Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

MEMO

Briselē, 2012. gada 10. jūlijā

Derīgi padomi bezrūpīgai vasaras brīvdienu sezonai

Brīvdienu laiks jau ir sācies, un miljoniem eiropiešu ir ieplānojuši ceļot Eiropas Savienībā vai citviet, tāpēc pirms došanās ceļā, ir dažas lietas, ko derētu ielāgot ikvienam. Kā nokārtot veselības apdrošināšanu, izšķirt strīdu ar ceļojumu rīkotāju vai ceļot, ņemot līdzi lolojumdzīvnieku, — šie un citi padomi palīdzēs saprast, kā Eiropas Savienība rīkojas, lai sniegtu palīdzību ES ceļotājiem.

Ja nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība

Vai plānojat doties uz ES, Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju vai Šveici? Tad neaizmirstiet savu Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). Ārzemēs slimības vai savainojuma gadījumā tā jums palīdzēs ietaupīt laiku un naudu un aiztaupīs grūtības. Karte ir pieejama bez maksas, un to izsniedz valstu veselības apdrošinātāji. Tā garantē neatliekamo medicīnisko palīdzību ar tādiem pašiem nosacījumiem un par tādu pašu izcenojumu (dažās valstīs par velti) kā cilvēkiem, kuri ir apdrošināti attiecīgajā valstī.

Plašāka informācija:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559

Šī parocīgā rokasgrāmata par kartes lietošanu 27 ES dalībvalstīs, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē tagad lietotnes formātā ir pieejama viedtālruņos.

Tā ietver vispārīgu informāciju par karti, neatliekamās palīdzības tālruņa numurus, ietvertos medicīniskās palīdzības veidus un izmaksas, informāciju par atlīdzības pieprasīšanu un kontaktinformāciju, ar ko sazināties kartes nozaudēšanas gadījumā.

Lietotne ir pieejama 24 valodās.

Lejupielādējiet "Eiropas veselības apdrošināšanas kartes” lietotni savā viedtālrunī:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559

Neatliekamās palīdzības dienestu numuri

Eiropā vienotais neatliekamās palīdzības dienesta numurs ir 112; tas ir pieejams visā ES un uz to var zvanīt bez maksas no parastā un mobilā telefona. 112 savieno zvanītāju ar attiecīgo palīdzības dienestu (vietējo policiju, ugunsdzēsības un glābšanas dienestu vai medicīniskās palīdzības dienestu) un darbojas 24 stundas diennaktī.

112 tagad var sazvanīt visās ES dalībvalstīs. Tas papildina valsts neatliekamās palīdzības dienestu numurus, piemēram, 999 vai 110.

Dānijā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Rumānijā, Somijā un Zviedrijā 112 ir arī vienīgais vai galvenais valsts neatliekamās palīdzības dienestu numurs. 112 tiek izmantots arī dažās valstīs ārpus ES, piemēram, Horvātijā, Melnkalnē un Turcijā.

Plašāka informācija: http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm.

Dodos uz galamērķi ārpus Eiropas, kur nav manas valsts vēstniecības vai konsulāta. Ar ko lai sazinos nepieciešamības gadījumā

Ja esat ES dalībvalsts pilsonis, tad esat arī Eiropas Savienības pilsonis, un tas nozīmē, ka jums ir tiesības saņemt konsulāro palīdzību, uzturoties ārpus ES, arī tad, ja tur jūsu valsts nav pārstāvēta. Jūs varat lūgt palīdzību jebkuras citas ES dalībvalsts konsulātā vai vēstniecībā, ja, piemēram, esat aizturēts, iekļuvis nopietnā nelaimes gadījumā vai nozaudējis svarīgus dokumentus.

Jums ir tiesības saņemt palīdzību arī krīzes gadījumos: ja nepieciešams, ES dalībvalstīm ir jāpalīdz pilsoņiem evakuēties, it kā tie būtu šo dalībvalstu pilsoņi.

Eiropas Komisijas konsulārās aizsardzības vietnē varat pārliecināties, vai jūsu valsts ir pārstāvēta valstī, uz kuru dodaties:
http://ec.europa.eu/consularprotection.

Ar ko sazināties, ja pazudis bērns

Lai visās ES 27 dalībvalstīs varētu ziņot par bērna pazušanu, Eiropas Savienība ir vienojusies par vienotu palīdzības dienesta numuru 116 000. Uz šo numuru var zvanīt gan vecāki, kuru bērns ir pazudis, bērns, kurš ir apmaldījies vai aizbēdzis, gan persona, kurai ir informācija par pazudušu bērnu. Šis numurs jūs savienos ar pieredzējušu organizāciju, kas spēs sniegt atbalstu un praktisku palīdzību: psiholoģisku, juridisku vai administratīvu.

