Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE NL IT EL CS ET HU LT MT SL

MEMO/11/639

Brisele, 2011. gada 27. septembris

Divdesmit viens Eiropas izcilākais tūrisma galamērķis (EDEN) kategorijā „Tūrisms un dabas objektu atjaunošana”

2011. gada 27. septembrī apbalvošanas ceremonijā Briselē divdesmit vienam tūrisma galamērķim Eiropā tika piešķirts tituls „Eiropas izcilākais tūrisma galamērķis (EDEN) kategorijā Tūrisms un dabas objektu atjaunošana”. EDEN ir nosaukuma „European Destinations of Excellence” (Eiropas izcilākie tūrisma galamērķi) saīsinājums. Tā ir Eiropas Komisijas iniciatīva, kas visā Eiropas Savienībā veicina ilgtspējīga tūrisma attīstības modeļus. Projekta pamatā ir ikgadēji dalībvalstu līmeņa konkursi, pēc kuru rezultātiem no katras iesaistītās valsts izraugās izcilāko tūrisma galamērķi.

Divdesmit viens 2011. gada Eiropas izcilākais tūrisma galamērķis ir:

AUSTRIJA – Gmīndas pilsēta / Karintija

Nokberges nacionālā parka zaļās ielejas ieskautā Gmīnda (Gmünd) ir vēsturiski nozīmīga Eiropas cietokšņpilsēta, ko vietējie ļaudis dēvē par „mākslinieku pilsētu”. Pateicoties tās iedzīvotāju aktīvajai pozīcijai, atbalstot apgabala attīstības iniciatīvas, 15 viduslaiku ēkas pilsētā tika rūpīgi restaurētas un pārveidotas par mākslas, kultūras un zaļajām zonām, kur tiek izstādīti vietējo un starptautisko talantīgu amatnieku, mākslinieku un tēlnieku darbi. Apkārtējā ainava ir pastaigu cienītāju un riteņbraucēju paradīze.

www.stadtgmuend.at

BEĻĢIJA - Marche-en-Famenne

Savdabīgo Marche-en-Famenne municipalitāti kopā ar tās ciematiem vislabāk izbaudīt uz divriteņa vai tradicionālajā zirgu pajūgā. Vēstures mīļotājiem šeit būs lieliska iespēja gūt priekšstatu par 13. gadsimta tirdzniecības pilsētu. Restaurēto ēku vidū ir Juniesse cietokšņa tornis, kurā tagad atrodas stīgu instrumentu izgatavošanas skola, vecā labības noliktava un vecais Carmes klosteris, kā arī Jemeppe pils ar tās aizsarggrāvi un tornīšiem kā no pasakas. Marche-en-Famenne municipalitātē dzīvo jauni, enerģiski cilvēki, kuri lepojas ar savu bagāto vēsturisko mantojumu.

www.maisontourisme.nassogne.marche.be

HORVĀTIJA - Pustara Višnjica

Šo skaisto un plašo 19. gadsimta zirgkopības fermu Austrumslavonijā ieskauj liepu, kastaņkoku un kļavu audzes. Šodien Pustara Višnjica ir vienīgā funkcionējošā Pustara jeb zirgu audzēšanas saimniecība, kas palikusi Horvātijā. Lauku tūrisms plaukst šajā mazpazīstamajā apgabalā, kur tiek audzēti vietējie garšaugi, labība un augu kultūras un atdzīvojas tradicionālo rotaslietu izgatavošanas meistarība. Šeit var lieliski pavadīt laiku svaigā gaisā, izbaudot zirgu izjādes, riteņbraukšanu un citas veselīgas aktivitātes.

www.visnjica.hr

KIPRA - Kalopanagiotis

Kalopanagiotis, kas atrodas pie termālajiem avotiem, kurus Vēlajā antīkajā periodā apmeklēja ķēniņš Zālamans un bizantieši, ir idillisks Kipras kalnu ciemats, kas robežojas ar Troodos kalnu grēdas robotajiem pauguriem. Šai pasakainajai vietai piemīt pārsteidzošs klusums un miers, kas ļauj atpūsties no nogurdinošās ikdienas steigas. Baznīciņas, klosteri un dzīvojamās ēkas tika rūpīgi renovētas, iekārtojot to telpās izstāžu zāles ar iespaidīgām bizantiešu mākslas kolekcijām un vietējās vēstures muzejus. Tūristi apmeklē šo vietu, lai izjustu dziedinošo ūdens spēku, izbaudītu rāmas dabas ainavas visa gada garumā un izstaigātu takas, kas vijas apkārt Kalopanagiotis ciematam.

