Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE NL IT EL ET HU LT LV MT SL

MEMO/11/639

Brusel 27. září 2011

Jedenadvacet Evropských turistických destinací nejvyšší kvality (EDEN) v oblasti „Cestovní ruch a obnova hmotného dědictví“

Na slavnostním předání cen v Bruselu dne 27. září 2011 získalo jedenadvacet turistických destinací z celé Evropy titul „Evropská turistická destinace nejvyšší kvality v oblasti cestovního ruchu a obnovy hmotného dědictví 2011". EDEN je zkratka pro iniciativu Evropské komise nazvanou „European Destinations of Excellence“ neboli „Evropské turistické destinace nejvyšší kvality“, iniciativu, která propaguje udržitelné modely rozvoje cestovního ruchu v celé Evropské unii. Projekt vychází z vnitrostátních soutěží, které probíhají každý rok a jejichž výsledkem je volba turistické „destinace nejvyšší kvality“ pro každou zúčastněnou zemi.

K jedenadvaceti evropským turistickým destinacím nejvyšší kvality pro rok 2011 patří:

RAKOUSKO – město Gmünd / Korutany

Gmünd je historicky významné evropské opevněné město. Rozkládá se v zeleném údolí národního parku Nockberge a místní mu přezdívají „město umělců“. Díky občanským iniciativám ve prospěch obce bylo s maximální pečlivostí obnoveno 15 městských středověkých budov. Ty byly přeměněny na umělecké, kulturní a zelené prostory, v nichž jsou umístěna díla místních i zahraničních zkušených řemeslníků, výtvarníků a sochařů. Okolní krajina je rájem turistů a cyklistů.

www.stadtgmuend.at

BELGIE – Marche-en-Famenne

Osobité správní centrum Marche-en-Famenne a okolní vesnice je možné poznávat na kole nebo v tradičním kočáře taženém koňmi. Návštěvníkům, kteří mají rádi historii, se zde otevře pohled na obchodní středisko 13. století. Mezi zdejší obnovené budovy patří pevnostní věž Juniesse, kde se nyní nachází škola výroby strunných nástrojů, bývalý špýchar a zámek Jemeppe s vodním příkopem. Obyvatelé Marche-en-Famenne jsou mladí a dynamičtí lidé, kteří jsou hrdí na své bohaté historické dědictví.

www.maisontourisme.nassogne.marche.be

CHORVATSKO – Pustara Višnjica

Tato malebná a rozlehlá usedlost z 19. století zabývající se chovem koní leží ve východní Slavonii. Obklopují ji porosty lip, kaštanů a javorů. Dnes je Pustara Višnjica jedinou fungující pustarou neboli hřebčínem, která v Chorvatsku zůstala. V této málo známé oblasti, kde se pěstují místní byliny, obilí a plodiny, kde znovu ožívá tradiční výroba šperků a kde se nabízí řada zdravých aktivit na čerstvém vzduchu – od projížděk na koni po cyklistiku – vzkvétá venkovský cestovní ruch.

www.visnjica.hr

KYPR – Kalopanagiotis

Kalopanagiotis je idylická kyperská horská vesnice na úpatí rozeklaného horského masivu Troodos. Leží nedaleko termálních pramenů, které se v období pozdní antiky staly cílem návštěv krále Šalomouna a Byzantinců. Atmosféra tohoto okouzlujícího městečka je prodchnuta skutečným poklidem, ve kterém člověk hodí za hlavu všechny starosti. Starověké kaple, kláštery a obytné domy prošly šetrnou obnovou a nyní jsou v nich umístěny sbírky byzantského umění a muzea místních dějin. Návštěvníci zažívají pocity uvolnění v léčivých vodách a po celý rok si užívají pokojnou přírodní scenérii a procházky po cestách lemujících okolí Kalopanagiotis.

www.kalopanayiotis.com

ČESKÁ REPUBLIKA – Slovácko

Vydejte se na projížďku obnovenou a nádherně udržovanou 100 kilometrů dlouhou vodní cestou zvanou Baťův kanál. Klikatí se svěžími lesy a krajinou Slovácka zalitou zelení. Cestu lemují muzea a památníky, které poukazují na bohaté dědictví tohoto hornického a vinařského regionu. Je to kraj „verbuňku“, což je lidový tanec, který byl v roce 2005 zapsán na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, a také kraj, v němž se rozprostírají některé z nejlepších a nejstarších vinic v České republice. Okuste cestu tímto úchvatným regionem a objevte zdejší moravská opevněná sídla a gotické stavby, k nimž patří například impozantní zámek Buchlov.

