Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska Komisia

MEMO

Brusel 26. júla 2013

Dovolenková sezóna: užitočné tipy pre bezstarostné leto

Vzhľadom na už začínajúcu dovolenkovú sezónu a milióny Európanov plánujúcich cestovať v rámci Európskej únie a mimo nej by mal každý Európan vziať do úvahy určité aspekty pri cestovaní. Či už sa týkajú zdravotného poistenia, riešenia sporov s cestovnou agentúrou alebo cestovania s domácim zvieraťom, tieto tipy poskytnú užitočný prehľad o spôsoboch, akými Európska únia pracuje, aby pomohla cestujúcim z EÚ.

Cestujem mimo Európu, ale moja krajina nemá v cieľovej krajine veľvyslanectvo ani konzulát. Na koho sa mám obrátiť, ak potrebujem pomoc?

Ako občan členského štátu EÚ ste automaticky občanom EÚ, takže máte právo na konzulárnu pomoc, ak sa nachádzate mimo EÚ (a to aj v prípade, že vaša krajina nemá v danej krajine zastúpenie). Ak vás napríklad zatknú, utrpíte vážnu nehodu alebo stratíte dôležité doklady, môžete požiadať o pomoc akýkoľvek konzulát alebo veľvyslanectvo členskej krajiny EÚ.

Rovnako máte nárok na pomoc v krízových situáciách: členské štáty EÚ musia v prípade potreby pomôcť občanom pri evakuácii tak, ako svojim vlastným štátnym príslušníkom.

Na webovej stránke konzulárnej ochrany Európskej komisie môžete zistiť, či má vaša krajina zastúpenie v destinácii, do ktorej cestujete:

http://ec.europa.eu/consularprotection

Komu by som mal(a) zavolať v prípade, že bude moje dieťa nezvestné?

Európska únia sa dohodla na spoločnom čísle núdzovej linky (116 000) na nahlasovanie nezvestného dieťaťa v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ. Či už ste rodič, ktorého dieťa je nezvestné, dieťa, ktoré sa stratilo alebo utieklo, alebo osoba disponujúca informáciami o nezvestnom dieťati, môžete použiť uvedené číslo. Pomocou neho sa spojíte so skúsenou organizáciou schopnou poskytnúť podporu a praktickú pomoc, či už psychologického, právneho alebo administratívneho charakteru.

Viac informácií:
http://www.hotline116000.eu/

Počas mojej dovolenky som mal problémy s leteckou spoločnosťou, požičovňou áut alebo cestovnou agentúrou. Kto mi môže pomôcť?

V prípade, že moja cesta lietadlom, vlakom , autobusom alebo loďou bola zrušená, alebo má meškanie …

Ak ste zažili veľké meškanie alebo zrušenie spoja, budete mať vďaka právnym predpisom v oblasti práv cestujúcich v EÚ, ktoré sa vzťahujú na leteckú, železničnú, lodnú, autobusovú a autokarovú dopravu, nárok na primeranú pomoc a v prípade najhoršieho scenára nebudete musieť platiť za izbu v hoteli. „EÚ je v súčasnosti prvou oblasťou na svete s kompletným súborom práv cestujúcich vo všetkých druhoch dopravy,“ uviedol podpredseda Kallas pri zahájení novej informačnej kampane týkajúcej sa práv cestujúcich. „Ak však európski občania nevedia, ako sa svojich práv domáhať, strácajú na význame.“ Pred cestou si zistite informácie o tom, ako sa môžete domáhať svojich práv na letiskách, autobusových a vlakových staniciach a v prístavoch v Európe alebo si stiahnite aplikáciu pre smarfóny.

Aké špecifické ustanovenia sa uplatňujú, ak som cestujúci so zdravotným postihnutím?

Legislatíva o právach cestujúcich v EÚ bola vytvorená na to, aby ochránila zdravotne postihnuté osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou pred diskrimináciou pri cestovaní lietadlom alebo vlakom a aby im umožnila rovnaký prístup k mobilite tak, ako ostatným občanom.

Viac informácií nájdete na týchto internetových stránkach:
letecky:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html
vlakom: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html

Ak navyše cestujete autom a vo svojej krajine ste oprávnení na použitie parkovacích zariadení pre osoby so zdravotným postihnutím, európsky štandardný model parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím vám umožňuje používať tieto zariadenia aj v iných krajinách EÚ.