www.kalopanayiotis.com

ČEHIJAS REPUBLIKA – Slovácko

Izbaudiet braucienu pa renovētu un lieliski uzturētu 65 jūdžu garu ūdensceļu – Bat'a kanālu. Kanāls vijas cauri bieziem mežiem un zaļajām Slovácko ainavām, kas pa ceļam mijas ar muzejiem un pieminekļiem – šī kalnrūpniecības un vīna darīšanas reģiona bagātā kultūras mantojuma lieciniekiem. Šī vieta ir slavena ar tradicionālo „verbunk” deju, kurai 2005. gadā tika piešķirts UNESCO statuss, kā arī ar dažām Čehijas brīnišķīgākajām un vecākajām vīnogu audzētavām. Ļaujieties šī burvīgā reģiona valdzinājumam, atklājiet sev Morāvijas nocietinātos pilskalnus un gotikas stila celtnes, piemēram, iespaidīgo Buchlov pili.

www.slovacko.cz

IGAUNIJA - Lahemā nacionālā parka muižas

Trīs dažādos laikmetos celtas muižas, katra savā krāsā, bet tomēr ar kopīgu stilu, kas atspoguļo igauņu eleganci un klasisko baroka arhitektūru, ērti iekārtojušās Lahemā nacionālā parka teritorijas krāšņajā „līču zemē”. Renovētas, izmantojot videi draudzīgus materiālus, visas trīs muižas piedāvā tūristiem dažāda veida aktivitātes – Vihulas muižā ir lauku klubs un kūrvieta, Palmses muižā izvietots brīvdabas muzejs, bet Sagadi muižā atrodas Dabas skola un Meža muzejs. Netālu no šīm elegantajām ēkām apmeklētājus gaida iespaidīgais Viru purvs, vai arī mazajā piejūras Kasmu ciematā - brauciens ar garu vikingu laivu.

www.sagadi.ee

www.palmse.ee

www.vihulamanor.com

FRANCIJA – Rubē

Rubē (Roubaix) - daļa no bagātā tekstilrūpniecības trijstūra -,kuru Francijas ziemeļos industriālajā laikmetā veidoja Lille, Rubē un Turkuēna, tika būtiski izmainīta saskaņā ar iespaidīgu pilsētas attīstības plānu, padarot to par dinamisku, mākslinieciski aktīvu pilsētu, kas veidota uz ilgtspējīgiem pamatiem. Daudzi rūpniecības un pilsētas objekti tika pārveidoti – pašvaldības peldbaseins ir kļuvis par tēlotājmākslas muzeju, bet vecajā auto tehniskās apkopes stacijā tagad ir neatkarīgais teātris. Velosipēdu nomas sistēma ļauj apmeklētājiem doties laukā no pilsētas uz daudzajām renovētajām zaļajām zonām.

www.roubaixtourisme.com

GRIEĶIJA - Delfu municipalitāte

Delfu municipalitāte, kas ir slavenā orākula mājvieta un „pasaules centrs” grieķu mitoloģijā, var lepoties ar garu, noslēpumiem bagātu vēsturi un neparasti gleznainu dabu. Šeit jūs sagaida gan tīras Zilā karoga pludmales, gan diženas arheoloģiskās drupas. Starp daudzajiem Delfu municipalitātes atjaunošanas projektiem ir Harmainas apgabala gadsimtus veco ādas miecētavu renovācija un Amfisas vecpilsētas rekonstrukcija, izmantojot ilgtspējīgas būvniecības tehnoloģijas. Neatkarīgi no tā, vai jums patīk ekstremālie sporta veidi vai rāmas pastaigas gar seno tempļu svētvietām, amfiteātriem vai stadioniem, to visu var atrast Delfos.

