Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

Komisja Europejska

MEMO

Bruksela, 20 listopad 2013

Budżet UE na 2014 r.: oświadczenie komisarza Lewandowskiego

"Parlament Europejski przyjął dziś budżet Unii Europejskiej na rok 2014.

To pierwszy budżet w nowym okresie finansowym (2014–2020). Widać, że zarówno przyszłoroczny budżet, jak i siedmioletnie ramy finansowe powstały w czasach kryzysu. Stanowią odbicie obecnych nastrojów w Europie – można dostrzec pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, ale za wcześnie jeszcze, by mówić o kryzysie w czasie przeszłym.

Europejski budżet na 2014 r. jest odzwierciedleniem obecnej chwili i sytuacji. Wprawdzie jest o 6 proc. mniejszy niż zeszłoroczny, jednak w porównaniu ze stanowiskiem Rady wzmacnia te obszary, które są mocnym punktem dla europejskich perspektyw gospodarczych. I tak na przykład „Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych” to nowe narzędzie, które przyjdzie z pomocą wielu młodym Europejczykom poszukującym pracy, spore środki zostały też przeznaczone na programy, które wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa i europejskich naukowców.

Przyszłoroczny budżet uwzględnia również niedawne wydarzenia, które pokazują, jak potrzebne są zdecydowane działania na szczeblu europejskim – po tragedii u wybrzeży Lampedusy zwiększono pulę środków na zarządzanie migracją i kontrole graniczne, wzrosła też kwota pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Syryjczyków, ofiar tajfunu na Filipinach i ofiar innych możliwych katastrof w przyszłości.

Od teraz UE będzie działać dużo intensywniej, mając do dyspozycji dużo skromniejsze środki. Dowodem jest budżet na rok 2014."


Side Bar

My account

Manage your searches and email notifications


Help us improve our website