Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

NOTATKA

Bruksela, 26 lipca 2013 r.

Spokojne lato: przydatne wskazówki na sezon wakacyjny

Sezon wakacyjny już się rozpoczyna, a miliony Europejczyków zamierzają podróżować w obrębie Unii Europejskiej i poza jej granicami. Planując wyjazd, każdy z nas powinien pamiętać o kilku kwestiach. Dotyczą one między innymi ubezpieczenia zdrowotnego, rozstrzygania sporów z organizatorami wyjazdów czy podróżowania ze zwierzęciem domowym. Poniższe wskazówki zawierają informacje o tym, co robi UE, aby zapewnić wsparcie podróżującym obywatelom Unii.

Wybieram się do kraju, który nie należy do UE i w którym kraj, z którego pochodzę, nie ma swojej ambasady ani konsulatu. Z kim mam się kontaktować, jeśli będę potrzebować pomocy?

Jako obywatel państwa członkowskiego UE jesteś automatycznie obywatelem Unii. Dlatego przebywając poza UE, masz prawo do uzyskania pomocy, nawet jeśli tam, gdzie przebywasz, nie ma placówki dyplomatycznej twojego kraju rodzinnego. Jeśli zostaniesz zaaresztowany, przydarzy ci się poważny wypadek lub zgubisz ważne dokumenty, możesz zwrócić się o pomoc do ambasady lub konsulatu któregokolwiek państwa UE.

Przysługuje ci również prawo do uzyskania pomocy w sytuacjach kryzysowych − kraje UE mają obowiązek pomóc w ewakuacji obywatelom innych państw członkowskich tak samo jak obywatelom własnego kraju.

Na stronie internetowej poświęconej ochronie konsularnej możesz sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieją placówki dyplomatyczne twojego kraju.

http://ec.europa.eu/consularprotection

Co robić, jeśli moje dziecko zaginie?

W Unii Europejskiej funkcjonuje jeden, wspólny dla wszystkich krajów, numer alarmowy (116 000), na który należy zadzwonić, by zgłosić zaginięcie dziecka. Na ten numer dzwonić mogą zarówno rodzice, których dziecko zaginęło, dzieci, które się zgubiły lub uciekły z domu, jak również inne osoby posiadające informacje o zaginięciu dziecka. Pracownicy gorącej linii przekażą twoją sprawę doświadczonym specjalistom, którzy udzielą potrzebnej pomocy psychologicznej, prawnej lub administracyjnej.

Więcej informacji:
http://www.hotline116000.eu/

Podczas wakacji pojawiły się problemy z linią lotniczą, wypożyczalnią samochodów lub organizatorem wyjazdu. Kto może mi pomóc?

W razie odwołań i opóźnień w transporcie lotniczym, kolejowym, autokarowym i morskim

Gdy dojdzie do odwołania lub opóźnienia transportu, unijne przepisy dotyczące praw pasażerów w transporcie lotniczym, kolejowym, wodnym i autokarowym gwarantują podróżnym nie tylko prawo do uzyskania odpowiedniej pomocy, lecz również − w skrajnych przypadkach − nocleg na koszt przewoźnika. „UE jako pierwszy region na świecie wprowadziła kompleksowy zestaw przepisów chroniących prawa pasażerów, obejmujący wszystkie środki transportu”, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Siim Kallas podczas inauguracji kampanii informacyjnej dotyczącej praw pasażerów. „Ale te przepisy okażą się bezużyteczne, jeżeli obywatele nie będą wiedzieli, jak dochodzić swoich praw”. Zanim wyruszymy w drogę warto poszukać informacji o tym, jak wyegzekwować to, co nam się należy, w całej Europie − na lotnisku, w porcie, na stacji autobusowej czy dworcu kolejowym. Można również pobrać specjalną aplikację na smartfona.

Jakie szczególne przepisy dotyczą mnie, jeśli jestem niepełnosprawnym podróżnym?

