Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

MEMORANDUM

Brusel 26. července 2013

Období dovolených: užitečné tipy pro bezstarostné léto

Vzhledem k právě začínajícímu období dovolených a plánům milionů Evropanů cestovat v rámci Evropské unie i mimo ni by měl každý Evropan pamatovat na určité skutečnosti související s cestováním. Ať už jde o zdravotní pojištění na cesty do zahraničí, řešení sporů s poskytovatelem služeb nebo cestování s domácími mazlíčky, tyto tipy nabídnou užitečný přehled o způsobech, jakými EU poskytuje pomoc a podporu cestujícím v EU.

Cestuji mimo Evropu, ale moje země nemá v cílové zemi velvyslanectví ani konzulát. Na koho se mám obrátit, jestliže potřebuji pomoc?

Jako občan členského státu EU jste automaticky občanem EU, a tudíž máte právo na konzulární pomoc, pokud jste mimo EU (a to i když vaše země nemá v daném místě své zastoupení). Jestliže vás například zatknou, máte vážnou nehodu nebo ztratíte důležité doklady, můžete se obrátit s žádostí o pomoc na konzulát nebo velvyslanectví jakéhokoli jiného členského státu EU.

Rovněž máte nárok na pomoc v krizových situacích: členské státy EU musí pomoci občanům s evakuací v případě potřeby tak, jako kdyby byli jejich vlastními státními příslušníky.

Zda má vaše země zastoupení v cíli vaší cesty, můžete zjistit na internetové stránce konzulární ochrany Evropské komise:

http://ec.europa.eu/consularprotection

Komu bych měl(a) zavolat v případě, že by moje dítě bylo nezvěstné?

Evropská unie se dohodla na společném čísle linky pomoci (116 000) pro nahlášení nezvěstného dítěte v jakémkoli z 27 členských států EU. Ať už jste rodič, jehož dítě je nezvěstné, dítě, které se ztratilo nebo uteklo, či osoba disponující informacemi o nezvěstném dítěti, můžete zavolat na toto uvedené číslo, které vás spojí se zkušenou organizací schopnou poskytnout podporu a praktickou pomoc, ať už psychologickou, právní či administrativní.

Více informací najdete na stránce:
http://www.hotline116000.eu/

Během dovolené mám problémy s leteckou společností, půjčovnou aut nebo cestovní kanceláří. Kdo mi může pomoci?

Jestliže můj let nebo moje cesta vlakem, autobusem a lodí byly zrušeny nebo zpožděny...

Jestliže vám život znepříjemnilo významné zpoždění či zrušení spoje, budete mít díky právním předpisům v oblasti práv cestujících v EU, které se vztahují na leteckou, železniční, lodní a autobusovou a autokarovou dopravu, nejen nárok na spravedlivou pomoc, ale ani nebudete muset platit za pokoj v hotelu, nastane-li nejhorší situace. „EU je v současné době první oblastí na světě s kompletním souborem práv cestujících ve všech druzích dopravy,“ uvedl místopředseda Kallas při zahájení nové kampaně informující o právech cestujících. „Pokud však evropští občané nevědí, jak se těchto svých práv domáhat, pak ztrácejí na svém významu.“ Před cestou si zjistěte informace o tom, jak se domoci svých práv na letištích, autobusových nádražích, vlakových nádražích a v přístavech po celé Evropě, nebo si stáhněte aplikaci pro smartphony.

Jaká zvláštní ustanovení se použijí, jsem-li zdravotně postižený cestující?

Byly zavedeny právní předpisy týkající se práv cestujících v EU na ochranu osob se zdravotním postižením a osob s omezenou schopností pohybu a orientace před diskriminací při cestách letadlem nebo vlakem, které těmto osobám umožní mít stejný přístup k mobilitě jako ostatní občané.

Veškeré informace naleznete na těchto stránkách:
co se týče letecké dopravy:

http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/03-air.html,
co se týče železniční dopravy:

http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/13-rail.html.