www.slovacko.cz

ESTONSKO – Panství v národním parku Lahemaa

V nádherném „území zátok“ národního parku Lahemaa se rozkládají tři panství. Liší se barvou, pocházejí z různých období, ale sdílejí společný styl, v němž se zrcadlí estonská vznešenost a klasická barokní architektura. Všechna tři panství prošla obnovou s využitím ekologických materiálů a dnes nabízí turistům zcela odlišné zážitky – Vihula je country club a lázně, Palmse je skanzen a v Sagadi je přírodovědecká škola a lesnické muzeum. V okolí těchto elegantních budov mohou turisté navštívit Viru Bog nebo podniknout plavbu na dlouhé vikingské lodi v přímořské vesničce Kasmu.

www.sagadi.ee

www.palmse.ee

www.vihulamanor.com

FRANCIE – Roubaix

Roubaix byl v období průmyslové revoluce součástí bohatého trojúhelníku měst s textilním průmyslem Lille-Roubaix-Tourcoing v severní Francii. Stal se strhujícím projektem urbanistického rozvoje a pulzujícím městem, které žije uměním a které je vybudováno na udržitelných základech. Řada zdejších průmyslových a urbanistických monumentů prošla proměnou - městská plovárna slouží nyní jako muzeum výtvarného umění, z jedné staré autodílny je nezávislé divadlo. Program zapůjčování kol dává návštěvníkům možnost vyrazit z města do mnoha míst s rekultivovanou zelení.

www.roubaixtourisme.com

ŘECKO – Správní centrum Delfy

Delfy, sídlo proslulé „věštírny“ a v řecké mytologii „střed vesmíru“, se pyšní dlouhou a bájnou historií a zároveň neuvěřitelně malebnou scenérií, čistými plážemi nesoucími modrou vlaku a bohatstvím archeologických vykopávek. K mnoha projektům obnovy v Delfách patří: obnova staletých koželužen ve čtvrti Harmaina, rekonstrukce starého města Amfissa s využitím udržitelných stavebních technologií. V Delfách najdete všechno – ať už máte rádi adrenalinové sporty, nebo se raději procházíte posvátným územím starověkých chrámů, amfiteátrů či stadionů.

www.delphi.gr

MAĎARSKO – Mecsek

Mecsek je zelenající se krajina v jižním Maďarsku se středomořským mírným klimatem, díky němuž se zde dobře daří fíkovníkům, mandloním a vinicím. Oblast je poseta římskými městy a starověkými sídly pocházejícími z doby před mnoha staletími. Řada opuštěných míst v Mecseku však začíná znovu ožívat. Patří k nim proslulá porcelánka a středisko umění a hotel umístěný v prostorách benediktinského kláštera známého svými léčivými účinky. Ve městě Mohács se každým rokem koná strhující karneval a zdejším přírodním divem jsou rozsáhlé, málo probádané jeskyně Trió. Za návštěvu stojí i jezera nedaleko Orfű uprostřed hlubokých lesů.

www.mecsekimeglepetesek.hu

ISLAND – Správní centrum Stykkishólmur

Tato malebná rybářská vesnice postavená v západním cípu Islandu se rozkládá přímo proti hornatým Westfjords přes moře. S postupným úpadkem rybářství zavedla vesnička Stykkishólmur projekt obnovy, jehož cílem byla podpora cestovního ruchu a zároveň zdůrazňování nutnosti chránit životní prostředí. Staré rybářské domy prošly rekonstrukcí a nyní slouží jako penziony. Poskytují tak práci mladým lidem, kteří vesnici neopustí, ale rozhodnou se zůstat, aby zde přivítali návštěvníky. Největším tahákem tohoto odlehlého, divokého kraje jsou fjordy a také muzeum sopek a muzeum místního folklóru. Chcete-li uniknout shonu a zpomalit „krok“, pak zavítejte právě sem.