Viac informácií: http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/parking-card

Stiahnite si aplikáciu! Majte svoje práva vždy po ruke.

Ak používate smartfón, môžete si stiahnuť novú aplikáciu o právach cestujúcich a mať tak vždy všetky informácie po ruke.

Aplikáciu na stiahnutie nájdete na tejto internetovej stránke:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/mobile.html

Objednal som si zájazd, ale moja cestovná kancelária skrachovala. Mám nárok na vrátenie peňazí?

Smernica o balíku cestovných služieb chráni európskych spotrebiteľov, ktorí cestujú na dovolenku, a pokrýva vopred dohodnuté organizované zájazdy kombinujúce aspoň dve z uvedených služieb: 1) dopravu, 2) ubytovanie alebo 3) iné turistické služby ako napríklad výlety (zahrnuté v cene zájazdu).

Smernica poskytuje ochranu, ktorá pokrýva: informácie v brožúrach, právo odstúpiť od zmluvy bez pokuty, zodpovednosť za služby (napríklad nevyhovujúce hotely) a ochranu v prípade, že cestovná kancelária alebo letecký dopravca skrachuje.

V budúcnosti bude podľa nových návrhov Európskej komisie (IP/13/663) táto ochrana rozšírená na rekreantov, ktorí si rezervujú personalizované balíky služieb on-line (od jedného obchodníka alebo viacerých vzájomne prepojených obchodníkov). Dodatočnú ochranu získa okolo 120 miliónov ľudí.

Moja dovolenka sa mi veľmi páčila a uvažujem o zakúpení časovo vymedzeného užívania ubytovacích zariadení v rovnakom rezorte. Aké sú pravidlá?

Na základe nových pravidiel, ktoré EÚ zaviedla, vo všetkých členských štátoch (IP/12/528), musia predajcovia časovo vymedzeného užívania ubytovacích zariadení poskytnúť zákazníkom detailné informácie vo vhodnom časovom predstihu skôr než sa zákazník zaviaže akoukoľvek zmluvou, vrátane sumy, ktorú treba zaplatiť, popisu produktu a presného obdobia a dĺžky pobytu, na ktoré je zákazník na základe zmluvy oprávnený. Ak si tak zákazník vyberie, táto informácia by mu mala byť poskytnutá v jeho rodnom jazyku.

Pravidlá tiež zabezpečujú, že zákazníci môžu odstúpiť od zmluvy v rámci „lehoty na zváženie“ počas 14 kalendárnych dní a že obchodníci nemajú počas tohto obdobia povolené žiadať zákazníkov o akúkoľvek formu zálohovej platby alebo vklad. Pred uzatvorením zmluvy sa od obchodníka vyžaduje, aby zákazníka jasne upozornil na existenciu práva odstúpiť od zmluvy, na dĺžku ochrannej lehoty a na zákaz zálohových platieb počas ochrannej lehoty.

Prehnané účty za telefón ničia môj dovolenkový rozpočet. Ako ich môžem pri cestovaní obmedziť?

EÚ vám šetrí peniaze, hneď ako prekročíte hranice. Vďaka novým opatreniam, ktoré nadobudli platnosť 1. júla, klesli ceny za roaming mnohých mobilných služieb od roku 2007 o viac než 80 % a v prípade dátových služieb dokonca až o 91 %. „Cestovanie v rámci EÚ – od Lisabonu až po Záhreb – je vďaka novým eurotarifom za roaming od 1. júla jednoduchšie a lacnejšie,“ oznámila podpredsedníčka Kroesová. „A tu ešte nekončíme. Toto leto predstavíme ďalšie dlhodobé riešenia, ktoré skoncujú s poplatkami za roaming. Chceme vytvoriť jednotný telekomunikačný trh, aby ľudia mohli byť v spojení navzdory hraniciam.“

Čo to znamená pre vás? Rodina, ktorá sa vydá na dovolenku do inej krajiny EÚ raz za rok, ušetrí okolo 250 EUR. Obchodník ročne ušetrí pri cestách po EÚ v priemere viac ako 1150 EUR. Tento rok v lete teda ušetríte peniaze, ktoré budete môcť utratiť za veci, ktoré sú naozaj dôležité.

