Navigation path

Left navigation

Additional tools

MEMO/12/316

2012 m. gegužės 10 d., Briuselis

Skaitmeninė darbotvarkė. Naujos duomenų perdavimo tarptinkliniu judriuoju ryšiu ribinės kainos turėtų padėti šeimoms kasmet sutaupyti virš 200 eurų, o verslo keliautojams – virš 1000 eurų.

Nuo 2012 m. liepos 1 d. Europos Sąjungos tarptinklinio judriojo ryšio reglamentas bus papildytas nuostatomis dėl atsisiunčiamų duomenų ribinių kainų, padėsiančių nemažai sutaupyti tiems, kurie keliaudami naudojasi žemėlapiais, e. pašto paslaugomis ir socialiniais tinklais. Taikant šias kainas vidutinis verslo keliautojas ES sutaupytų daugiau kaip 1000 eurų per metus. Kasmet atostogų į kitą ES šalį vykstanti šeima gali tikėtis sutaupyti ne mažiau kaip 200 eurų. (Išsami informacija apie šiuos duomenų perdavimo tarptinkliniu ryšiu atvejų tyrimus pateikta II priede).

Apibendrinant, į ES tarptinklinio ryšio reglamentą įtraukus nuostatas dėl skambučių, SMS ir duomenų, vartotojai galės sutaupyti 75 % visų išlaidų, patiriamų mokant už įvairias judriojo tarptinklinio ryšio paslaugas pagal 2007 m. kainas. Šiais metais tarptinklinio ryšio paslaugoms europiečiai išleis maždaug 5 mlrd. eurų, t. y. maždaug 15 mlrd. eurų mažiau, negu būtų išleidę toms pačioms paslaugoms pagal 2007 m. kainas.

Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Nustatę ribines duomenų atsisiuntimo kainas sukūrėme išmaniųjų telefonų tarptinklinio ryšio rinką ir netgi sustabdėme „plėšikavimą“, kurį bent kartą patyrė visi naudojantys mobilųjį telefoną kelionės užsienyje metu. Džiaugiuosi, kad Europos Sąjunga kasmet piliečiams grąžina jų pinigus.“

„Be to, mes jau nuo 2014 m. stengiamės, kad visam laikui būtų išspręstas tarptinklinio ryšio klausimas – tai geriau nei bet kokios ribinės kainos nustatymas. Suteikdami galimybę lengvai pasirinkti kitą tarptinklinio ryšio paslaugų teikėją, užtikriname visišką konkurenciją šioje rinkoje. Jei pavyks rasti geresnį pasiūlymą nei numatytas jūsų įprastoje sutartyje, galėsite juo pasinaudoti lygiai taip pat paprastai, kaip pasirinkdami „WiFi“ tinklą.“ Pastaraisiais metais vartotojams daug naudos atnešė ES veiksmai, kuriais siekiama sukurti stiprią apsaugos sistemą nustatant ribines kainas ir padedant išvengti netikėtai didelių sąskaitų, bei didinti konkurenciją, skatinančią nuolat mažinti rinkos kainas. Naujausi Komisijos pasiūlymai įgyvendinti rekordiškai sparčiai – nuo projektų pateikimo iki įgyvendinimo nepraėjo nė vieneri metai (žr. IP/11/835).

Nuo 2012 m. vasaros duomenys atsisiunčiami daug pigiau

Nuo 2007 m. ES nustatė ribines skambučių ir SMS kainas. Dabar ta pati sistema pradedama taikyti ir duomenų perdavimui. Naujos ribinės kainos, kurios įsigalios 2012 m. liepos 1 d.:

  • 29 centai už minutę skambinant, plius PVM,

  • 8 centai už minutę priimant skambutį, plius PVM,

  • 9 centai siunčiant SMS, plius PVM,

  • 70 centų už megabaitą (MB) atsisiunčiant duomenis arba naršant internetą kelionės užsienyje metu (mokestis skaičiuojamas kilobaito tikslumu), plius PVM.