www.stykkisholmur.is

www.snaefellsnes.com

www.west.is

IRSKO – Great Western Greenway, hrabství Mayo

K významným cyklistickým stezkám v Evropě patří i Great Western Greenway. Tato stezka skýtající působivou podívanou nabízí 42 kilometrů jízdy úchvatnou krajinou a okolím jezer hrabství Mayo, které sahá až ke skalnatému pobřeží Atlantského oceánu. Význačné památky, které lemují tuto bývalou železniční trať, nyní procházejí obnovou a znovu se otevírají. To platí například i pro známý viktoriánský hotel Mulranny. Obdivovat se zde můžete souostroví v Clew Bay, rozeklanému horskému pásmu Nephin a plážím podél cesty pyšnícími se modrou vlajkou.

www.mulranny.ie

www.greenway.ie

ITÁLIE – Montevecchio, správní centrum Guspini

Idylickým místem pro léto v Itálii je jihozápadní pobřeží Sardinie. Zde se kromě pláží jako vystřižených z katalogu, olivových hájů a sluncem zalitých hor nachází také Montevecchio. Tato vesnička a ekologické muzeum v místě nejstarších italských dolů prošla obnovou a stala se významným historickým střediskem, které nabízí pohled do zapomenuté stránky dějin průmyslu na Sardinii. Muzeum i vesnice nabízejí možnost vidět venkovská řemesla, historii hornictví a okusit místní delikatesy vyráběné podle tradičních receptů. V průběhu celého roku vesnice rovněž hostí řadu místních festivalů.

www.minieramontevecchio.it

LOTYŠSKO – vesnice Ligatne

Vesnička Ligatne vznikla kolem zdejší papírny. Je to nejstarší fungující papírna v Lotyšsku a jediná papírna v zemi, která skutečně vyrábí papír. V době největšího rozmachu patřili k jejím klientům ruští carové. I dnes je papírna ústředním bodem vesnice. Vyrábí recyklovaný papír a podporuje obnovu Ligatne. Tato vesnice obklopená zvlněnými kopci a narůžovělými skalními srázy a její papírna se nyní otevírají turistům, kteří touží objevit toto staré řemeslo, dozvědět se něco o recyklování papíru a samozřejmě kochat se krásami národního parku Gauja, uprostřed něhož Ligatne leží, a poznávat jeho chráněnou flóru a faunu.

www.visitligatne.lv

LITVA – Rokiškis Manor

Elegantní, honosné panství Rokiškis, bývalé sídlo hraběte Ignotase Tyzenhauzase, se rozkládá uprostřed nádherných zahrad. Jeho prostory, které byly s maximální péčí rekonstruovány, a zdejší kulturní večery lákají jak místní, tak i zahraniční návštěvníky. V současné době je zde také umístěno regionální muzeum Rokiškis, které obsahuje více než 77 000 kulturních artefaktů, knih a děl výtvarného umění. Staré budovy panství a vedlejší stavení prošly rekonstrukcí, díky níž dnes zrcadlí svou bývalou slávu. V této oblasti se nachází rovněž svérázné muzeum vánočních jesliček, a je tedy ideálním místem pro krátkou zimní dovolenou.

www.rokiskis.lt

MALTA – Għarb

V klidné vesničce Għarb v cípu maltského ostrova Gozo mladí lidé stále ještě používají místní dialekt a ve zdejších restauracích se stále podávají tradiční pokrmy. Díky tomu se zde udržují dvě základní tradice tohoto ostrova. Wied il Mielaħ neboli „slané údolí“ – přírodní kotlina s bohatou flórou a faunou – sice upadlo v zapomnění, ale bylo úspěšně rekultivováno; rozpadlé zdi obklopující údolí byly rekonstruovány a byla obnovena původní vegetace. V Għarbu také sídlí muzeum folklóru a návštěvník zde najde i mnoho obrovských, historicky významných kostelů a bazilik.

www.gharbnet.com

www.lc.gov.mt

NIZOZEMSKO – Veenhuizen

Strávit noc v bývalém vězení při krátkém pobytu v této venkovské oblasti. Veenhuizen sloužilo jako vězení a rehabilitační kolonie, a nyní je díky obnově z této vesnice místo plné života otevřené turistům. Ze starých vězeňských budov jsou dnes penziony, zdravotnická střediska, galerie umění a muzea. „Společnost laskavosti“, kterou jako pracovní komunitu pro lidi bez domova a bez prostředků založil v roce 1822 jistý holandský generál, je dnes symbolem dějin obce a společně s nedotčenou venkovskou krajinou je silným magnetem pro turisty, kteří touží pro trochu jiné, kulturně zaměřené dovolené.

