Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

INFORMACINIS PRANEŠIMAS

Briuselis, 2013 m. liepos 26 d.

Atostogos! Naudingi patarimai, kad vasara būtų be rūpesčių

Prasideda atostogų metas. Milijonai europiečių leisis į keliones po Europos Sąjungą ar už jos ribų. Kiekvienas keliaujantis europietis turėtų įsidėmėti nemažai dalykų. Pateikdami patarimų pačiais įvairiausiais – sveikatos draudimo, konfliktų su kelionių organizatoriumi sprendimo ar keliavimo su naminiais gyvūnėliais – klausimais, norime parodyti, kaip ES gali padėti ES keliautojams.

Keliauju į kitas pasaulio šalis, kur nėra mano šalies ambasados ar konsulato. Kur kreiptis, jei prireiktų pagalbos?

Bet kurios ES valstybės narės pilietis yra ir ES pilietis, turintis teisę į konsulinę pagalbą ES nepriklausančiose šalyse, net jei jūsų šalies atstovybės ten nėra. Jei, pavyzdžiui, jus suėmė, patyrėte sunkią avariją ar pametėte svarbius dokumentus, galite kreiptis į bet kurios ES valstybės narės konsulatą ar ambasadą.

Be to, turite teisę į pagalbą įvykus krizei – ES valstybės narės privalo padėti evakuotis visų ES šalių piliečiams taip pat kaip savo piliečiams.

Informacijos apie atstovavimą atitinkamoms šalims valstybėse, į kurias ketinate keliauti, pateikiama Europos Komisijos konsulinės apsaugos interneto svetainėje –

http://ec.europa.eu/consularprotection

Kur kreiptis, jei dingo vaikas?

Europos Sąjunga yra įsteigusi bendrą pagalbos telefono numerį – 116 000, kuriuo galima pranešti apie dingusį vaiką bet kurioje ES valstybėje narėje. Šiuo numeriu skambinti gali tiek tėvai, kurių vaikas dingo, tiek paklydę ar pabėgę vaikai, tiek žmonės, turintys informacijos apie dingusį vaiką. Skambinantis asmuo bus sujungtas su patyrusiais specialistais, kurie yra pasirengę suteikti paramą ir praktinę – psichologinę, teisinę ar administracinę – pagalbą.

Daugiau informacijos –
http://www.hotline116000.eu/

Atostogaudamas patyriau su oro transporto ar automobilių nuomos bendrove ar kelionių organizatoriumi susijusių problemų. Kas gali man padėti?

Jei atšaukiamas ar atidedamas skrydis, traukinio, autobuso ar laivo reisas…

Jei Jūsų skrydis, traukinio, autobuso ar laivo reisas atidėtas ilgam laikui arba atšauktas, ES keleivių teisių teisės aktais, kurie taikomi oro, geležinkelių, vandens ir autobusų transportui, užtikrinama, kad Jums ne tik bus suteikta tinkama pagalba, bet, blogiausiu atveju, neteks patiems susimokėti už viešbučio kambarį. „ES pirmoji pasaulyje užtikrino visapusiškas visų rūšių transporto keleivių teises. pristatydamas naują informavimo apie keleivių teises kampaniją sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Siimas Kallasas. – Tačiau jei Europos piliečiai nežinos, kaip tomis teisėmis pasinaudoti, jos bus beprasmės.“ Prieš kelionę pasidomėkite, kaip pasinaudoti savo teisėmis oro uostuose, uostuose, autobusų ir traukinių stotyse visoje Europoje, arba parsisiųskite išmaniojo telefono programėlę.

Kokios nuostatos taikomos neįgaliems keliautojams?

ES keleivių teisių teisės aktais užtikrinamas oro ar geležinkelių transportu keliaujančių neįgalių ir riboto mobilumo asmenų nediskriminavimas ir tokios pačios galimybės, kaip ir kitų piliečių.

Daugiau informacijos:
oro transportu: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html
traukiniu: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html

Be to, jei keliaujate automobiliu ir savo šalyje turite teisę jį statyti neįgaliems asmenims skirtose vietose, naudodamiesi standartine Europos neįgalių asmenų automobilių statymo kortele galėsite automobilį pasistatyti neįgaliems asmenims skirtose vietose ir kitose ES šalyse.