Przepisy UE dotyczące praw pasażerów zostały ustanowione, aby chronić osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej przed dyskryminacją podczas podróży samolotem lub pociągiem oraz zapewnić im taki sam dostęp do mobilności jaki mają inni pasażerowie.

Wszelkie informacje znajdziesz na poniższych stronach internetowych:
podróże samolotem: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/03-air.html
podróże pociągiem:http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/13-rail.html

Ponadto jeżeli poruszasz się samochodem i w kraju rodzinnym masz specjalną kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, podczas zagranicznego wyjazdu masz prawo do korzystania ze standardowej europejskiej karty parkingowej, dzięki której także za granicą przysługuje ci prawo do parkowania na specjalnych miejscach dla osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/parking-card

Pobierz aplikację! Miej zawsze pod ręką informacje o swoich prawach.

Jeśli korzystasz ze smartfona, możesz pobrać nową aplikację dotycząca praw pasażerów i mieć zawsze dostęp do potrzebnych informacji.

Aby pobrać aplikację, skorzystaj z poniższego odsyłacza:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/mobile.html

Po rezerwacji imprezy turystycznej okazało się, że biuro podróży zbankrutowało. Czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy?

Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży chroni europejskich konsumentów jadących na wakacje i obejmuje zorganizowane imprezy obejmujące przynajmniej dwie z następujących usług: (1) transport, (2) zakwaterowanie, (3) inne usługi turystyczne, takie jak zwiedzanie, których koszt jest zawarty w łącznej cenie.

Wspomniana dyrektywa zapewnia ochronę obejmującą: informacje w broszurach, prawo do unieważnienia umowy bez ponoszenia kary, odpowiedzialność za usługi (np. hotele niespełniające standardów) oraz ochronę na wypadek bankructwa organizatora wyjazdu lub linii lotniczych.

Komisja Europejska proponuje, aby w przyszłości przepisy te objęły również osoby rezerwujące przez internet pakiety wakacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb (u jednego lub kilku powiązanych ze sobą sprzedawców (IP/13/663). Tym sposobem z dodatkowej ochrony skorzysta około 120 milionów urlopowiczów.

Tak bardzo podobało mi się na wakacjach, że zastanawiam się nad timesharingiem nieruchomości w tym samym kurorcie. Jakie są przepisy?

Dzięki nowym unijnym przepisom, które obecnie obowiązują we wszystkich państwach członkowskich (IP/12/528), podmioty oferujące timesharing muszą przed podpisaniem umowy udzielić klientowi szczegółowych informacji, w tym przedstawić cenę, opis produktu oraz dokładny okres i długość pobytu, do których klient ma prawo na mocy umowy. Na życzenie klienta informacje te powinny być udostępnione w jego języku ojczystym.

Przepisy gwarantują również klientom możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych; przedsiębiorcy nie mogą w tym okresie zażądać od konsumenta wpłacenia zaliczki czy też kaucji. Przed zawarciem umowy przedsiębiorca ma obowiązek wyraźnie zwrócić uwagę klienta na prawo do odstąpienia od umowy, na termin odstąpienia od umowy oraz na zakaz uiszczania zaliczek przed upływem tego terminu.

Podróżując, płacę gigantyczne rachunki za telefon. Jak mogę je obniżyć?

UE dba o Twoje finanse, nawet kiedy jesteś za granicą. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 lipca, spowodowały obniżenie kosztów roamingu w przypadku wielu usług telefonii komórkowej o ponad 80 proc. w porównaniu z rokiem 2007, w tym spadek kosztów transmisji danych − aż o 91 proc. „Dzięki roamingowej eurotaryfie podróżowanie po UE, od Lizbony po Zagrzeb, jest od 1 lipca łatwiejsze i tańsze”, powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Neelie Kroes. „I nie koniec na tym. Jeszcze tego lata przedstawimy długoterminowe rozwiązania, które pozwolą w ogóle wyeliminować opłaty roamingowe. Chcemy stworzyć jednolity rynek telekomunikacyjny, dzięki któremu za granicą nie stracimy połączenia”.