Čo potrebujem vedieť, ak si chcem vziať so sebou spoločenské zviera (mačku, psa alebo fretku) na dovolenku v rámci krajín EÚ?

Cestovanie občanov EÚ v rámci EÚ: cestovanie v rámci EÚ s vaším spoločenským zvieraťom je možné. Majte však na pamäti niekoľko vecí. Do pasu vášho spoločenského zvieraťa musí byť zapísané platné očkovanie proti besnote, v prípade, ak cestujete s vaším psom do inej krajiny v rámci EÚ. Keď však cestujete do Írska, Fínska, na Maltu alebo do Spojeného kráľovstva, vaše domáce zviera sa bude musieť podrobiť aj ošetreniu proti parazitom. Tieto pravidlá sa vzťahujú len na psov, mačky a fretky. V prípade šteniat alebo mačiatok alebo ktorýchkoľvek iných druhov domácich zvierat sa odporúča overiť si prostredníctvom príslušných orgánov krajinu EÚ, ktorú plánujete navštíviť, špecifické podmienky, ktoré stanovuje ohľadom cestovania do svojej krajiny so spoločenským zvieraťom.

Viac informácií:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm

Občania EÚ cestujúci domov z krajín mimo EÚ: pas spoločenského zvieraťa sa používa pre zvieratá cestujúce v rámci krajín EÚ alebo pre zvieratá, ktoré sa vracajú domov z krajín mimo EÚ. V závislosti od vašej dovolenkovej destinácie sa môže ešte okrem očkovania proti besnote vyžadovať, aby sa vaše zviera podrobilo testom a počkalo tri mesiace, než vstúpi do EÚ.

Ak ste osoba s pobytom v Andore, na Islande, v Lichtenštajnsku, Monaku, Nórsku, San Marine, vo Švajčiarsku alebo Vatikáne vlastniaca pas spoločenského zvieraťa pre vaše spoločenské zviera, ste oprávnený cestovať so svojím domácim zvieraťom v rámci EÚ.

Viac informácií:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

Môžem si z dovolenky v zahraničí priniesť mäso alebo syr?

Pri návrate domov z väčšiny krajín mimo EÚ je protiprávne priniesť si akékoľvek mäsové alebo mliečne výrobky, či už pre vlastnú spotrebu alebo ako dar pre ostatných.

Výnimkou je niekoľko susediacich krajín. Napríklad, ak sa vraciate z Faerských ostrovov, Grónska alebo Islandu, môžete si priniesť najviac 10 kilogramov určitých výrobkov živočíšneho pôvodu. Existuje tiež niekoľko ďalších výnimiek: jedna z nich sa napríklad týka sušeného mlieka pre dojčatá, dojčenskej výživy a špeciálnych potravín alebo špeciálneho krmiva pre spoločenské zvieratá vyžadovaných zo zdravotných dôvodov. Tieto výrobky však musia byť v zapečatenom obale a nesmú vážiť viac než dve kilá alebo si musia vyžadovať skladovanie v chladničke pred otvorením.

Rovnako si môžete priniesť ryby a určité vodné kôrovce za predpokladu, že nepresiahnu hmotnosť 20 kilogramov, s výnimkou Faerských ostrovov alebo Islandu, kde sa neuplatňujú žiadne hmotnostné obmedzenia. Na ostatné živočíšne výrobky, ako napríklad med, sa tiež uplatňuje hmotnostné obmedzenie dva kilogramy.

Pri preprave živočíšnych výrobkov medzi krajinami v rámci EÚ sa tieto pravidlá neuplatňujú. Rovnako sa neuplatňujú, ak prichádzate z Andory, Lichtenštajnska, Nórska, San Marina alebo Švajčiarska.

Ďalšie obmedzenia sa môžu uplatniť v prípade infekčných ochorení zvierat v tretích krajinách.

V prípade pochybností sa odporúča overiť si situáciu s veterinárnou službou pri vstupe do EÚ (letisko, prístav, cesta atď.).

Je dôležité zapamätať si, že tieto pravidlá sú tu preto, aby ochraňovali vaše zdravie a zdravie hospodárskych zvierat EÚ pred vážnymi ochoreniami zvierat.