www.delphi.gr

UNGĀRIJA – Mecsek

Mecsek ir zaļi noaudzis apvidus Ungārijas dienvidos, kur, pateicoties maigajam Vidusjūras klimatam, plaukst vīģes, mandeļkoki un vīna dārzi. Daudzi pamesti objekti Mecsek apgabalā ar tā neskaitāmajām romiešu pilsētām un vairākus gadsimtus senajām vietām, ir ieguvuši jaunu elpu. Šo objektu vidū ir slavenā porcelāna fabrika un mākslas centrs, kā arī viesnīca, kura tika izveidota benediktiešu klostera iekšējā pagalmā, kas ir pazīstams ar savām ārstnieciskajām īpašībām. Mohács pilsētā katru gadu notiek aizraujošs karnevāls, bet milzīgās, maz izpētītās Trió alas ir īstais šī reģiona dabas brīnums. Orfű ezeri biezu mežu vidū arī ir apmeklējuma vērti.

www.mecsekimeglepetesek.hu

ĪSLANDE - Stykkishólmur municipalitāte

Šis burvīgais zvejnieku ciemats atrodas Īslandes rietumu galā pretim kalnainai Westfjords pussalai pāri okeānam. Līdz ar panīkumu zvejniecības nozarē Stykkishólmur ciemā sākās renovācijas darbi, lai veicinātu tūrismu, vienlaikus uzsverot nepieciešamību aizsargāt vidi. Vecās zvejnieku mājas tika restaurētas un atvēra savas durvis kā viesu nami. Tas savukārt sekmēja nodarbinātību jauniešu vidū, jo jaunā paaudze tagad izvēlas palikt ciemā un uzņemt tūristus, nevis doties prom. Vislielāko apmeklētāju uzmanību šajā attālajā savvaļas dabas nostūrī piesaista fjordi, kā arī vulkānu muzejs un vietējās folkloras muzejs. Šeit jūs varēsit izbaudīt nesteidzīgu dzīves ritmu bez stresa un raizēm.

www.stykkisholmur.is

www.snaefellsnes.com

www.west.is

ĪRIJA - The Great Western Greenway, Meijo grāfiste

Viena no Eiropas iespaidīgākajām velotakām ir Great Western Greenway. Braucot pa šo 42 kilometru garo taku, izbaudiet elpu aizraujošas dabas un jūras ainavas, kas no visām pusēm ietver izroboto Atlantijas okeāna piekrasti Meijo grāfistē. Ievērības cienīgie objekti, kas robežojas ar bijušo dzelzceļa līniju, tika renovēti un atvērti apmeklētājiem, kā, piemēram, slavenā viktoriāņu stilā celtā Mulranny viesnīca. Pamielojiet acis ar apkārtējās dabas krāšņumuarhipelāgu Klū līcī, klinšaino Nephin kalnu grēdu un Zilā karoga pludmalēm, kas stiepjas gar taku.

www.mulranny.ie

www.greenway.ie

ITĀLIJA - Montevecchio, Guspini municipalitāte

Dienvidrietumu Sardīnijas piekraste ir īsta Itālijas vasaras idille. Tā ir mājvieta ne tikai apbrīnojami skaistām pludmalēm, olīvu audzēm un saules apspīdētiem kalniem, bet arī Montevecchio ciemam un ekomuzejam, kas atrodas Itālijas visvecāko raktuvju teritorijā. Ciems un muzejs tika restaurēti, kļūstot par nozīmīgu kultūras mantojuma centru un sniedzot iespēju ieskatīties aizmirstajā Sardīnijas rūpniecības vēstures laikmetā. Šeit var apskatīt lauku amatnieku darbus, gūt zināšanas par kalnrūpniecības vēsturi un nogaršot īpašas delikateses, kas gatavotas pēc senām receptēm. Visa gada garumā ciemā tiek svinēti dažādi vietējie svētki.

