Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

Komisja Europejska

MEMO

Bruksela, 20 listopad 2013

Budżet UE na 2014 r.: oświadczenie komisarza Lewandowskiego

"Parlament Europejski przyjął dziś budżet Unii Europejskiej na rok 2014.

To pierwszy budżet w nowym okresie finansowym (2014–2020). Widać, że zarówno przyszłoroczny budżet, jak i siedmioletnie ramy finansowe powstały w czasach kryzysu. Stanowią odbicie obecnych nastrojów w Europie – można dostrzec pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, ale za wcześnie jeszcze, by mówić o kryzysie w czasie przeszłym.

Europejski budżet na 2014 r. jest odzwierciedleniem obecnej chwili i sytuacji. Wprawdzie jest o 6 proc. mniejszy niż zeszłoroczny, jednak w porównaniu ze stanowiskiem Rady wzmacnia te obszary, które są mocnym punktem dla europejskich perspektyw gospodarczych. I tak na przykład „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych” to nowe narzędzie, które przyjdzie z pomocą wielu młodym Europejczykom poszukującym pracy, spore środki zostały też przeznaczone na programy, które wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa i europejskich naukowców.

Przyszłoroczny budżet uwzględnia również niedawne wydarzenia, które pokazują, jak potrzebne są zdecydowane działania na szczeblu europejskim – po tragedii u wybrzeży Lampedusy zwiększono pulę środków na zarządzanie migracją i kontrole graniczne, wzrosła też kwota pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Syryjczyków, ofiar tajfunu na Filipinach i ofiar innych możliwych katastrof w przyszłości.

Od teraz UE będzie działać dużo intensywniej, mając do dyspozycji dużo skromniejsze środki. Dowodem jest budżet na rok 2014."


Side Bar