Viac informácií nájdete na internetovej stránke o cestovaní v Európe! http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_en.htm

Viac informácií k často kladeným otázkam:

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/faq/index_en.htm#need-help

Ak chcete položiť inú otázku, môžete tak urobiť na tejto internetovej stránke:

http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index_en.htm

Aké sú moje práva, ak si na zakúpenie zájazdu vezmem úver?

Ak si niečo kúpite na úver, vaše práva zaručuje smernica o spotrebiteľskom úvere.

Piatimi najdôležitejšími právami, ktoré treba mať na pamäti, sú právo na transparentné uverejnenie, právo získať určité informácie pred uzatvorením zmluvy, ktoré vám umožnia jednoduchšie porovnať rôzne ponuky, právo na získanie kópie zmluvy po podpísaní, právo na odstúpenie od zmluvy do 14 dní, ak zmeníte názor a v neposlednom rade právo na predčasné splatenie na základe primeranej náhrady.

Viac informácií:

http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/consumer-credit/index_en.htm

Keď som bol(a) na dovolenke v zahraničí, mal(a) som problémy pri nakupovaní. Na koho sa môžem obrátiť po návrate domov?

Ak máte pobyt na území EÚ, v Nórsku alebo na Islande, po návrate domov môžete získať bezplatnú pomoc. V prípade, že ste si zakúpili tovar alebo služby od obchodníkov z inej krajiny EÚ, Nórska alebo Islandu, kontaktujte Európske spotrebiteľské centrum (ESC) vo svojej krajine. ESC vám poskytne rady v oblasti práv spotrebiteľov v súvislosti s nakupovaním a cestovaním v EÚ – od prenájmu auta, cez rezervácie zájazdu alebo letu, po objednanie tovaru zo zahraničia online.

Viac informácií: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_en.htm

Počas dovolenky som mal(a) problémy pri nakupovaní. Kúpil(a) som si nové topánky a po týždni sa ukázalo, že sú nekvalitné. Ako môžem svoje peniaze získať späť? Aké sú pravidlá?

Bez ohľadu na to, kde v EÚ nakupujete, máte základné spotrebiteľské práva, o ktoré neprídete. Ide predovšetkým o dvojročnú záruku – predajca je povinný zdarma opraviť alebo nahradiť chybný tovar. Ak to nie je možné v primeranej lehote alebo ak je situácia príliš komplikovaná, môžete požiadať o vrátenie peňazí alebo zľavu. Obchodné záruky minimálnu dvojročnú záruku nenahrádzajú, môžu ju však dopĺňať.

Bez ohľadu na štátnu príslušnosť sa právne predpisy EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa vzťahujú na nákup tovaru alebo služieb v ktorejkoľvek predajni na území EÚ. Záruky sú upravené právnymi predpismi v celej Európe. Smernica EÚ určuje minimálny stupeň ochrany zákazníkov. Členské štáty sú povinné dodržiavať odporúčania EÚ v rámci vnutroštátnych právnych predpisov, ktoré môžu poskytovať vyššiu úroveň ochrany.

Viac informácií:

http://ec.europa.eu/consumers/ecc/consumer_topics/buying_goods_services_en.htm

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_en.htm

Čo ak potrebujem v zahraničí navštíviť lekára?

Ak cestujete do inej krajiny EÚ, na Island, do Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska, nezabudnite si so sebou vziať európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Preukaz vám pomôže ušetriť čas, starosti a peniaze v prípade, že ochoriete alebo sa zraníte počas pobytu v zahraničí. Preukaz bezplatne vydávajú zdravotné poisťovne vo vašej krajine. Zaručuje prístup k naliehavému ošetreniu za rovnakých podmienok a za rovnakú cenu ako ľuďom v krajine, ktorú ste navštívili.

Do svojho smartfónu si môžete stiahnuť aplikáciu, ktorá vám poskytne všeobecné informácie o preukaze, telefónne čísla tiesňového volania, zoznam ošetrení, na ktoré sa preukaz vzťahuje, resp. ich ceny a informácie o tom, ako žiadať náhradu nákladov, a na koho sa obrátiť v prípade straty preukazu. Aplikácia je dostupná v 24 jazykoch a čoskoro bude prispôsobená s ohľadom na nedávne pristúpenie Chorvátska do EÚ. Aplikácia nenahrádza EPZP.

Viac informácií:

http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unforeseen-treatments/short-visit/index_en.htm

Viac informácií:


Side Bar