vairākām stundām, pateicoties ES pasažieru tiesību noteikumiem, attiecīgajam pārvadājumu uzņēmumam jums jāsniedz taisnīga kompensācija. Ja lidojums vai ceļojums ir atcelts un jums jāpaliek viesnīcā, kas atrodas tālu no jūsu galamērķa, par to jāmaksā aviokompānijai vai dzelzceļa sabiedrībai. Pirms došanās ceļā sameklējiet informāciju par to, kā izmantot savas tiesības lidostās, ostās, autobusu un dzelzceļa stacijās visā Eiropā, vai lejupielādējiet viedtālruņu lietotni.

Kādas īpašas tiesības ir personām ar invaliditāti, kas dodas ceļojumā?

ES pasažieru tiesību noteikumi aizsargā cilvēkus ar invaliditāti un cilvēkus ar kustību traucējumiem, kuri ceļo ar lidmašīnu vai vilcienu, un dod viņiem iespēju ceļot tāpat kā pārējiem pilsoņiem.

Ja ceļojat ar auto un savā valstī esat tiesīgs izmantot invalīdu stāvvietas, jums ir tiesības izmantot šīs stāvvietas visās Eiropas valstīs. Jums tikai jāņem līdzi jūsu vienota parauga invalīdu stāvvietu izmantošanas karte.

Es esmu rezervējis kompleksās brīvdienas, taču ceļojumu rīkotājs bankrotējis. Vai es varu saņemt atpakaļ savu naudu?

Komplekso ceļojumu direktīva aizsargā Eiropas patērētājus, kas dodas brīvdienu ceļojumā, un attiecas uz iepriekš organizētām kompleksajām brīvdienām, kurās ietverti vismaz divi no šiem, jau cenā ietvertiem, elementiem: 1) transports, 2) izmitināšana, 3) citi tūrisma pakalpojumi, piemēram, ekskursijas.

Direktīvā paredzēta aizsardzība, kurā ietvertas tiesības uz informatīviem bukletiem, tiesības bez soda naudas atcelt rezervāciju, pakalpojumu pārdevēja civiltiesiskā atbildība (piemēram, ja tiekat izmitināts zemāka standarta viesnīcā, nekā pasūtītā) un tiesības uz aizsardzību tūrisma operatora vai aviosabiedrības bankrota gadījumā.

Saskaņā ar jaunajiem Eiropas Komisijas priekšlikumiem, ko atbalstījis Eiropas Parlaments (MEMO/14/184) turpmāk šo aizsardzību attiecinās uz atpūtniekiem, kuri pērk individualizētus kompleksos pakalpojumus tiešsaistē (no viena tirgotāja vai vairākiem komerciāli saistītiem tirgotājiem). Apmēram 120 miljoniem cilvēku būs papildu aizsardzība.

Esmu tik ļoti apmierināts ar kūrortā pavadītajām brīvdienām, ka apsveru iespēju iegādāties tajā daļlaika lietojuma tiesības. Kas man būtu jāpatur prātā?

Pateicoties ES noteikumiem, daļlaika lietojuma tiesību pārdevējiem savlaicīgi, pirms klients parakstījis līgumu, ir pienākums viņam sniegt detalizētu informāciju, tostarp cenu, preces aprakstu un precīzus uzturēšanās datumus un ilgumu, kas saskaņā ar līgumu pienākas klientam. Šī informācija jāsniedz klienta valodā, ja viņš to vēlas.

Noteikumos paredzēts arī, ka klientam ir tiesības 14 dienu laikā (t.s. uzteikuma periods) atteikties no līguma, un šajā periodā tirgotājs no jums nedrīkst pieprasīt nekāda veida avansu vai iemaksu. Pirms līguma parakstīšanas tirgotājam ir pienākums vērst klienta uzmanību uz to, ka ir šāds uzteikuma periods, un uz tā ilgumu, kā arī uz to, ka šā perioda laikā ir aizliegums iekasēt avansa maksājumus.