Daugiau informacijos http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/parking-card

Parsisiųskite programėlę ir sužinokite visas savo teises.

Jeigu turite išmanųjį telefoną, galite parsisiųsti naująją vartotojų teisių programėlę – taip informaciją visada turėsite po ranka.

Parsisiųskite išmaniojo telefono programėlę „Keleivių teisės“ –
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/lt/mobile.html

Įsigijau kelionių paketą, tačiau organizatorius bankrutavo. Ar galiu atgauti savo pinigus?

Kelionių paketų direktyva, kuria ginamos Europos vartotojų teisės, reglamentuojami kelionių paslaugų paketai, kuriuos sudaro bent du iš šių dalykų: 1) transporto paslaugos, 2) apgyvendinimo paslaugos, 3) kitos turizmo paslaugos (pavyzdžiui, į kelionės kainą įskaičiuotos ekskursijos).

Direktyva užtikrinama apsauga, susijusi su brošiūroje pateikta informacija, teise atsisakyti kelionės ir nemokėti baudų, atsakomybe už paslaugas (pavyzdžiui, nekokybiškas viešbučių paslaugas) ir kelionių organizatoriaus ar oro transporto bendrovės bankrotu.

Ateityje pagal naujus Europos Komisijos pasiūlymus (IP/13/663) bus apsaugoti ir poilsiautojai, kurie individualizuotus kelionės paslaugų paketus užsisako internetu (iš vieno ar kelių komerciškai susijusių pardavėjų). Bus papildomai užtikrinama apie 120 mln. žmonių apsauga.

Atostogos buvo tokios puikios, kad ketinu įsigyti pakaitinio naudojimosi teisę tame pačiame kurorte. Kokios taisyklės taikomos?

Vadovaujantis naujomis visose valstybėse narėse galiojančiomis taisyklėmis (IP/12/528), pakaitinio naudojimosi paslaugos pardavėjai privalo dar iki sutarties pasirašymo pirkėjams pateikti išsamią informaciją. Be kita ko, jie privalo informuoti pirkėjus apie kainą, pateikti produkto aprašą ir tikslų pakaitinio naudojimosi paslaugos, kurią vartotojas gaus pagal sutartį, teikimo laikotarpį ir trukmę. Jei vartotojas pageidauja, ši informacija turėtų būti pateikiama jo gimtąja kalba.

Taisyklėmis taip pat užtikrinama vartotojų teisė atsisakyti sutarties per 14 kalendorinių dienų apsigalvojimo laikotarpį ir šiuo laikotarpiu pardavėjai neturi teisės reikalauti jokio išankstinio mokėjimo ar užstato. Prieš sudarant sutartį pardavėjas privalo aiškiai atkreipti vartotojo dėmesį į jo teisę atsisakyti sutarties, atsisakymo laikotarpio trukmę ir išankstinio mokėjimo draudimą atsisakymo laikotarpiu.

Ką daryti, kad lupikiškos telefono sąskaitos nesužlugdytų atostogų biudžeto? Kaip jas sumažinti?

ES padeda Jums taupyti net ir užsienyje. Liepos 1 d. įsigaliojusios naujos priemonės padės sutaupyti daugiau nei 80 proc. sumos, išleidžiamos įvairioms judriojo tarptinklinio ryšio paslaugoms (duomenų perdavimui – net 91 proc.), palyginti su 2007 m. kainomis. „Keliauti ES nuo Lisabonos iki Zagrebo naudojantis naujais ES tarptinklinio ryšio tarifais, kurie galioja nuo liepos 1 d., galima daug lengviau ir pigiau. – pranešė Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes. – Ir tai dar ne viskas. Šią vasarą pristatysime daugiau ilgalaikių sprendimų, kuriais siekiame panaikinti tarptinklinio ryšio mokesčius. Mūsų tikslas – sukurti bendrąją telekomunikacijų rinką, kurioje kirtus valstybės sieną žmonių ryšys nenutrūktų.“

Kodėl tai svarbu Jums? Kartą per metus kitoje ES šalyje atostogaujanti šeima sutaupys apie 250 eurų. ES keliaujantis verslininkas kasmet vidutiniškai sutaupys daugiau nei 1150 eurų. Šią vasarą sutaupytus pinigus galėsite panaudoti iš tiesų svarbiems dalykams.