www.veenhuizenboeit.nl

www.kopvandrenthe.nl

POLSKO – Żyrardów

Żyrardów býval městem s jednou z největších produkcí lněného plátna v Evropě. Město bylo vybudováno v roce 1820 podle novátorského projektu, který spočíval v pečlivém rozvržení ulic a vybudování kompletní obce pro pracovníky. Díky pečlivé obnově se dnes tento ojedinělý příklad moderního města a zahradní čtvrti stal továrním muzeem, jehož staré přádelny se změnily na domy, restaurace a obchody, a přitom si zachovaly svůj původní architektonický ráz. K přitažlivosti města přispívá to, že v jeho okolí je možné provozovat kanoistiku, jezdit na kole a podnikat pěší výlety.

www.zyrardow.pl

www.wirtualnyspacer.zyrardow.pl

PORTUGALSKO – Přírodní park Faial

Představte si, že šplháte přes mechem pokrytý kráter nečinné, ale kdysi aktivní sopky na ostrově, jemuž dominují nádherné zelené vrcholky. Právě to a ještě mnohem víc nabízí přírodní park Faial na Azorách. Po rozsáhlém procesu obnovy je dnes tento park pro turisty dostupnější, než býval dříve. Jsou zde naučné stezky, výzkumné a vědecké centrum a probíhají zde exkurze s průvodcem, které ukazují to nejlepší z Faialu, mimo jiné i impozantní vulkán Capelinhos. Faial v sobě skrývá malebné vesničky, působivá muzea a galerie a okouzlující přírodu, které dominují vysoko se tyčící vrcholky sopek.

www.parquesnaturais.azores.gov.pt/en/faial-eng

SLOVINSKO – Idrija

Navštivte muzeum skryté pod zemí – hornické muzeum Idrija s několika postranními částmi ležícími pod šachtami, které návštěvníkům dávají nahlédnout do života v době největšího rozmachu zdejších měděných dolů. Součástí projektu, který měl do Idrije přilákat turisty a oslavit hornické dědictví města, byla přeměna dolu na živé muzeum. Díky tomu se v tomto půvabném, tradičním slovinském venkovském městečku rozrostla turistická zařízení a související infrastruktura. Idrija je proslulá také tradicí výroby překrásných krajek a nabízí spoustu aktivit, například rybaření, turistiku a plavání.

www.idrija-turizem.si

ŠPANĚLSKO – Ekopark Trasmiera

Z iniciativy okresu Arnuero v provincii Kantábrie vznikl ekopark Trasmiera – fascinující skanzen dokumentující život ve slaných mokřadech, na pobřeží a také historii této významné přírodní oblasti. Na více než 2 500 hektarech park skrývá rekonstruovaná venkovská stavení, obnovený mlýn a pozorovatelny ptáků. Všechny tyto prostory byly obnoveny jako kulturní a vzdělávací střediska. Park je živým dokumentem rybářské a zemědělské kultury tohoto regionu a také idylickým místem pro pozorování ptáků a zvířat divoce žijících v mokřadech. Je také dokladem udržitelného způsobu investování do přírodního bohatství.

www.ecoparquedetrasmiera.com

TURECKO – Hamamönü-Altındağ Ankara

Přímo v srdci čilé turistické destinace Ankara je málo známá čtvrť zvaná Hamamönü. Ve dvacátých letech minulého století bývala vzkvétajícím místem vybudovaným ve směsi stylů, které odrážely moderní tureckou architekturu i architekturu otomanské říše. Dnes jsou její ulice pěší zónou a 33 zdejších historických budov bylo obnoveno a uvedeno na seznam v rámci nového programu na ochranu historického dědictví. Ohromující mešity, obchody, tržiště a obytné budovy patří nyní k místům oblíbeným místními obyvateli i turisty a opět zde začíná ožívat tvůrčí atmosféra plná života, která zde kdysi panovala.

www.altindag.bel.tr

www.hamamonu.com.tr

Další informace o projektu EDEN a předchozích držitelích cen najdete na

http://ec.europa.eu/eden


Side Bar