Milzīgo telefona rēķinu dēļ izsīkst mans brīvdienu budžets. Kā šos rēķinus samazināt ceļojot?

ES palīdz jums, pat ceļojot ietaupīt naudu. Šovasar cenas samazināsies vēl vairāk — lielākais cenu samazinājums būs par datu viesabonēšanu: no 45 eirocentiem par MB uz 20 eirocentiem par MB (maksa par izmantoto KB). Turpmāk tabulā sniegti visi jaunie limiti. Turklāt no 2014. gada 1. jūlija daži Eiropas mobilo sakaru sniedzēji jums ļaus izvēlēties atsevišķu viesabonēšanas līgumu pirms došanās ceļā vai, ja iespējams, pāriet pie vietējā datu viesabonēšanas pakalpojumu sniedzēja valstī, uz kuru jūs dodaties. Tādējādi brīvdienu ceļojumā jūs varēsiet salīdzināt viesabonēšanas piedāvājumus un to cenas. Tās ir labas ziņas, jo jūs varat atpūsties un izbaudīt vasaras atpūtu, vienlaikus sazinoties ar ģimeni un draugiem mājās. Vēl labākas ziņas ir tas, ka ES pašlaik izstrādā jaunus noteikumus, lai pilnībā likvidētu viesabonēšanas maksu! Paredzams, ka līdz nākošajiem Ziemassvētkiem viesabonēšanas cenas jau būs pagātnē, un jūs varēsiet tērzēt, sūtīt īsziņas, lejuplādēt un tīklklejot jebkurā vietā ES, tieši tāpat kā atrodoties mājās!

Mobilās darbības veids ES

Cenas ierobežojumi 2013. gadā

Cenas ierobežojumi 2014. gadā

Izejošie zvani

24 eirocenti par minūti

19 eirocenti par minūti

Ienākošie zvani

7 eirocenti par minūti

5 eirocenti par minūti

SMS īsziņas nosūtīšana

Maksimāli 8 eirocenti

Maksimāli 6 eirocenti

Datu lejupielāde/tīmekļa pārlūkošana

45 eirocenti par MB

20 eirocenti par MB

Kas jāzina, ja brīvdienās Eiropas Savienībā gribu ņemt līdzi savu lolojumdzīvnieku (kaķi, suni vai sesku)?

Ja ceļojat ES, varat bez problēmām ņemt līdzi savu lolojumdzīvnieku, tikai jāievēro šādi noteikumi.

Ja ņemat līdzi savu suni, kaķi vai sesku, pārliecinieties, ka tas ir vakcinēts pret trakumsērgu, un ka šī informācija ir ierakstīta jūsu lolojumdzīvnieka pasē.

Ja dodaties uz Apvienoto Karalisti, Īriju, Maltu vai Somiju, tad dzīvniekam jābūt arī attārpotam.

Ja jūsu suns vai kaķis nav vecāks par 3 mēnešiem vai ja jūsu lolojumdzīvnieks nav suns, kaķis vai sesks, tiek piemēroti konkrētu valstu noteikumi.

Mūsu tīmekļa vietnē atradīsiet plašāku informāciju par šiem jautājumiem.

Ja jūs esat ES pilsonis, kas kopā ar savu lolojumdzīvnieku atgriežas Eiropas Savienībā no trešās valsts, arī tad jums ir vajadzīga lolojumdzīvnieka pase. Atkarībā no jūsu brīvdienu galamērķa var gadīties, ka jūsu lolojumdzīvnieks ir ne tikai jāvakcinē pret trakumsērgu, bet tam jāveic vēl papildu testi pirms dodaties brīvdienās.

Ja pastāvīgi dzīvojat Andorā, Islandē, Lihtenšteinā, Monako, Norvēģijā, Sanmarīno, Šveicē vai Vatikānā, un jūsu lolojumdzīvniekam ir lolojumdzīvnieka pase, tad jums ir tādas pašas tiesības, kā ES pilsoņiem.