Ką turiu žinoti, jei keliaudamas į kitą ES šalį noriu drauge pasiimti savo katę, šunį ar šešką?

Jei ES pilietis keliauja po ES šalis Po ES šalis galite keliauti su savo gyvūnėliu – tereikia prisiminti kelis dalykus. Keliaujant su šuniu į kitą ES šalį, gyvūno augintinio pase turi būti galiojantis įrašas apie skiepus nuo pasiutligės. Tačiau jeigu vykstate į Airiją, Suomiją, Maltą ar Jungtinę Karalystę, turės būti ištirta, ar gyvūnas neužsikrėtęs parazitais. Tokios taisyklės taikomos tik šunims, katėms ir šeškams. Jei ketinate į kelionę pasiimti šunų ir kačių jauniklius ar kitus gyvūnus, patartina kreiptis į tos ES šalies, į kurią vykstate, kompetentingą instituciją ir sužinoti, kokie reikalavimai taikomi į šalį įvežamiems augintiniams.

Daugiau informacijos –

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm

Jei ES pilietis grįžta namo iš trečiųjų šalių... Tiek keliaujant po ES šalis, tiek grįžtant iš ES nepriklausančių šalių būtina turėti gyvūno augintinio pasą. Priklausomai nuo atostogų šalies, gali būti reikalaujama ne tik paskiepyti gyvūnėlį nuo pasiutligės, bet ir likus trims mėnesiams iki atvykimo į ES atlikti tam tikrus tyrimus.

Andoros, Islandijos, Lichtenšteino, Monako, Norvegijos, San Marino, Šveicarijos ir Vatikano gyventojai gali keliauti po ES šalis drauge su savo gyvūnais, jei šie turi gyvūno augintinio pasą.

Daugiau informacijos –

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

Ar grįždamas iš užsienio galiu parsivežti mėsos gaminių ar sūrio?

Įvežti mėsos ar pieno produktų iš daugumos ES nepriklausančių šalių yra draudžiama, nesvarbu, ar jie vežami sau, ar dovanų.

Išimtis daroma tik kai kurioms kaimyninėms šalims. Pavyzdžiui, iš Farerų salų, Grenlandijos ar Islandijos galima parsivežti iki 10 kg tam tikrų gyvūninių produktų. Yra ir kelios kitos išimtys: tai, pavyzdžiui, pieno milteliai kūdikiams, kūdikių maistas ir specialus medicininėms reikmėms skirtas maistas ar specialus gyvūnų augintinių maistas. Šie produktai turi būti sandariose pakuotėse, nesverti daugiau nei 2 kg arba būti laikomi šaldytuve prieš atidarant.

Be to, galite parsivežti iki 20 kg žuvų ir tam tikrų rūšių vėžiagyvių. Iš Farerų salų ir Islandijos parsigabenamų žuvų svoris neribojamas. Kitiems gyvūniniams produktams, pavyzdžiui, medui, taip pat taikomas 2 kg svorio ribojimo reikalavimas.

Tokios taisyklės netaikomos vežant gyvūninius produktus ES viduje arba jei grįžtama iš Andoros, Lichtenšteino, Norvegijos, San Marino arba Šveicarijos.

Trečiosiose šalyse kilus infekcinės gyvūnų ligos protrūkiui gali būti nustatyta papildomų apribojimų.

Jei kyla klausimų, rekomenduojama kreiptis į veterinarijos tarnybą įvežimo į ES punkte (oro ar jūrų uoste, pasienio poste ir pan.).

Svarbu nepamiršti, kad šios taisyklės nustatytos siekiant apsaugoti ES piliečių sveikatą ir užkirsti kelią rimtoms gyvūnų ligoms.

Daugiau su kelionėmis susijusios informacijos – http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_lt.htm

Dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai –

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/faq/index_lt.htm#need-help

Jeigu norite užduoti klausimą, galite tai padaryti čia –

http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index_lt.htm

Kokios mano teisės, jei pasiimu paskolą sumokėti už kelionių paketą?

