Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE NL IT EL CS HU LT LV MT SL

MEMO/11/639

Brüsselis, 27. septembril 2011

Kakskümmend üks Euroopa tippsihtkohta (EDEN) turismi ja vaatamisväärsete paikade taaselustamise projekti raames

27. septembril 2011 anti Brüsselis auhinnatseremoonial kahekümne ühele turismi sihtkohale üle Euroopa turismi ja vaatamisväärsete paikade taaselustamise projekti raames 2011. aasta Euroopa turismisihtkoha nimetus. EDEN on Euroopa tippsihtkohtade (European Destinations of Excellence) akronüüm. See on Euroopa Komisjoni algatus, mis edendab säästlikke turismi arendamise mudeleid üle Euroopa Liidu. Projekt põhineb iga-aastastel riiklikel konkurssidel, mille tulemusena valitakse igas osaleva riigi kohta välja üks turismi sihtkoht.

2011. aasta kakskümmend üks Euroopa tippsihtkohta on järgmised:

AUSTRIA – Gmündi linn / Carinthia

Gmünd asub Nockberge rahvuspargi rohelises orus ning on tähtis ajalooline müüriga ümbritsetud Euroopa linn, mis on kohalike seas tuntud kunstnike linnana. Tänu linnakodanike proaktiivsele ühiskondlikule initsiatiivile on 15 linna keskaegset hoonet piinliku täpsusega restaureeritud ning muudetud kunstiteosteks, kultuurilisteks ja haljastatud objektideks, milles paiknevad kohalike ja rahvusvaheliste käsitööliste töökojad ning kunstnike ja skulptorite ateljeed. Ümbritsev maastik on matkajate ja jalgratturite paradiis.

www.stadtgmuend.at

BELGIA – Marche-en-Famenne

Seda paika saab avastada nii jalgratta kui ka traditsioonilise hobuvankriga. Marche-en-Famenne vald ja tema külad pakuvad ajaloost huvitatud külastajatele sissevaadet 13. sajandi kaubalinna. Restaureeritud hoonete hulgas on Juniesse kindluse torn, milles asuvad praegu luterlik kool, vana viljaaida hoone, vana Carmesi nunnaklooster ning muinasjututornikestega Jemeppe kindlus koos vallikraaviga. Marche-en-Famennes on noored ja aktiivsed elanikud, kes tunnevad uhkust oma rikkaliku ajaloopärandi üle.

www.maisontourisme.nassogne.marche.be

HORVAATIA – Pustara Višnjica

See kaunis 19. sajandi hobusekasvatuse mõis Ida-Slavoonias laiub keset pärna-, kastani- ja vahtrasalusid. Pustara Višnjica on tänapäeval ainus tegutsev pustara ehk hobusekasvatusfarm Horvaatias. Maaturismi edendatakse selles vähe tuntud piirkonnas ravimtaimede, teraviljade ja kohalike taimede kasvatamisega, taaselustatud traditsiooniliste juveliirioskustega ning külastajatele pakutavate rohkete vabas õhus toimuvate tervislike tegevustega ratsutamisest jalgrattasõiduni.

www.visnjica.hr

KÜPROS – Kalopanagiotis

Kalopanagiotis asub kuumaveeallikate ääres, mida külastasid antiikajal kuningas Saalomon ja bütsantslased, on idülliline Küprose mägiküla Troodose mäeaheliku konarlikel nõlvadel. Selles vapustavas linnas valitseb tõelise pelgupaiga rahu ja vaikuse atmosfäär. Kalopanagiotise antiiksed kabelid, mungakloostrid ning elumajad on hoolsalt renoveeritud; praegu asuvad neis imposantsed Bütsantsi kunsti ja kohaliku ajaloo muuseumid. Külastajad tulevad siia aasta ringi, et ravida end tervisvetega, nautida kaunist loodust ning kõndida mööda Kalopanagiotist ümbritsevaid matkaradu.

www.kalopanayiotis.com

Tšehhi Vabariik – Slovácko

Sõitke mööda restaureeritud ja heas korras kuuekümne viie miilist veeteed Bat'a kanalil. Kanal lookleb läbi lopsakate metsade ja üle Slovácko rohetava maastiku, mille ääres asuvad muuseumid ja monumendid, mis rõhutavad selle kaevandamise ja veinitootmise piirkonna rikkalikku pärandit. See on verbunki (traditsiooniline tants, mis on 2005. aastal kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse) maa, kus asuvad ka mõned Tšehhi Vabariigi uhkeimad ja vanimad viinamarjaistandused. Avastage see kaunis piirkond, Moraavia linnused ning gooti stiilis ehitised, nagu näiteks mõjuavaldav Buchlovi kindlus.