A co to oznacza dla przeciętnego obywatela? Rodzina, która raz do roku spędza wakacje w innym kraju UE, zaoszczędzi około 250 euro. Przedsiębiorcy podróżującemu w obrębie UE pozwoli to zaoszczędzić średnio ponad 1 150 euro rocznie. Zaoszczędzone tego lata pieniądze można będzie przeznaczyć na inne ważne cele.

Co muszę wiedzieć, jeśli na wakacje w UE chcę zabrać zwierzę domowe (kota, psa lub fretkę)?

Obywatele UE podróżujący po terytorium UE: Podróżowanie ze zwierzęciem domowym po terytorium UE jest możliwe, trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach. Jeżeli podróżujesz z psem do innego państwa UE, do paszportu zwierzęcia musi być wpisane ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli jednak wybierasz się do Irlandii, Finlandii, na Maltę lub do Wielkiej Brytanii, zwierzę będzie musiało również przejść leczenie przeciwpasożytnicze. Przepisy te mają zastosowanie tylko do psów, kotów i fretek. W przypadku młodych psów, kotów lub innych zwierząt domowych warto skontaktować się z właściwymi organami państwa UE, które zamierzamy odwiedzić, aby dowiedzieć się, czy posiada ono szczegółowe przepisy dotyczące wwożenia zwierząt.

Dodatkowe informacje:
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm

Obywatele UE wracający spoza UE: Paszport muszą posiadać zwierzęta domowe podróżujące w obrębie UE lub powracające spoza terytorium UE. Zależnie od tego, gdzie jedziemy, oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie może być konieczne poddanie zwierzęcia badaniom przynajmniej na trzy miesiące przed wjazdem do UE.

Osoby zamieszkujące w Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii lub Państwie Watykańskim i posiadające paszporty dla swoich zwierząt mają prawo podróżować ze zwierzęciem w obrębie UE.

Dodatkowe informacje:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

Czy mogę przywieźć z wakacji za granicą trochę produktów mięsnych lub sera?

Jeżeli wracamy z państwa spoza UE, w większości przypadków przepisy zabraniają wwożenia produktów mięsnych i mlecznych, niezależnie od tego, czy są przeznaczone dla nas, czy na prezent.

Z zakazu tego wyłączonych jest kilka państw sąsiednich. Na przykład, wracając z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii, można przywieźć niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, jeśli ważą mniej niż 10 kg. Istnieje także kilka innych wyjątków, dotyczących na przykład mleka w proszku dla niemowląt, żywności dla dzieci i dietetycznych środków spożywczych lub specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych. Produkty te muszą jednak znajdować się w szczelnie zamkniętych opakowaniach i nie powinny ważyć więcej niż dwa kg ani wymagać przechowywania w lodówce przed otwarciem.

Można również przywozić ryby i niektóre skorupiaki o maksymalnej wadze do 20 kg; ograniczenia wagowe nie dotyczą Wysp Owczych i Islandii. Inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód, również są objęte ograniczeniem wagowym wynoszącym dwa kilogramy.

Przepisy te nie obejmują przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego pomiędzy państwami w obrębie UE. Nie mają również zastosowania, jeżeli wracamy z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino lub Szwajcarii.

Dodatkowe ograniczenia mogą być stosowane w przypadku zakaźnych chorób zwierząt w państwach trzecich.

W razie wątpliwości zalecamy skontaktowanie się ze służbami weterynaryjnymi w punkcie wjazdu do UE (na lotnisku, w porcie czy drogowym przejściu granicznym).

Pamiętajmy, że przepisy te istnieją po to, by chronić nasze zdrowie oraz zdrowie zwierząt gospodarskich w UE przed poważnymi chorobami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie europa.eu w części dotyczącej podróży. http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_pl.htm

Więcej najczęściej zadawanych pytań:

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/faq/index_pl.htm#need-help

Jeśli masz inne pytania, możesz je zadać, korzystając ze strony: http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index_pl.htm

Jakie prawa przysługują mi, jeżeli zaciągam kredyt na opłacenie wyjazdu zorganizowanego?

