Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

NOTATKA PRASOWA

Bruksela, dnia 10 października 2013 r.

Cecilia Malmström z zadowoleniem przyjmuje głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie EUROSUR-u

W dniu dzisiejszym Parlament Europejski przyjął wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego europejski system nadzoru granic (EUROSUR):

„Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego, które toruje drogę do uruchomienia systemu EUROSUR przed końcem tego roku.

Wszyscy mamy w pamięci straszny obraz niedawnej tragedii, jaka rozegrała się u wybrzeży Lampedusy. Nie zapomnę nigdy widoku 280 trumien z mojej wczorajszej wizyty na tej wyspie. Tak ogromna liczba ofiar w tak strasznych okolicznościach jest przerażająca. Moje myśli kieruję w stronę ofiar i ich rodzin (MEMO/13/849). Ratowników podziwiam za to, że w tak traumatycznej sytuacji robili wszystko, co w ich mocy.

Unia Europejska musi wytężyć swoje wysiłki, by zapobiegać takim tragediom. UE i jej państwa członkowskie muszą starać się podjąć zdecydowane kroki i okazać solidarność zarówno z migrantami, jak i z krajami, które są dotknięte zwiększonymi przepływami migracyjnymi.

EUROSUR jest jednym z elementów tych starań. System ten znacząco przyczyni się do ochrony naszych granic zewnętrznych i pomoże ochronić życie ludzi, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, by dotrzeć do brzegów Europy. Poprawi on wymianę informacji i współpracę w ramach organów państw członkowskich i między tymi organami, jak również z Frontexem, unijną agencją ds. granic. Informacje o incydentach i patrolach będą udostępniane niezwłocznie przez nowo utworzone krajowe ośrodki koordynacji i Frontex. Pozwoli to zwiększyć nasze możliwości zapobiegania przestępstwom o charakterze transgranicznym, takim jak przemyt narkotyków i handel ludźmi, ale także wykrywania małych łodzi z migrantami, które znalazły się w niebezpieczeństwie, i udzielania im pomocy.

Chciałabym podkreślić, że pełne poszanowanie praw podstawowych oraz zasada non-refoulement stanowią podstawowe elementy wszystkich działań i operacji prowadzonych przez państwa członkowskie i Frontex, zarówno w ramach EUROSUR-u, jak i poza nim. Wdrożenie tego systemu będzie w pełni zgodne z krajowymi i unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych. Te rygorystyczne gwarancje będą miały zastosowanie również w naszej współpracy z państwami trzecimi.”

Dodatkowe informacje

MEMO/13/578

SPEECH/13/799

Strona internetowa komisarz Cecilii Malmström

Komisarz Malmström na Twitterze

Strona internetowa DG do Spraw Wewnętrznych

DG do Spraw Wewnętrznych na Twitterze


Side Bar