www.slovacko.cz

EESTI – Lahemaa rahvuspargi mõisad

Kolm värvikat mõisa, pärit erinevatest ajastutest, kuid ühtses stiilis, peegeldades Eesti suursugust klassikalist barokkarhitektuuri, asuvad Lahemaa rahvuspargi kuulsusrikkal „lahtede maal”. Restaureerimisel on kasutatud keskkonnasõbralikke materjale. Kõik kolm mõisa pakuvad turistidele erinevaid elamusi: Vihula on maaklubi ja spaa, Palmse on vabaõhumuuseum, Sagadi on looduskool ja metsamuuseum. Nende elegantsete ehitiste naabruses saavad külastajad minna meeleolukasse Viru rappa või sõita viikingiaegse pika paadiga väikeses rannakülas Käsmus.

www.sagadi.ee

www.palmse.ee

www.vihulamanor.com

PRANTSUSMAA – Roubaix

Roubaix on üks osa tööstusajastu jõukast tekstiilikolmnurgast Lille-Roubaix-Tourcoing Põhja-Prantsusmaal. See linn on läbi teinud põneva arengu, et muutuda värvikaks kunstiliselt aktiivseks linnaks, mis on rajatud säästlikele alustele. Selle mitmed tööstuslikud ja linlikud maamärgid on ära muudetud: linna ujula on nüüd kujutava kunsti muuseum, vana garaaž on nüüd sõltumatu teater. Jalgrataste laenutamise korraldus võimaldab külastajatel suunduda linnast välja rohketele taasloodud haljasaladele.

www.roubaixtourisme.com

KREEKA – Delphi vald

See on kuulsa oraakli kodu ning universumi keskuse asukoht kreeka mütoloogias, Delphil on pikk ja müstiline ajalugu ning uskumatult maaliline loodus sinise lipuga supelrandade ning rikkalike arheoloogiliste varemetega. Mõned paljudest taaselustamisprojektidest Delphis: Harmaina piirkonna sajanditevanuste nahaparkimistöökodade restaureerimine, Amfissa vanalinna ümberehitamine, kasutades säästlikke ehitustehnikaid. Kui teile meeldib seiklussport vabas õhus või eelistate jalutada iidsete templite, amfiteatrite või antiiksete jooksuradade pühal pinnal – Delphis on kõik olemas.

www.delphi.gr

UNGARI – Mecsek

Mecsek is roheline piirkond Lõuna-Ungaris. Seal on pehme vahemereline kliima, mis võimaldab kasvatada mandleid, viigi- ja viinamarju. Mecsekis paiknevad mitme sajandi vanused Vana-Rooma linnad ja vaatamisväärsused; mitmele kasutamata vaatamisväärsusele Mecsekis on antud uus elu. Praegu on seal kuulus portselanivabrik, kunstikeskus ja hotell Benediktuse ordu kloostris, mis on tuntud oma raviomaduste poolest. Mohácse linnas peetakse igal aastal põnevat karnevali ning hiiglaslikud vähe uuritud Trió koopad on selles piirkonnas tõeline looduseime. Orfű järved paksude metsade keskel on samuti külastamist väärt.

www.mecsekimeglepetesek.hu

ISLAND – Stykkishólmuri vald

See võluv kaluriküla, mis on ehitatud Islandi läänetippu, asub üle ookeani paikneva mägise Westfjordsi vastas. Kalatööstuse kallakuga Stykkishólmuri külake käivitas turismi edendamiseks taaselustamisprojekti, rõhutades keskkonna kaitsmise vajadust. Vanad kalurimajad on renoveeritud ja muudetud võõrastemajadeks, pakkudes tööd noortele, kes nüüd eelistavad kohale jääda ja külastajaid vastu võtta, selle asemel et külast lahkuda. Fjordid on selles kauges metsikus piirkonnas peamiseks tõmbenumbriks, samuti vulkaanimuuseum ja kohaliku rahvaluule muuseum. Tulge siia peitu kiirustamise eest ja avastage aeglasem elutempo.