Zgodnie z dyrektywą w sprawie kredytu konsumenckiego, gdy konsument kupuje coś na kredyt, przysługują mu określone prawa.

Warto pamiętać o pięciu najważniejszych. Są to prawo do podającej prawdziwe informacje reklamy, do uzyskania przed zawarciem umowy określonych informacji, dzięki którym można łatwo porównać oferty, do otrzymania kopii umowy po jej podpisaniu, do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli zmieni się zdanie, oraz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu za godziwą rekompensatą.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/consumer-credit/index_en.htm

W czasie pobytu za granicą pojawiły się problemy z zakupionym produktem. Do kogo mogę się zwrócić po powrocie do kraju?

Jeśli mieszkasz na stałe w UE, Norwegii lub Islandii, możesz uzyskać bezpłatną pomoc po powrocie do kraju. Jeśli kupiłeś towary lub usługi od sprzedawcy mającego siedzibę w innym kraju UE, Norwegii lub Islandii, skontaktuj się Europejskim Centrum Konsumenckim w kraju rodzinnym. Tam uzyskasz porady na temat praw konsumentów dotyczące zakupów za granicą i podróżowania po UE − wynajęcia samochodu, zakupu wyjazdu zorganizowanego lub kupowania przez internet towarów z zagranicy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_pl.htm

Kupione podczas wakacji buty rozpadły się po tygodniu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze? Jakie są przepisy?

Niezależnie od tego, gdzie dokonano zakupu, unijne przepisy gwarantują konsumentom podstawowe prawa, których należy przestrzegać. Towary objęte są dwuletnią gwarancją i sprzedawca musi bezpłatnie naprawić lub wymienić wadliwy towar. Jeżeli nie jest to możliwe w rozsądnym terminie lub powoduje szczególne niedogodności, możesz ubiegać się o zwrot kosztów lub obniżenie ceny. Gwarancje handlowe nie zastępują minimalnej dwuletniej gwarancji, ale mogą ją uzupełniać.

Bez względu na to, którego kraju jesteś obywatelem, unijne przepisy w sprawie ochrony konsumentów mają zastosowanie do zakupu towarów lub usług dokonanych we wszystkich placówkach znajdujących się na terytorium UE. Gwarancje są regulowane przez prawo w całej Europie. Minimalne wymogi w zakresie ochrony konsumentów określa

unijna dyrektywa. Państwa członkowskie mają obowiązek włączenia wymogów UE do przepisów krajowych, które mogą także oferować wyższy poziom ochrony.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/consumers/ecc/consumer_topics/buying_goods_services_en.htm

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_pl.htm

Co się stanie, jeśli podczas pobytu za granicą będzie mi potrzebna pomoc lekarza?

Jeśli wybierasz się do innego kraju UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, nie zapomnij zabrać ze sobą europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Pomoże Ci ona zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć kłopotów, jeśli za granicą zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Można ją uzyskać bezpłatnie od krajowych instytucji ubezpieczenia zdrowotnego. Karta gwarantuje dostęp do leczenia w nagłych przypadkach na takich samych warunkach i za taką samą cenę jak w przypadku osób ubezpieczonych w kraju, do którego się udajemy.

Istnieje specjalna aplikacja na smartfona, dzięki której uzyskasz ogólne informacje o karcie, dowiesz się, pod jaki numer zadzwonić, do jakich świadczeń opieki zdrowotnej jesteś uprawniony, ile kosztują usługi medyczne, jak ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia oraz z kim się skontaktować, jeśli zgubisz kartę EKUZ. Aplikacja jest dostępna w 24 językach UE, a wkrótce − w związku z przystąpieniem Chorwacji − będzie dostępna również w języku chorwackim. Sama aplikacja nie jest odpowiednikiem karty EKUZ i jej nie zastępuje.

Więcej informacji:

http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unforeseen-treatments/short-visit/index_pl.htm

Dodatkowe informacje


Side Bar