Pirms došanās ceļā pārbaudiet, kādas prasības ir valstī, uz kuru jūs plānojat doties.

Vai no brīvdienām ārzemēs drīkstu pārvest gaļu vai sieru?

Ja atgriežaties no valstīm ārpus ES, ievest gaļas vai piena produktus (sev vai kā dāvanu) ir aizliegts; aizliegums attiecas uz lielāko daļu valstu ārpus ES.

Ja atgriežaties no Fēru Salām, Grenlandes vai Islandes, varat atvest līdz desmit kilogramiem konkrētu dzīvnieku izcelsmes produktu, sausos piena maisījumus bērniem, zīdaiņu pārtiku un īpašu pārtiku vai īpašu dzīvnieku barību, kas lietojama medicīnisku apsvērumu dēļ. Lai varētu pārvadāt šos produktus, tiem jābūt slēgtā iepakojumā, jāsver ne vairāk kā divi kilogrami, vai pirms atvēršanas tie nav jāatdzesē.

No Grenlandes ir atļauts vest arī zivis un atsevišķu sugu gliemjus, vēžveidīgos un adatādaiņus, ja to svars nepārsniedz 20 kg. Ievedot tos no Fēru Salām un Islandes, svara ierobežojumu nav.

Divu kilogramu svara ierobežojums noteikts arī citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, medum.

Šie noteikumi netiek piemēroti, pārvadājot dzīvnieku izcelsmes produktus ES valstīs. Tāpat tos nepiemēro, ja iebraucat no Andoras, Lihtenšteinas, Norvēģijas, Sanmarīno vai Šveices.

Ja trešās valstīs izcēlies dzīvnieku infekcijas slimību uzliesmojums, ES var noteikt vēl citus ierobežojumus.

Ja rodas neskaidrības, sazinieties ar veterināro dienestu ievešanas vietā ES (lidostā, ostā, robežkontroles punktā utt.).

Svarīgi atcerēties, ka minētie noteikumi paredzēti, lai aizsargātu jūsu veselību un no smagām dzīvnieku slimībām pasargātu ES lauksaimniecības dzīvniekus.

Plašāku informāciju meklējiet vietnē "Travel Europa"!

Atbildes uz citiem biežāk uzdotam jautājumiem ir šeit.

Citus jautājumus varat uzdot šajā vietnē.

Kas jāiegaumē, ja ņemu kredītu, lai samaksātu par savu komplekso ceļojumu?

Saskaņā ar ES Patēriņa kredītu direktīvu jums ir konkrētas tiesības, ja iepērkaties kredītā (uz nomaksu). Piecas svarīgākās no tām:

Patēriņa kredīta reklāmām ir jābūt pārredzamām un viegli saprotamām.

Jums ir tiesības pirms līguma noslēgšanas saņemt konkrētu informāciju, kas ļauj viegli salīdzināt dažādus piedāvājumus.

Jums ir tiesības saņemt parakstītā līguma kopiju.

Jums ir tiesības 14 dienu laikā atteikties no līguma, ja pārdomājat.

Jums ir tiesības uz kredīta pirmstermiņa atmaksu pret taisnīgu atlīdzību.

Ja atvaļinājumā ārvalstīs es saskāros ar problēmām iepērkoties, ar ko lai sazinos pēc atgriešanās mājās, lai saņemtu tiesisko aizsardzību?

Ja dzīvojat ES, Norvēģijā vai Islandē, pēc atgriešanās mājās varat saņemt bezmaksas palīdzību! Ja, ceļojot ES, Norvēģijā vai Islandē, saskārāties ar problēmām, īrējot automašīnu, pērkot komplekso ceļojumu vai lidmašīnas biļeti, sazinieties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru (ECC) savā valstī. Centra darbinieki var jums palīdzēt arī, risinot problēmas, kas radušās, ja pasūtījāt tiešsaistē no citas Eiropas valsts brīvdienu piederumus. Arī dodoties uz Pasaules kausa spēlēm Brazīlijā jums var noderēt ECC speciālās zināšanas. Šeit varat lejupielādēt patērētājiem domātu īpašu ceļvedi pasaules kausa spēlēm Brazīlijā.