www.stykkisholmur.is

www.snaefellsnes.com

www.west.is

IIRIMAAA – Great Western Greenway, Co Mayo

Üks uhkemaid jalgrattateid Euroopas on Great Western Greenway. Sel maalilisel rajal on 42 kilomeetrit hingematvalt kauneid maastiku- ja merevaateid; rada kulgeb mööda Atlandi ookeani käänulist County Mayo rannajoont. Endise raudtee ääres asuvad olulised maamärgid on nüüd taaselustatud ja uuesti avatud, nagu näiteks viktoriaanlik Mulranny hotell. Imetlust väärivad ka Clew Bay arhipelaag, järsk Nephini mäeahelik ja sinise lipuga supelrannad rattatee ääres.

www.mulranny.ie

www.greenway.ie

ITAALIA – Montevecchio, Guspini vald

Sardiinia edelarannik on Itaalia suveidüll. Seal on piltilusad rannad, oliivisalud ja päikesest kullatud mäed, aga see on ka Montevecchio kodu. See on küla ja ökomuuseum kohas, kus asusid Itaalia vanimad kaevandused. Praeguseks on see restaureeritud ja muudetud tähtsaks muinsuskaitsekeskuseks, mis pakub sissevaadet sellesse Sardiinia unustatud tööstusharusse. Muuseum ja küla eksponeerivad maakäsitööd, kaevanduse ajalugu ja traditsiooniliste retseptide järgi valmistatud kohalikke delikatesse. Külas korraldatakse aasta ringi ka arvukaid kohalikke festivale.

www.minieramontevecchio.it

LÄTI – Ligatne küla

Ligatne küla kujunes ümber paberivabriku. See on vanim töötav vabrik Lätis ning ainus paberit tootev vabrik riigis. Oma kõrgajal olid selle klientide hulgas ka Vene tsaarid. Tänapäeval on paberivabrik ikka veel küla keskpunkt, tootes taastöödeldud paberit ning toetades Ligatne taaselustamist sihtkohaks. Olles ümbritsetud rulluvate mägede ja roosakate liivakivist kaljudega, on Ligatne küla ja paberivabrik turistidele avatud, et avastada seda vana oskust, saada teadmisi paberi taaskasutamisest ja muidugi tunda rõõmu Gauja rahvuspargist, kus Ligatne asub, tema kaitse all olevast taimestikust ja loomastikust.

www.visitligatne.lv

LEEDU – Rokiškisi mõis

Krahv Ignotas Tyzenhauzase endine elukoht, elegantne ja suursugune Rokiškisi mõisahoone asub keset kauneid aedu. Selle piinliku täpsusega restaureeritud saalid ja kultuuriga täidetud õhtud köidavad nii kohalikke kui rahvusvahelisi külastajaid. Praegu asub Rokiškises piirkondlik muuseum, millel on üle 77 000 kultuurilise väärtusega eseme, raamatu ja kunstiteose. Vanad mõisahooned ja kõrvalhooned on restaureeritud, et demonstreerida nende endisaegset hiilgust. Piirkonnas asub ka ainuke jõulusõimede muuseum – ideaalne koht alternatiivse talvepuhkuse veetmiseks.

www.rokiskis.lt

MALTA – Għarb

Malta vaikses Għarbi külas Gozo saare tipus räägivad noored ikka veel kohalikus murdes ning restoranides serveeritakse traditsioonilisi roogi, hoides elus kaht Gozo põhitraditsiooni. Wied il Mielaħ ehk rikkaliku taimestiku ja loomastikuga looduslik „soolane org”, mida kaua ei kasutatud, on edukalt taaselustatud, orgu ümbritsevad kiviklibused müürid on ümber ehitatud ning looduslik taimestik taastatud. Għarbis asuvad ka folkloorimuuseum ning mitmed vanamoelised ajaloolise tähtsusega kirikud ja basiilikad.

www.gharbnet.com

www.lc.gov.mt

MADALMAAD – Veenhuizen

Veetke öö selles iseäralikus ääremaal asuvas pelgupaigas. Veenhuizen oli vangla ja rehabilitatsiooni koloonia, mis muudeti hästi edenevaks külaks, mis on turistidele avatud. Vanad vanglahooned on tänapäeval võõrastemajad, tervisekeskused, kunstigaleriid ja muuseumid. See „heatahtlik ettevõte”, mille asutas üks hollandi kindral 1822. aastal töötava kogukonnana kodututele ja puudust kannatavatele inimestele, on tänapäeval kogukonna ajaloo sümbol, ning asetsedes rikkumatus maakohas, on ta tõmbenumbriks külastajatele, kes soovivad alternatiivset kultuurset puhkust.