Naudojantis daugelio operatorių 2009 m. liepos mėn. teikiamomis duomenų atsisiuntimo paslaugomis už vieną megabaitą tekdavo mokėti daugiau nei 4 eurus. Dabar ši kaina bus sumažinta maždaug šešis kartus. Ir toliau mažinant kainas, iki 2014 m. didžiausia duomenų atsisiuntimo kaina bus tik 20 centų už megabaitą plius PVM – taip bus sutaupoma 90 % išlaidų, palyginus su mokėjimu pagal daugelį dabartinių tarifų.

Operatoriai gali siūlyti dar mažesnes kainas. Ribinės kainos yra didžiausios, jos užtikrina reikiamą apsaugą, o konkurencija turėtų skatinti jas dar labiau mažinti.

Netikėtai didelės sąskaitos. Išsamesnė informacija keliaujant už ES ribų

Siekiant padėti išvengti netikėtai didelių sąskaitų, nuo 2012 m. liepos 1 d. už ES ribų keliaujantys žmonės SMS žinute, e. laišku ar pranešimu kompiuterio ekrane bus įspėti, kai jų sąskaitos suma už atsisiųstus duomenis priartės prie 50 eurų arba kitos iš anksto sutartos sumos.

Norėdami toliau naudotis tarptinklinio ryšio paslaugomis, vartotojai turės patvirtinti, kad sutinka viršyti šią sumą.

Taip išplečiama šiuo metu ES taikoma įspėjimo sistema.

Nuo 2014 m. konkurencija užtikrins mažesnes tarptinklinio ryšio kainas

Nuo 2014 m. liepos 1 d. klientai turės galimybę susirasti kitą tarptinklinio judriojo ryšio paslaugų teikėją ir sudaryti su juo sutartį arba pasirinkti šalies, į kurią vyksta, paslaugų teikėją – panašiai kaip renkantis „Wi-Fi“ tinklą. Visais atvejais naudojamas tas pats numeris.

Remdamiesi mažomis savo nacionalinių tinklų sąnaudomis, šalies, kurioje lankomasi, judriojo ryšio tinklų operatoriai turės paskatų šias paslaugas siūlyti už kainas, kurios bus panašios į nacionalines kainas. Žmonės vis aktyviau naudojasi judriojo ryšio duomenų perdavimo paslaugomis ir nori savo prietaisais naudotis visur ir visada, todėl tikėtina, kad galimybė naudotis į „WiFi“ ryšį panašiu ryšiu labai sudomins daugelį keliautojų. Šiems veiksniams pastiprinus vienas kitą bus užtikrintos mažesnės kainos ir didesnė tinklo aprėptis.

Kaip papildoma minimali vartotojų apsauga ribinės kainos bus taikomos iki 2017 m. birželio 30 d.

Platesnis politikos kontekstas

Tarptinklinio ryšio reglamentas yra viena iš daugelio sudėtingo technologijos klausimo dalių. Jis pirmiausiai susijęs su nereikalingų ekonomikos augimą stabdančių veiksnių pašalinimu ir Europos pavertimu duomenų revoliucijos lydere. Jei duomenų atsisiuntimas kainuotų mažiau, daugelis žmonių būdami užsienyje norėtų dažniau naudoti išmaniuosius telefonus gauti įvairesnėms paslaugoms, pvz., sveikatos priežiūros, pirkimo, bankininkystės, paskirties vietos suradimo arba bendravimo.

Žinoma, svarbu turėti prieigą prie interneto už prieinamą kainą, tačiau to nepakanka. Todėl Europos Komisija ėmėsi konkrečių veiksmų ir daugelyje kitų sričių:

  • duomenų apsaugos,

  • nuotolinių kompiuterinių išteklių paslaugų,

  • e. atpažinties,

  • numerio perkeliamumo,

  • teisės į 12 mėnesių judriojo ryšio sutartis ir

  • skambučių užbaigimo judriojo ryšio tinkluose tarifų sumažinimo.

Visais šiais veiksmais siekiama sukurti visiškai skaitmeninę, nuosekliomis taisyklėmis reguliuojamą bendrąją rinką, kurioje europiečiai galėtų lengvai naudotis puikiu turiniu, nesvarbu, kur jie būtų ir kokius prietaisus naudotų.