Pokud cestujete autem a jste-li oprávněni využívat parkovací zařízení pro zdravotně postižené ve své zemi, pak díky evropskému standardnímu vzoru parkovacích karet pro zdravotně postižené můžete využívat parkovací zařízení pro zdravotně postižené i v jiných zemích EU.

Více informací naleznete na stránce: http://ec.europa.eu/justice/discrimination/disabilities/parking-card

Stáhněte si aplikaci. Vaše práva jsou vždy na vaší straně.

Jste-li uživatelem smartphonu, můžete si stáhnout novou aplikaci o právech cestujících, a mít tak všechny informace vždy po ruce.

Ke stáhnutí využijte tento odkaz:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html

Objednal(a) jsem si zájezd, ale moje cestovní kancelář zkrachovala. Mohu dostat své peníze zpět?

Směrnice o souborných službách pro cesty chrání evropské spotřebitele, kteří jedou na dovolenou, a vztahuje se na předem sjednané zájezdy kombinující alespoň dvě z těchto služeb: 1) dopravu, 2) ubytování, 3) jiné služby cestovního ruchu, jako jsou např. prohlídky pamětihodností (je-li tato kombinace prodávána za souhrnnou cenu). Směrnice poskytuje ochranu s ohledem na: informace v katalozích, právo odstoupit od smlouvy bez sankce, odpovědnost za služby (např. nevyhovující hotely) a ochranu v případě bankrotu provozovatele zájezdu nebo letecké společnosti.

V budoucnu bude tato ochrana na základě nových návrhů Evropské komise (IP/13/663) rozšířena na zákazníky, kteří si zarezervují personalizované cestovní služby po internetu (ať už od jedné či více obchodně propojených firem). Kolem 120 milionů občanů tak získá další ochranu.

Moje dovolená se mi velmi líbila a uvažuji o zakoupení dočasného užívání ubytovacího zařízení (timeshare) ve stejném středisku. Jaká jsou pravidla?

Na základě nových pravidel, která EU zavedla ve všech členských státech (IP/12/528), musí prodejci dočasného užívání ubytovacího zařízení poskytnout zákazníkům podrobné informace s přiměřeným časovým předstihem před tím, než zákazník uzavře jakoukoli smlouvu, a to včetně ceny, která má být uhrazena, popisu produktu a přesného období a délky pobytu, na něž má zákazník podle smlouvy nárok. Jestliže si to zákazník bude přát, měly by být tyto informace poskytnuty v jeho rodném jazyce.

Tato pravidla rovněž zákazníkům umožňují odstoupit od smlouvy během lhůty „na rozmyšlenou“ v délce 14 kalendářních dnů, přičemž obchodníci nesmějí během této doby od zákazníků žádat jakoukoli formu zálohové platby nebo vklad. Před uzavřením smlouvy se od obchodníka vyžaduje, aby zákazníka jasně upozornil na existenci práva na odstoupení, na délku ochranné lhůty a na zákaz zálohových plateb v průběhu ochranné lhůty.

Přehnané účty za telefon ničí můj rozpočet na dovolenou. Jak je mohu při cestování omezit?

Jakmile překročíte hranice, EU vám dokonce šetří peníze. Díky novým opatřením, jež vstupují v platnost 1. července, klesly ceny za roaming v celé řadě mobilních služeb od roku 2007 o více než 80 %, a u datových služeb dokonce až o 91 %. „Cestování v rámci EU, od Lisabonu po Záhřeb, je od 1. července snazší a levnější díky novým „eurotarifům“ za roaming,“ oznámila místopředsedkyně Komise Kroesová. „A u toho neskončíme. Letos v létě představíme další, dlouhodobá řešení, která skoncují s poplatky za roaming. Chceme vytvořit jednotný telekomunikační trh, aby lidé mohli zůstat ve spojení navzdory hranicím.“

A co to znamená pro vás? Rodina, která se jednou za rok vydá na dovolenou do jiné země EU, ušetří kolem 250 eur. Obchodník ušetří při cestách po EU v průměru více než 1 150 eur ročně. Letos v létě tak ušetříte peníze, jež budete moci utratit za věci, které jsou opravdu důležité.