www.minieramontevecchio.it

LATVIJA - Līgatnes ciemats

Līgatne sāka veidoties par apdzīvotu vietu pēc papīrfabrikas uzcelšanas. Šeit atrodas vissenākā Latvijas papīrfabrika, kas darbojas arī mūsdienās, un ir vienīgais papīra ražošanas uzņēmums valstī. Sava uzplaukuma periodā papīrfabrika apgādāja ar saražoto produkciju pat Krievijas carus. Šodien papīrfabrika joprojām aizņem centrālo vietu ciemata dzīvē, ražojot otrreizēji pārstrādātu papīru un atbalstot Līgatnes atdzimšanu. Pakalnu un iesārto smilšakmens klinšu ieskautais Līgatnes ciemats un tā fabrika tagad ir atvērtas tūristiem, dodot iespēju ielūkoties senajā arodā, uzzināt ko jaunu par papīra pārstrādi un, protams, pavadīt neaizmirstamu laiku Gaujas nacionālajā parkā, kurā atrodas arī Līgatne, un iepazīt tā aizsargājamo floru un faunu.

www.visitligatne.lv

LIETUVA - Rokišķu muiža

Elegantā, lepnā, krāšņa dārza ieskautā Rokišķu muiža ir grāfa Ignata Tīzenhauzena bijusī rezidence. Tās rūpīgi restaurētās telpas un kultūras vakari piesaista gan vietējos, gan ārzemju apmeklētājus. Muižas vecās ēkas un saimniecības celtnes tika rekonstruētas, lai atspoguļotu to kādreizējo varenību. Tagad šajās ēkās izveidots Rokišķu reģionālais muzejs, kurā apskatāmi vairāk kā 77 000 kultūras objekti, grāmatas un tēlotājmākslas priekšmeti. Muižas teritorijā arī ir iekārtots savdabīgs Ziemassvētku silīšu muzejs, kas ir interesants apskates objekts Ziemassvētku brīvlaikā.

www.rokiskis.lt

MALTA – Għarb

Klusajā Għarb ciematā, kas atrodas Maltai piederošās Gozo salas galā, jaunieši vēl joprojām runā vietējā dialektā, bet restorānos tiek pasniegti tradicionālie ēdieni, tādā veidā saglabājot divas būtiskas Gozo iedzīvotāju tradīcijas. Wied il Mielaħ jeb „sāls ieleja”, dabas baseins ar bagātīgu floru un faunu, kas jau kādu laiku bija pamests novārtā, tagad tiek veiksmīgi atjaunots. Tika renovētas arī laukakmeņu sienas ap ieleju un atjaunota dabiskā veģetācija. Għarb ciematā ieteicams apskatīt folkloras muzeju, kā arī dažādas savdabīgas, vēsturiski nozīmīgas baznīcas un bazilikas.

www.gharbnet.com

www.lc.gov.mt

NĪDERLANDE – Veenhuizen

Pavadiet nakti šajā klusajā, īpatnējā lauku nostūrī, apmetušies bijušā cietuma kamerā. Kādreiz Veenhuizen bija cietums un labošanas kolonija, bet mūsdienās tas pārveidojies par plaukstošu, tūristiem atvērtu ciematu. Vecajās cietuma ēkās ir iekārtoti viesu nami, veselības centri, mākslas galerijas un muzeji. Šī „Labvēlības apvienība”, kuru 1822. gadā dibināja holandiešu ģenerālis kā darba kopienu bezpajumtniekiem un trūcīgajiem, šodien ir vietējās sabiedrības vēstures simbols un – pateicoties savai atrašanās vietai neskartā dabas stūrītī – liels tūristu vilinājums un interesanta alternatīva kultūras baudīšanai.

www.veenhuizenboeit.nl

www.kopvandrenthe.nl

POLIJA – Žirardova

Kādreiz Žirardova bija viena no vislielākajām tekstilrūpniecības pilsētām Eiropā. Tā tika izbūvēta 19. gs. divdesmitajos gados pēc inovatīva projekta, ievērojot optimālu ielu plānošanu un izveidojot īstu ciematu strādniekiem. Šodien, pēc rūpīgas restaurācijas, šī unikālā paraugpilsēta jeb dārzu pilsēta kļuvusi par rūpniecības muzeju. Vecās vērptuves tika pārveidotas par mājām, restorāniem un veikaliem, vienlaikus saglabājot to sākotnējās arhitektūras īpatnības. Netālu no pilsētas tiek piedāvātas iespējas izbaudīt braucienus ar kanoe, riteņbraukšanu un pastaigas.