Išsamesnė informacija

Žr. MEMO/12/227

Europos Komisijos tarptinklinio ryšio interneto svetainė

Neelie Kroes paskyra tinkle „Twitter

I priedas

Dabartinės ir naujos ribinės mažmeninės kainos (be PVM)

Dabartinės

2012 m. liepos 1 d.

2013 m. liepos 1 d.

2014 m. liepos 1 d.

Duomenys (už MB)

Nėra

70 euro centų

45 euro centai

20 euro centų

Balso skambučiai (už minutę)

35 euro centai

29 euro centai

24 euro centai

19 euro centų

Balso skambučių priėmimas (už minutę)

11 euro centų

8 euro centai

7 euro centai

5 euro centai

SMS (už vieną SMS)

11 euro centų

9 euro centai

8 euro centai

6 euro centai

Dabartinės ir naujos ribinės didmeninės kainos, neįskaitant PVM, kurias operatoriai taiko vieni kitiems

Dabartinės

2012 m. liepos 1 d.

2013 m. liepos 1 d.

2014 m. liepos 1 d.

Duomenys (už MB)

50 euro centų

25 euro centai

15 euro centų

5 euro centai

Balso skambučiai (už minutę)

18 euro centų

14 euro centų

10 euro centų

5 euro centai

SMS (už vieną SMS)

4 euro centai

3 euro centai

2 euro centai

2 euro centai

Ribinės mažmeninės kainos siūlomos tik kaip vartotojų apsaugos priemonė. Komisija tikisi, kad pasiūlytos struktūrinės priemonės konkurencijai didinti paskatins teikti naujų Europos masto paslaugų pasiūlymų ir siūlyti geresnes kainas, kurios būtų daug mažesnės už siūlomas ribines kainas.

II priedas

Santaupos atsisiunčiant duomenis

1 pavyzdys

4 asmenų šeima iš Belgijos vyksta savaitei atostogų į Prancūziją arba Italiją ir naudoja išmanųjį telefoną, kaip nurodyta toliau.

2009 m. vasara

2012 m. vasara

Santaupos

1 MB

Vidutinė kaina yra +/- 5 EUR, įskaitant PVM

70 euro centų (+ 21 % PVM)

5 kartus peržiūri žemėlapį [1 MB vienam žemėlapiui)

25 EUR

4,2 EUR

20,80 EUR

Kasdien pusę valandos yra prisijungęs prie socialinės žiniasklaidos paskyrų (+/- 5 MB per dieną, iš viso 35 MB)

175 EUR

29,65 EUR

145,35 EUR

Kasdien įkelia po vieną nuotrauką (+/- 2 MB vienai nuotraukai)

70 EUR

11,86 EUR

58,14 EUR

Kasdien išsiunčia po vieną elektroninį laišką (+/- 20 KB vienam e. laiškui, iš viso 0,14 MB)

0,70 EUR

0,12 EUR

0,58 EUR

Iš viso

270,70 EUR

45,83 EUR

224,87 EUR

2 pavyzdys

Didžiosios Britanijos verslininkas (-ė) 10 kartų per metus vyksta į Prancūziją arba Vokietiją 3 dienoms ir naudoja išmanųjį telefoną, kaip nurodyta toliau:

2009 m. vasara

2012 m. vasara

Santaupos

1 MB

Vidutinė kaina yra +/- 6 EUR, įskaitant PVM

70 euro centų (+ 20 % PVM)

Vienos kelionės metu peržiūri 3 žemėlapius (1 MB vienam žemėlapiui)

180 EUR

25,20 EUR

154,80 EUR

Kasdien pusę valandos yra prisijungęs prie socialinės žiniasklaidos paskyrų (+/- 5 MB)

900 EUR

126 EUR

774 EUR

Kasdien išsiunčia 10 elektroninių laiškų (+/- 100 KB vienam e. laiškui ir (arba) po 1 MB per dieną)

180 EUR

25,20 EUR

154,80 EUR

Iš viso

1260 EUR

176,40 EUR

1083,60 EUR


Side Bar