Plašāka informācija:
http://www.hotline116000.eu/.

Brīvdienās problēmas sagādāja aviokompānija, autonomas uzņēmums vai ceļojumu rīkotājs. Kur rast palīdzību

Ja atcelts vai kavējas lidojums vai vilciena reiss

Ja radušās problēmas ar ieplānotu lidojumu vai čarterreisu (piemēram, lidojums ir atcelts vai kavējas), atbilstoši ES aviopasažieru tiesību regulai jums ir konkrētas tiesības.

Plašāk par ES aviopasažieru tiesībām:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html.

Ja mainīts vilciena atiešanas laiks vai reiss ir atcelts, saskaņā ar ES dzelzceļa pasažieru tiesību regulu jums ir konkrētas tiesības. Izmantojot starptautiskos dzelzceļa pakalpojumus, Eiropas Savienībā ir spēkā vienotie noteikumi.

Plašāk par ES dzelzceļa pasažieru tiesībām:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html.

Ja raizes sagādā ceļojums ar autobusu vai kuģi

Jauni ES tiesību akti par autobusu un kuģu pasažieru tiesībām jau ir pieņemti un stāsies spēkā attiecīgi 2012. gada decembrī un 2013. gada martā. Nākamvasar jūs tādi varēsiet izmantot savas tiesības, kas salīdzināmas ar aviopasažieru un dzelzceļa pasažieru tiesībām.

Ar padomu jums var palīdzēt jūsu valsts patērētāju tiesību aizsardzības organizācija. Kontaktinformācija ir pieejama šai vietnē: http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_en.htm#national.

Kādi īpaši noteikumi ir spēkā attiecībā uz personām ar invaliditāti, kuras dodas ceļojumā

ES pasažieru tiesību akti ir izstrādāti, lai cilvēkus ar invaliditāti un cilvēkus ar kustību traucējumiem, kuri ceļo ar lidmašīnu vai vilcienu, aizsargātu no diskriminācijas un ļautu viņiem pārvietoties tāpat kā pārējiem pilsoņiem.

Visu informāciju atradīsiet šādās vietnēs:
ceļošana ar lidmašīnu:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html; ceļošana ar vilcienu: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html.

Ja jūsu sūdzība par kādu uzņēmumu, kas atrodas citā ES valstī, paliek neizskatīta, jums palīdzēs Eiropas patērētāju centrs jūsu valstī.

ES ir izveidots Eiropas patērētāju centru tīkls (ECC-Net), kuru uztur Eiropas Komisija un dalībvalstis. Tīklā ir 29 centri — pa vienam katrā no ES 27 dalībvalstīm un Islandē un Norvēģijā. ECC var sniegt juridisko un praktisko atbalstu, būt par starpnieku ar uzņēmumu citā Eiropas dalībvalstī un ierosināt citus risinājumus.

Plašāka informācija, kā arī kontaktinformācija, atrodama šai vietnē: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm.

Lejupielādējiet lietotni! Ziniet savas tiesības!

Ja jums ir viedtālrunis, varat lejupielādēt jauno lietotni par pasažieru tiesībām, un jums būs vienmēr pieejama visa informācija.

To var izdarīt šai saitē:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html.

Esmu rezervējis komplekso ceļojumu, taču ceļojumu rīkotājs ir bankrotējis. Vai varu atgūt savu naudu

Direktīva par kompleksajiem ceļojumiem aizstāv to Eiropas patērētāju tiesības, kas dodas brīvdienās, un attiecas uz iepriekš organizētām kompleksajām brīvdienām, kurās ietverti vismaz divi no šiem elementiem: 1) transports, 2) izmitināšana un 3) citi tūrisma pakalpojumi, piemēram, ievērojamu objektu apskates braucieni (tas viss iekļauts cenā).

Direktīva nodrošina aizsardzību šādās jomās: informācija katalogos, atteikuma tiesības, nemaksājot soda naudu, atbildība par pakalpojumiem (piemēram, zemāka standarta viesnīcas nekā pasūtītās) un aizsardzība ceļojumu rīkotāja vai aviokompānijas bankrota gadījumā.

