Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

INFORMATĪVS PAZIŅOJUMS

Briselē, 2013. gada 9. decembrī

Bieži uzdotie jautājumi par pārnēsājamām elektroniskām ierīcēm

Kas ir pārnēsājamas elektroniskās ierīces (PEI)?

Pārnēsājamas elektroniskās ierīces (PEI) ir, piemēram, digitālās kameras, viedtālruņi, planšetdatori, e-grāmatu lasīšanas ierīces. Eiropas Aviācijas drošības aģentūras (EASA) izdotie norādījumi attiecas uz visām šādām ierīcēm, ja vien tām ir izslēgta datu pārraide. Tas nozīmē, ka šajās ierīcēs ir jābūt aktivizētam lidmašīnas jeb lidojuma režīmam. Datu pārraidei, piemēram, savienojumam ar mobilo sakaru tīklu, Wi-Fi, Bluetooth, ir jābūt izslēgtai.

Esmu dzirdējis, ka Eiropas Savienība paplašina šo ierīču drošu lietošanu lidmašīnās. Kas ir mainījies?

Jaunie ES drošības norādījumi paredz, ka pasažieri visos lidojuma posmos drīkst izmantot lidojuma režīmā ieslēgtas PEI, ja vien lidojuma apkalpe vai salona apkalpe nav likusi rīkoties citādi.

Pirms šīm izmaiņām drošības norādījumos bija noteikts, ka pasažieri PEI var izmantot lidojuma režīmā (ar izslēgtu datu pārraidi) lidojuma laikā, taču ne tad, kamēr lidmašīna manevrē uz zemes, paceļas un nosēžas.

Vai tagad es drīkstu lidmašīnā izmantot savu PEI lidojuma režīmā vai arī man vēl jāpagaida?

Eiropas aviācijas drošības aģentūra (EASA) aviokompānijām ir izdevusi atjauninātus norādījumus par to, kā paplašināt PEI drošu lietošanu visos lidojuma posmos.

Aviokompānijas šo prasību īstenos atšķirīgi. Tām vajadzēs pielāgot savas darbības procedūras, un paredzams, ka daudzas to izdarīs jau turpmāko nedēļu laikā.

Vai lidmašīnā es savu PEI lidojuma režīmā varēšu izmantot visu laiku?

Tas būs atkarīgs no drošības apsvērumiem. Var gadīties, ka laiku pa laikam lidojuma apkalpe visiem pasažieriem liks šīs ierīces izslēgt. Pasažieriem vienmēr jāievēro drošības norādījumi, ko apkalpe sniedz drošības instruktāžas laikā vai citās reizēs.

Kā tad ar ierīcēm datu pārraides režīmā? Vai es lidmašīnā drīkstu ar savu PEI sūtīt e-pastu, īsziņas utt.?

Pagaidām vēl nē, bet ES transporta komisārs Sīms Kallass lūdza EASA ātrāk pārskatīt datus pārraidošo ierīču izmantošanas drošību lidmašīnās, un 2014. gadā iecerēts publicēt jaunus norādījumus.

Pašlaik joprojām ir spēkā visi līdzšinējie ierobežojumi attiecībā uz PEI (arī mobilo tālruņu) lietošanu gaisa kuģos datu pārraides režīmā. Pārraides režīmā zvaniem un e-pastiem šīs ierīces drīkst izmantot, lai pieslēgtos sakaru tīklam, tikai tajos gaisa kuģos, kas aprīkoti ar atbilstošu sistēmu, kurai ir drošības sertifikāts. Pat šādos gadījumos pieslēgums ir atļauts tikai kreisēšanas posmā; tas notiek ar lidmašīnā esošas sistēmas palīdzību, nevis zemes tīklā. Aviokompānijas varēs lemt par piekļuves nosacījumiem, proti, par pieslēguma cenu. Pagaidām ar šādu sistēmu ir aprīkoti tikai daži gaisa kuģi, tomēr turpmākajos gados tam vajadzētu mainīties. Jebkurā gadījumā pasažieriem par gaisa kuģa tīkla pieslēgumu vajadzētu jautāt salona apkalpei.

Kā ir ar tālruņa zvaniem? Vai tie lidmašīnās neradīs lielas neērtības?

Izvērtējot jautājumu par datus pārraidošajām ierīcēm, tiks apsvērta arī mobilo tālruņu droša lietošana. Katras aviokompānijas ziņā būs izstrādāt praksi atbilstoši savu klientu vēlmēm. Aviokompānijas var, piemēram, noteikt balss savienojumu ierobežojumus aiz pieklājības pret citiem pasažieriem.

Vai jaunā politika nerada nekādu risku?

Nē, šīs politikas pamatā ir izmantota analīze, ko veikuši visu aviācijas jomu eksperti (piemēram, aviokompānijas, gaisa kuģu ražotāji, pilotu apvienības un PEI ražotāji).

Vai aviokompānijām ir obligāti jāievēro šī jaunā politika?

Nē. Aviokompānijas drīkst īstenot arī stingrāku politiku attiecībā uz PEI izmantošanu. Visus ierobežojumus attiecībā uz pasažieru PEI izmantošanu aviokompānijas izdod pēc saviem ieskatiem.

Vai salona apkalpe vai lidojuma apkalpe var aicināt pasažierus neizmantot PEI?

Jā. Pasažieriem visu laiku jāievēro salona apkalpes un lidojuma apkalpes norādījumi.

Kā salona apkalpe vai lidojuma apkalpe varēs nodrošināt, ka visas PEI ir lidojuma režīmā?

Lidojuma drošībai jābūt visu prioritātei. Varbūt salona vai lidojuma apkalpe nespēs fiziski pārbaudīt, vai visi pasažieri savas ierīces ir ieslēguši lidojuma režīmā. Pasažieru pienākums ir visu laiku ievērot salona un lidojuma apkalpes norādījumus.

Kā ar ārvalstu aviokompānijām? Vai jaunā politika attiecas uz visām aviokompānijām, kuras darbojas Eiropā?

Tās aviokompānijas, kuras reģistrētas ārpus ES, ievēro savas valsts civilās aviācijas iestādes noteikumus par PEI. Atjauninātie ES norādījumi attiecas tikai uz Eiropas aviokompānijām.


Side Bar