Jei ką nors perkate už paskolos lėšas, Vartojimo kredito direktyva užtikrinamos tam tikros Jūsų teisės.

Būtina atsiminti penkias svarbiausias teises – teisę į skaidrią reklamą, teisę gauti tam tikrą informaciją prieš sudarant sutartį, kuria naudodamiesi galite lengvai palyginti pasiūlymus, teisę gauti pasirašytos sutarties kopiją, teisę atsisakyti sutarties per 14 dienų, jei persigalvojote, ir galiausiai teisę paskolą grąžinti anksčiau negu numatyta, taikant teisingą kompensaciją.

Daugiau informacijos –

http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/consumer-credit/index_en.htm

Apsipirkdamas per atostogas užsienyje susidūriau su problemomis. Kur galiu kreiptis grįžęs namo?

Jei gyvenate ES, Norvegijoje ar Islandijoje, grįžęs į savo šalį galite gauti nemokamą pagalbą. Jei prekes arba paslaugas įsigijote iš kitoje ES šalyje, Norvegijoje ar Islandijoje įsisteigusio pardavėjo, kreipkitės į Europos vartotojų centrą savo šalyje. Europos vartotojų centre gausite patarimų dėl Jūsų vartotojų teisių apsiperkant ir keliaujant ES – įskaitant automobilių nuomą, kelionių paketo ar skrydžio užsakymą arba prekių užsakymą internetu iš užsienio.

Daugiau informacijos – http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_en.htm

Apsipirkdamas per atostogas užsienyje susidūriau su problema – nusipirkau naujus batus, kurie po savaitės suplyšo. Kaip galiu atgauti savo pinigus? Kokios taisyklės taikomos?

Nesvarbu, kurioje ES šalyje apsiperkate, visur galite pasinaudoti savo pagrindinėmis vartotojų teisėmis. Suteikiama dvejų metų garantija – pardavėjas privalo prekes su trūkumais nemokamai pataisyti ar pakeisti. Jei to padaryti per deramą laikotarpį arba be nepatogumų neįmanoma, galite paprašyti grąžinti pinigus arba sumažinti kainą. Prekybinės garantijos dvejų metų garantijos nepakeičia, bet ją papildo.

Kokios šalies pilietis bebūtumėte, ES vartotojų teisės aktai taikomi įsigyjant bet kurioje ES teritorijos vietoje pagamintas prekes ar paslaugas. Garantija visoje Europoje reglamentuojama teisės aktais. ES direktyva užtikrinama minimali pirkėjų apsauga. Valstybės narės privalo įgyvendinti ES reikalavimus nacionalinėje teisėje, kuria taip pat gali būti užtikrinama didesnė apsauga.

Daugiau informacijos –

http://ec.europa.eu/consumers/ecc/consumer_topics/buying_goods_services_en.htm

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_lt.htm

Ką daryti, jei užsienyje prireikia gydytojo pagalbos?

Jei planuojate kelionę po ES šalis, Islandiją, Lichtenšteiną, Norvegiją arba Šveicariją, nepamirškite Europos sveikatos draudimo kortelės. Kortelė padės sutaupyti laiko, pinigų ir išvengti rūpesčių, jei užsienyje susirgsite ar susižeisite. Kortelę nemokamai išduoda nacionalinės sveikatos draudimo institucijos. Kortelės turėtojas gali naudotis skubiomis sveikatos priežiūros paslaugomis tokiomis pat sąlygomis ir kainomis, kaip ir toje šalyje, kurioje keliaujate, apdrausti asmenys.

Galite parsisiųsti išmaniojo telefono programėlę, kurioje pateikiama bendroji informacija apie kortelę, skubios pagalbos telefonų numeriai, nurodomos kompensuojamos paslaugos ir jų kainos, ir kur reikėtų kreiptis dėl išlaidų atlyginimo ar praradus kortelę. Programėlė veikia 24 kalbomis, netrukus ji bus atnaujinta atsižvelgiant į Kroatijos įstojimą į ES. Ši programėlė negali būti naudojama vietoje Europos sveikatos draudimo kortelės.

Daugiau informacijos –

http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unforeseen-treatments/short-visit/index_lt.htm

Daugiau informacijos


Side Bar