Esmu tik ļoti apmierināts ar kūrortā pavadītajām brīvdienām, ka apsveru iegādāties īpašumtiesības to izmantot noteiktā periodā. Kādi ir laikdaļas īpašuma noteikumi

Pateicoties jaunajiem ES noteikumiem, kas tagad ir spēkā visās 27 dalībvalstīs (IP/12/528), laikdaļas īpašuma pārdevējiem ir pienākums pircējam laikus, pirms līgums tam uzlicis saistības, sniegt detalizētu informāciju, tostarp informāciju par cenu, produkta aprakstu un līgumā noteikto konkrēto periodu un uzturēšanās ilgumu, uz ko pircējam ir tiesības. Ja pircējs vēlas, šī informācija sniedzama viņa dzimtajā valodā.

Noteikumi turklāt garantē, ka pircēji no līguma drīkst atteikties 14 kalendāra dienu laikā (uzteikuma periods), un šai periodā pārdevēji no pircējiem nedrīkst pieprasīt nekāda veida avansu vai iemaksu. Pirms tiek slēgts līgums, pārdevējam ir jāpievērš pircēja uzmanība uz tiesībām atteikties no līguma, uzteikuma perioda ilgumu un aizliegumu pieprasīt avansu uzteikuma perioda laikā.

Milzīgo telefona rēķinu dēļ izsīkst mans brīvdienu budžets. Kā rēķinu samazināt ceļošanas laikā

Jaunā regula par viesabonēšanu stājās spējā 2012. gada 1. jūlijā. Galvenais jaunums — noteikti viesabonēšanas cenu limiti. Tā ir viesabonēšana viedtālruņu paaudzei. Tomēr patērētājiem datu plāni jāizvēlas rūpīgi. Piemēram, maksāt 2 vai 3 euro dienā par neierobežotu datu viesabonēšanu ir ļoti izdevīgi, tomēr patērētājiem būs jāmaksā vienalga, vai viņi to būs vai nebūs izmantojuši. Tādēļ tiem, kas datus lejupielādē mazā apjomā, palīdz nodrošināties cenu limiti. Pazeminātas arī balss zvanu un īsziņu cenas, un tās ir zemākas nekā parastās vietējās cenas. Atbilstoši jaunajiem noteikumiem izcenojums ir šāds:

  • 29 eirocenti minūtē par izejošo zvanu, plus PVN;

  • 8 eirocenti minūtē par ienākošo zvanu, plus PVN;

  • 9 eirocenti par īsziņas nosūtīšanu, plus PVN;

  • 70 eirocenti par MB datu lejupielādēšanai vai sērfošanai internetā, esot ārzemēs (maksa par izmantoto KB), plus PVN.

Uzzināt vairāk par viesabonēšanas regulu vai atrast savu operatoru un tā tarifus var šeit:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm.

Kas jāzina, ja brīvdienās Eiropas Savienībā gribu ņemt līdzi savu lolojumdzīvnieku (kaķi, suni vai sesku)

ES pilsoņi, kas ceļo Eiropas Savienībā: lai Eiropas Savienībā varētu ceļot kopā ar savu lolojumdzīvnieku, der ielāgot dažas lietas. Ja savu suni ņemat līdzi, dodoties uz citu ES valsti, lolojumdzīvnieka pasē jābūt ziņām par derīgu vakcināciju pret trakumsērgu. Ja dodaties uz Apvienoto Karalisti, Īriju, Maltu vai Somiju, tad dzīvniekam jābūt attārpotam. Šie noteikumi attiecas tikai uz suņiem, kaķiem un seskiem. Attiecībā uz kucēniem vai kaķēniem vai citiem lolojumdzīvniekiem ieteicams noskaidrot, kādas prasības ceļošanai kopā ar lolojumdzīvnieku noteikušas tās ES dalībvalsts kompetentās iestādes, kurā plānojat viesoties.

Plašāka informācija:
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm.

ES pilsoņi, kas atgriežas Eiropas Savienībā no trešās valsts: lolojumdzīvnieka pase nepieciešama, kad dzīvnieki tiek pārvietoti ES robežās vai no trešām valstīm tiek vesti atpakaļ uz ES. Atkarībā no tā, kur pavadāt brīvdienas, var būt vajadzīgs ne tikai gādāt par lolojumdzīvnieka vakcinēšanu pret trakumsērgu, bet veikt arī testus un pirms iebraukšanas ES gaidīt trīs mēnešus.

