Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

NOTATKA

Bruksela, 9 sierpnia 2013 r.

Oświadczenie wysokiej przedstawiciel Catherine Ashton w imieniu Unii Europejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie

„Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie. W tym dniu pragniemy po raz kolejny wyrazić nasze wsparcie dla tej grupy ludności na całym świecie. Wraz nimi uczestniczymy w dzisiejszym święcie i oddajemy hołd ich bogatemu dziedzictwu kulturowemu, tradycjom i wiedzy, które wniosły bezcenny wkład w światowe dziedzictwo kultury. UE zawsze wyrażała zdecydowane poparcie dla Deklaracji praw ludów tubylczych przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Ta deklaracja jest ważnym instrumentem służącym propagowaniu praw człowieka, lecz realizacja jej założeń w praktyce ciągle stanowi wyzwanie. Niestety w dalszym ciągu na całym świecie mamy do czynienia z przypadkami dyskryminacji i nierównego traktowania ludności autochtonicznej. UE składa hołd obrońcom praw ludności tubylczej, którzy w wielu krajach narażeni są na szczególne zagrożenia i cierpią z powodu ostrych represji, o czym świadczą liczne sprawozdania międzynarodowe, w tym sprawozdania specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. obrońców praw człowieka.

UE stara się włączać kwestie ochrony praw człowieka do wszystkich aspektów swojej polityki zewnętrznej. Porusza ona kwestię praw ludności tubylczej we wszystkich stosownych przypadkach w ramach dialogu politycznego prowadzonego z państwami trzecimi i organizacjami regionalnymi, jak i na forach wielostronnych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych. UE udziela również wsparcia finansowego na realizację projektów społeczeństwa obywatelskiego, działalność przedstawicieli ludów tubylczych w organach ONZ oraz realizację działań Międzynarodowej Organizacji Pracy związanych z tymi zagadnieniami. UE ogłosiła w tym roku zaproszenie do składania wniosków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Wspierania Demokracji i Praw Człowieka z myślą o propagowaniu praw ludów tubylczych. Zobowiązała się ona również do dokonania przeglądu swoich dotychczasowych działań w ramach przygotowań do światowej konferencji poświęconej prawom ludności tubylczej, która odbędzie się w 2014 roku, oraz do podejmowania kolejnych działań w tym kierunku.”


Side Bar