Es atvaļinājuma laikā iegādājos jaunas kurpes, bet pēc nedēļas tās bija pagalam. Kā varu saņemt savu naudu atpakaļ? Kādi ir noteikumi?

Lai arī kur ES jūs iepirktos, jūs varat būt pārliecināts, ka varat izmantot galvenās patērētāju tiesības. Divu gadu garantija — šajā laikā pārdevējam bojātas preces ir jāsalabo vai jāaizstāj par velti. Ja tas prasa pārāk ilgu laiku vai ir pārāk neērti, jūs varat prasīt izdotās naudas atmaksu vai cenas samazinājumu. Tirdzniecības garantijas neaizstāj minimālo divu gadu garantiju, bet var to papildināt.

Neatkarīgi no jūsu valstspiederības, ES patērētāju aizsardzības tiesību akti attiecas uz precēm vai pakalpojumiem, kas iegādāti jebkurā tirdzniecības vietā ES teritorijā. Garantijas visā Eiropā regulē ar likumdošanu. Viena no ES direktīvām paredz pircēju minimālo aizsardzības līmeni. Dalībvalstīm ir pienākums ieviest ES prasības valsts tiesību aktos, kuri var piedāvāt arī augstāku aizsardzības līmeni.

Ja ārvalstīs esat iegādājies bojātu preci, pateicoties Eiropas maza apmēra prasību procedūrai, jūs varat pieprasīt atpakaļ iemaksāto summu trīs vienkāršos gājienos. Šo procedūru varat izmantot daudzos gadījumos un visās ES valstīs, izņemot Dāniju. Tā ir ātra un izmaksu ziņā izdevīga alternatīva tradicionālajām tiesas procedūrām, un to var izmantot komerciāliem, tostarp patērētāju darījumiem līdz 2000 eiro apjomā. Jums kompetentajā tiesā ir tikai jāiesniedz standarta veidlapa.

Vēl viena laba ziņa patērētājiem ir tā, ka no 2014. gada 13. jūnija spēkā stāsies jauni ES patērētāju tiesību noteikumi, kuros paredzēts, ka ES pilsoņiem ir tiesības 14 dienu laikā, ja viņi to vēlas, atdot atpakaļ preces, kas iegādātas attāli — internetā, pa pastu vai tālruni (MEMO/14/1144).

Kas notiek, ja ārzemēs ir jāapmeklē ārsts?

Ja, ceļojot uz ES valsti, Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju vai Šveici, jūs saslimstat vai gūstat savainojumu, jums ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Šim nolūkam jums jāņem līdzi sava Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK). Jūs saņemsiet neatliekamo medicīnisko palīdzību ar tādiem pašiem nosacījumiem un izcenojumu kā tas, kas noteikts cilvēkiem, kuri apdrošināti valstī, ko apmeklējat. Tātad neaizmirstiet pieprasīt, lai jūsu valsts veselības apdrošinātāji jums bez maksas izsniedz EVAK.

Lai jums vienmēr pa rokai būtu noderīgi neatliekamās palīdzības tālruņa numuri un lai jūs varētu piekļūt sīkākai informācijai par ietverto medicīniskās palīdzības veidu sarakstu un izmaksām, kā arī informācijai par šo izmaksu kompensēšanas veidiem un par personām, ar ko sazināties kartes nozaudēšanas gadījumā, lejupielādējiet īpašo viedtālruņu lietotni.

Lietotne ir pieejama 24 valodās. Lietotne neaizstāj EVAK.

Ja jūs slimojat bar hronisku slimību, un jums vajadzīgas zāles, atrodoties ceļojumā ārzemēs, pirms izbraukšanas palūdziet ārstu, lai viņš jums izraksta pārrobežu recepti.

Plašāka informācija :

David Hudson (+32 2 296 83 35)

Andreana Stankova (+32 2 295 78 57)


Side Bar