Ja pastāvīgi dzīvojat Andorā, Horvātijā, Islandē, Lihtenšteinā, Monako, Norvēģijā, Sanmarīno, Šveicē vai Vatikānā un savam lolojumdzīvniekam esat sagādājis lolojumdzīvnieka pasi, tad jūs drīkstat viņu ņemt līdzi ceļojumā ES robežās.

Plašāka informācija:
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm.

Kuras zivis varu ēst brīvdienās

Lai ES zvejniecības nozarei būtu nākotne, jūras vide tiktu aizsargāta un zivju krājumu pietiktu arī nākamajām paaudzēm, Eiropas Komisija ir ierosinājusi pilnībā pārstrādāt ES kopējo zivsaimniecības politiku, lai nodrošinātu, ka zivis tiek zvejotas ilgtspējīgi. Pašlaik priekšlikumi tiek apspriesti Eiropas Parlamentā un Padomē. Kamēr politikas veidotāji apspriež uzlabojumus, jūs kā patērētājs varat sniegt savu devumu – pieprasiet ilgtspējīgi zvejotas zivis.

Izvēlieties zivis apdomīgi. Kopumā tiek pārzvejoti divi no trim zivju krājumiem jeb 80 % no zivju krājumiem Vidusjūrā un puse krājumu Atlantijas okeānā. Jūsu izvēle ir svarīga ik reizi, kad pērkat zivis. Jūs varat panākt pārmaiņas ar saviem iepirkšanās paradumiem.

Ko jūs varat darīt? Jautājiet savam zivju tirgotājam, mazumtirgotājam vai restorāna vadītājam, kādas zivis tie piedāvā, vai ieskatieties jūras velšu ceļvedī. Vairākas organizācijas dažādu ES valstu vajadzībām izdod ceļvežus, kuros uzskaitītas ieteicamās jūras veltes.

Vai parasti pērkat vienas un tās pašas zivis? Ja dažas zivju un jūras produktu sugas ir ļoti pieprasītas, var rasties pārzveja. Turpretī daudzu mazāk pazīstamu sugu krājumi ir bagātīgāki. Nepērciet ierasto — nomēģiniet ko jaunu! Brīvdienas ir īstais brīdis eksperimentiem.

Plašāka informācija: "Izvēlies savu zivi".

Vai no brīvdienām ārzemēs drīkstu pārvest gaļu vai sieru

Ja atgriežaties no valstīm ārpus ES, ievest gaļas vai piena produktus (sev vai kā dāvanu) ir aizliegts; aizliegums attiecas uz lielāko daļu valstu ārpus ES.

Izņēmums ir dažas kaimiņvalstis. Piemēram, no Horvātijas, Fēru Salām, Grenlandes un Islandes varat atvest līdz desmit kilogramiem konkrētu dzīvnieku izcelsmes produktu. Ir vēl daži citi izņēmumi: piemēram, drīkst ievest sausos piena maisījumus bērniem, zīdaiņu pārtiku un īpašu pārtiku vai īpašu dzīvnieku barību, kas lietojama medicīnisku apsvērumu dēļ. Tomēr minētajiem produktiem jābūt noslēgtā iepakojumā, jāsver ne vairāk kā divi kilogrami un pirms lietošanas tiem nav jābūt saldētiem.

Ir atļauts vest arī līdz divdesmit kilogramiem, bet no Fēru Salām un Islandes — neierobežotā daudzumā, zivju un atsevišķu gliemju, vēžveidīgo un adatādaiņu sugu. Svara ierobežojums noteikts arī citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, atļauts vest līdz diviem kilogramiem medus.

Šie noteikumi nav spēkā, pārvadājot dzīvnieku izcelsmes produktus ES valstīs. Tāpat tie nav spēkā, ja iebraucat no Andoras, Lihtenšteinas, Norvēģijas, Sanmarīno un Šveices.

Ja trešās valstīs izcēlies dzīvnieku infekcijas slimību uzliesmojums, var tik noteikti vēl citi ierobežojumi.

Ja rodas neskaidrības, ieteicams sazināties ar veterināro dienestu ievešanas vietā ES (lidostā, ostā, robežkontroles punktā utt.).

Svarīgi atcerēties, ka minētie noteikumi paredzēti, lai aizsargātu jūsu veselību un no smagām dzīvnieku slimībām pasargātu ES mājdzīvniekus.

Plašāka informācija atrodama Eiropas vietnē "Ceļošana": http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm.

Citi biežāk uzdotie jautājumi:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm.

Citus jautājumus varat uzdot šai vietnē: http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm.


Side Bar