Co potřebuji vědět, pokud si chci vzít s sebou na dovolenou v EU svého domácího mazlíčka (kočku, psa nebo fretku)?

Občané EU cestující v rámci EU: Cestování v rámci EU s vaším domácím mazlíčkem je možné: jen je třeba mít na paměti několik věcí. Cestujete-li do jiné země EU se svým psem, musí být v pase vašeho zvířete záznam o platném očkování proti vzteklině. Pokud však cestujete do Irska, Finska, na Maltu nebo do Spojeného království, váš domácí mazlíček se bude rovněž muset podrobit ošetření proti parazitům. Tato pravidla se vztahují pouze na psy, kočky a fretky. Pro štěňata, koťata nebo jakékoli jiné druhy domácích zvířat se doporučuje ověřit si prostřednictvím příslušných orgánů země EU, kterou plánujete navštívit, zvláštní podmínky, jež stanoví pro cestování do této země s domácími zvířaty.

Více informací naleznete na stránce:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm.

Občané EU cestující domů ze zemí mimo EU: Pro domácí mazlíčky cestující v rámci zemí EU nebo kteří se vracejí domů ze zemí mimo EU, se používá zvířecí pas. V závislosti na cíli vaší dovolené se může kromě očkování proti vzteklině ještě požadovat, aby vaše zvíře podstoupilo vyšetření a počkalo tři měsíce, než vstoupí do EU.

Máte-li bydliště v Andoře, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Monaku, Norsku, San Marinu, ve Švýcarsku nebo Vatikánu a jste-li držitelem pasu pro své zvíře, máte nárok se svým domácím mazlíčkem cestovat v rámci EU.

Více informací naleznete na stránce:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm .

Mohu si ze své dovolené v zahraničí přivézt maso nebo sýr?

Při návratu domů z většiny zemí mimo EU je nezákonné přivézt si jakékoli masné či mléčné výrobky, ať už pro vlastní potřebu, nebo jako dar pro ostatní.

Avšak s výjimkou několika sousedních zemí. Vracíte-li se například z Faerských ostrovů, Grónska nebo Islandu, můžete si dovézt do 10 kilogramů některých produktů živočišného původu. Existuje rovněž několik dalších výjimek: jedna z nich se například týká sušeného mléka pro kojence, kojenecké výživy a zvláštní výživy nebo zvláštního krmiva pro zvířata, jež jsou potřebné ze zdravotních důvodů. Tyto produkty však musí být v zapečetěném obalu a nesmí vážit více než dva kilogramy nebo vyžadovat uchovávání v chladu před otevřením.

Dále si můžete přivézt ryby a některé korýše, nepřekročí-li jejich hmotnost 20 kilogramů, s výjimkou Faerských ostrovů nebo Islandu, na něž se nevztahují žádná omezení hmotnosti. Na ostatní produkty živočišného původu, například na med, se také vztahuje omezení hmotnosti dva kilogramy.

Při přepravě produktů živočišného původu mezi zeměmi v rámci EU se tato pravidla neuplatňují. Neuplatňují se ani v případě, že cestujete z Andory, Lichtenštejnska, Norska, San Marina nebo Švýcarska.

V případě infekčních nákaz zvířat ve třetích zemích mohou být zavedena další omezení.

V případě pochybností se doporučuje ověřit si situaci u veterinární služby v místě vstupu do EU (letiště, přístav, silniční přechod atd.).

Je důležité mít na paměti, že tato pravidla existují pro to, aby chránila vaše zdraví a zdraví hospodářských zvířat v EU před vážnými nákazami.

Více informací naleznete na internetových stránkách http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_cs.htm.

Další často kladené otázky:

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/faq/index_cs.htm#need-help .

Přejete-li si znát odpověď na další otázky, navštivte internetovou adresu:

http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index_cs.htm.