www.veenhuizenboeit.nl

www.kopvandrenthe.nl

POOLA – Żyrardów

Żyrardów oli kunagi üks suurimaid linavabrikulinnu Euroopas, mis ehitati uuendusliku disaini järgi 1820. aastatel hoolika tänavate planeeringuga ja tõelise külaga selle töölistele. Tänapäeval on see unikaalne mudellinn või aedlinn muudetud hoolika restaureerimisega vabrik-muuseumiks, kus ketrusvabrikud on ehitatud ümber kodudeks, restoranideks ja poodideks, säilitades samal ajal oma esialgse arhitektuuri iseloomulikud jooned. Läheduses saab sõita kanuuga, matkata nii jalgsi kui rattaga, mis muudab selle koha veel köitvamaks.

www.zyrardow.pl

www.wirtualnyspacer.zyrardow.pl

PORTUGAL – Faiali rahvuspark

Kujutlege, et ronite mööda kunagi pursanud ja nüüdseks kustunud vulkaani samblaga kaetud kraatrit saarel, millel domineerivad lopsaka haljastusega teravad vulkaanitipud. Faiali rahvuspark Azoresis pakub seda ja veel palju muud. Tänapäeval on rahvuspark pärast suuri muudatusi turistidele ligipääsetavam kui kunagi varem. Park pakub harivaid matkaradu, teadusuuringute ja avastuste keskuse külastamist ning giididega ekskursioone, et näidata Faialit parimast küljest, sealhulgas ka imposantset Capelinhose vulkaani. Faial on tõeline aare oma väikeste maaliliste külakestega, kus asuvad mõjuavaldavad muuseumid ja galeriid, ning seda ümbritseva kauni loodusega, mida ilmestavad kõrguvad vulkaanitipud.

www.parquesnaturais.azores.gov.pt/en/faial-eng

SLOVEENIA – Idrija

Külastage maa alla mattunud muuseumi – Idrija kaevandusmuuseumi, mille tiivad asuvad piki šahte, et võimaldada külastajatel tunnetada elu elavhõbedakaevanduse kõrgajal. See osa turismi Idrijasse toomise ja linna kaevanduspärandi tähistamise projektist – muuta kaevandus elavaks muuseumiks – on selles võluvas traditsioonilises Sloveenia alevis suurendanud turismiatraktsioonide arvu ja parandanud infrastruktuuri. Idrija on kuulus ka kaunite pitside valmistamise traditsiooni poolest, ta pakub mitmeid tegevusi, nimetades vaid mõnda neist: kalastamine, matkamine ning ujumine.

HISPAANIA – Trasmiera ökopark

Cantabria piirkonna Arnuero maakonnas asuv Trasmiera ökopark on kütkestav avatud muuseum, mis dokumenteerib elu soolasoodes ja rannajoonel ning selle tähtsa loodusliku ala ajalugu. Pargi suurus on üle 2500 hektari ja seal on renoveeritud maaehitised, restaureeritud veski ning lindude vaatlustorn, mis on avatud kultuuriobjektide ning hariduskeskustena. Elava piirkonna kalastamis- ja põllunduskultuuri dokumendina ning idüllilise soolindude ja eluslooduse vaatlemise paigana investeerib park looduse jätkusuutlikkusse.

www.ecoparquedetrasmiera.com

TÜRGI – Hamamönü-Altındağ Ankaras

Elava turismi sihtkoha Ankara südames asub vähe tuntud piirkond Hamamönü. See oli 1920. aastatel hästi edenev kvartal, mis oli ehitatud stiilide seguna, milles on ära tunda nii moodsa Türgi kui ka Ottomani impeeriumi arhitektuuri jooni. Tänapäeval on selle tänavad muudetud jalakäijate aladeks ning 33 ajaloolist hoonet on restaureeritud ning kantud uue pärandikorraldusega kaitstud objektide nimekirja. Vapustavad mošeed, poed, turud ja elumajad teevad selle populaarseks nii kohalike kui turistide seas ning värvikas loominguline atmosfäär, mis siin kunagi valitses, on taas ellu ärkamas.

www.altindag.bel.tr

www.hamamonu.com.tr

Täpsemat teavet EDENi projekti ja eelmiste auhinnasaajate kohta vt aadressil

http://ec.europa.eu/eden


Side Bar