www.zyrardow.pl

www.wirtualnyspacer.zyrardow.pl

PORTUGĀLE - Fajalas dabas parks

Iedomājieties, ka jums ir iespēja uzkāpt līdz vulkāna krāterim, kas tagad ir apaudzis ar sūnu un mierīgi guļ, bet kādreiz satricināja visu salu ar tās zaļajām, elpu aizraujošajām kalnu virsotnēm. Taču tas nav vienīgais ievērības cienīgais objekts Fajalas dabas parkā Azoru salās. Pateicoties notikušajām pārvērtībām, tūristiem tagad ir daudz vieglāk nokļūt parka teritorijā nekā jebkad iepriekš. Šeit jūs varat pastaigāties pa mācību takām, apmeklēt pētījumu un atklājumu centru, kā arī piedalīties ekskursijās gida pavadībā, lai iepazītu visaizraujošākos Fajalas dabas objektus, tostarp iespaidīgo Capelinhos vulkānu. Fajalas parka bagātība ir nelieli, gleznaini ciemati, kuros izveidoti iespaidīgi muzeji un galerijas, un apburošas dabas ainavas ar neaizmirstamām vulkānu virsotnēm.

www.parquesnaturais.azores.gov.pt/en/faial-eng

SLOVĒNIJA – Idrija

Apmeklējiet muzeju, kas izveidots pazemē. Tas ir Idrijas kalnrūpniecības muzejs, kurā dažas ekspozīciju zāles atrodas šahtu dziļumā, lai sniegtu apmeklētājiem priekšstatu par dzīvi dzīvsudraba ieguves uzplaukuma periodā. Raktuves pārveidošana par dzīvās vēstures muzeju bija daļa no projekta, kas tika īstenots, lai piesaistītu Idrijai tūristus un popularizētu vietējo kalnrūpniecības mantojumu. Projekta gaitā šajā burvīgajā, etniskajā Slovēnijas lauku pilsētā palielinājās tūrisma objektu skaits un uzlabojās infrastruktūra. Bez tam, Idrija ir slavena ar savām mežģīņu darināšanas tradīcijām, kā arī piedāvā lieliskas iespējas izbaudīt makšķerēšanu, pārgājienus, peldēšanu un citas aktivitātes.

www.idrija-turizem.si

SPĀNIJA - Trasmiera ekoparks

Trasmiera ekoparks, kas izveidots pēc Kantabrijas reģiona Arnuero municipalitātes iniciatīvas, ir aizraujošs muzejs zem klajām debesīm, kurā var apbrīnot solončaku un piekrastes ainavas, kā arī gūt zināšanas par šīs svarīgās dabas zonas vēsturi. Parka 2500 hektāru platībā atrodas restaurētās lauku ēkas, atjaunotās dzirnavas un putnu novērošanas torņi, kas tika izveidoti un atvērti apmeklētājiem kā kultūras objekti un izglītības centri. Sniedzot ieguldījumu vides ilgtspējīgā attīstībā, šis ekoparks ir dzīvais liecinieks zvejas un lauksaimniecības tradīcijām reģionā, kā arī ideāla vieta purva putnu un savvaļas dzīvnieku vērošanai.

www.ecoparquedetrasmiera.com

TURCIJA - Hamamönü-Altındağ, Ankara

Pašā Ankaras, rosīgās tūristu pilsētas, sirdī atrodas mazpazīstams rajons – Hamamönü. 1920. gados šeit bija plaukstošs kvartāls, kura celtnes apvienoja gan modernā turku stila, gan Osmaņu impērijas arhitektūras iezīmes. Tagad kvartāla ielas ir slēgtas automašīnām un atvēlētas tikai gājējiem, bet 33 no tā vēsturiskajām ēkām ir atjaunotas un iekļautas aizsargājamo celtņu sarakstā saskaņā ar jauno kultūras mantojuma programmu. Varenās masdžidas un mošejas, veikali, tirgi un dzīvojamās mājas piesaista vietējo iedzīvotāju un tūristu uzmanību, veidojot tikpat dinamisku un radošu atmosfēru, kāda reiz jau šeit valdīja.

www.altindag.bel.tr

www.hamamonu.com.tr

Vairāk informācijas par EDEN projektu un iepriekšējiem titula ieguvējiem var atrast

http://ec.europa.eu/eden


Side Bar