Jaká mám práva, pokud si vezmu úvěr na zakoupení zájezdu?

Jestliže si koupíte něco na úvěr, zaručuje vám určitá práva směrnice o spotřebitelském úvěru.

Pěti nejdůležitějšími právy, jež je třeba mít na paměti, jsou právo na transparentní zveřejnění, právo na získání určitých informací před uzavřením smlouvy, které vám umožní snadno porovnat nabídky, právo obdržet kopii smlouvy po podpisu, právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, pokud si koupi rozmyslíte, a v neposlední řadě právo na předčasné splacení na základě spravedlivé náhrady.

Více informací naleznete na stránce:

http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_rights/consumer-credit/index_en.htm.

Když jsem byl(a) na dovolené v zahraničí, měl(a) jsem potíže při nakupování. Na koho se mohu po návratu domů obrátit?

Pokud máte bydliště v EU, v Norsku nebo na Islandu, po návratu domů můžete získat bezplatnou pomoc. Obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum (ESC) ve své zemi, jestliže jste zboží nebo služby zakoupili od prodejců se sídlem v jiné zemi EU, v Norsku nebo na Islandu. ESC vám poskytne rady v oblasti práv spotřebitelů v souvislosti s nakupováním a cestováním v EU — od pronájmu vozu, rezervace zájezdu nebo letu až po objednávání zboží ze zahraničí po internetu.

Více informací naleznete na stránce: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/contact_cs.htm

Během dovolené jsem měl(a) potíže při nakupování, koupil(a) jsem si nové boty, ale po týdnu se ukázalo, že jsou vadné. Jak mohu získat své peníze zpět? Jaká jsou pravidla?

Bez ohledu na to, kde v EU nakupujete, máte jako spotřebitelé základní práva, o která nemůžete být připraveni. Jde především o dvouletou záruku — prodejce je povinen vadné zboží zdarma opravit nebo nahradit. Není-li to v přiměřené lhůtě možné nebo je-li výměna příliš komplikovaná, můžete požadovat vrácení peněz či slevu. Obchodní záruky minimální dvouletou záruku nenahrazují, mohou ji však doplňovat.

Bez ohledu na vaši státní příslušnost se právní předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitele vztahují na nákup zboží nebo služby v jakékoli prodejně na území EU. Záruky jsou upraveny právními předpisy v celé Evropě. Evropská směrnice specifikuje minimální stupeň ochrany zákazníků. Členské státy jsou povinny provést požadavky EU do vnitrostátních právních předpisů, které mohou poskytovat i vyšší úroveň ochrany.

Více informací naleznete na stránkách:

http://ec.europa.eu/consumers/ecc/consumer_topics/buying_goods_services_cs.htm.

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_cs.htm.

Co když potřebuji v zahraničí navštívit lékaře?

Jestliže cestujete do některé ze zemí EU, na Island, do Lichtenštejnska, Norska či Švýcarska, nezapomeňte si s sebou vzít evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz vám ušetří čas, problémy a peníze, pokud během svého pobytu v zahraničí onemocníte nebo se zraníte. Průkaz vydávají (zdarma) zdravotní pojišťovny v jednotlivých státech. Zaručuje přístup k akutní péči za stejných podmínek a za stejnou cenu jako lidem pojištěným v zemi, kterou se chystáte navštívit.

Do svého smartphonu si můžete stáhnout aplikaci, jež obsahuje obecné informace o průkazu, nouzová telefonní čísla, seznam hrazených léčebných zákroků a jejich nákladů, instrukce k podání žádosti o proplacení nákladů a kontaktní údaje pro případ ztráty průkazu. Aplikace existuje ve 24 jazycích a brzy zohlední nedávné přistoupení Chorvatska k EU. Tato aplikace nenahrazuje evropský průkaz zdravotního pojištění.

Více informací naleznete na stránce:

http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unforeseen-treatments/short-visit/index_cs.htm.

Další informace


Side Bar