Navigation path

Left navigation

Additional tools

MEMO/09/559

Bruksela, dnia 16 grudnia 2009 r.

Przeciwdziałanie praktykom ograniczającym konkurencję: decyzja Komisji w sprawie nowego okna wyboru przeglądarki internetowej wprowadzanego przez Microsoft – wskazówki dla użytkowników

(Zob. również IP/09/1941 oraz MEMO/09/558 )

C o to jest przeglądarka internetowa?

Przeglądarka internetowa to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom komputerów dostęp do Internetu i korzystanie z witryn internetowych.

Co to jest okno wyboru przeglądarki i jak można je otrzymać?

Microsoft uzgodnił z Komisją Europejską, że wprowadzi dla użytkowników systemu operacyjnego Microsoft Windows okno, które umożliwi im łatwy wybór przeglądarki internetowej, z której będą chcieli korzystać.

Okno wyboru będzie dostępne dla tych użytkowników systemu Windows w Europie (obecnie ponad 100 mln osób), którzy na swoich komputerach jako domyślną przeglądarkę internetową mają ustawioną przeglądarkę Microsoftu - czyli program Internet Explorer.

Dotychczas Microsoft dostarczał swoją przeglądarkę internetową wraz z oprogramowaniem Windows, natomiast główne konkurencyjne przeglądarki trzeba na ogół pobierać z Internetu. Oznacza to, że inne przeglądarki często nie są instalowane na komputerach konsumentów.

Okno wyboru przeglądarki pojawi się w formie aktualizacji systemu Windows. Aktualizacja zostanie zainstalowana automatycznie u użytkowników, którzy wybrali automatyczną instalację aktualizacji przy użyciu Windows Update, tak że nie będą oni musieli robić nic, aby ją otrzymać.

Okno wyboru będzie dostępne od połowy marca 2010 r.

Co to jest domyślna przeglądarka internetowa?

To przeglądarka wybrana dla użytkownika przez producenta komputera osobistego. W przypadku większości użytkowników systemu Windows jest to przeglądarka internetowa Microsoftu.

Jeżeli użytkownik pobiera dodatkową przeglądarkę na własnym komputerze, może podczas instalacji ustawić ją jako przeglądarkę domyślną.

Wybór można zmienić w dowolnym momencie.

Dlaczego okno wyboru przeglądarki udostępnia się tylko użytkownikom, którzy jako domyślną przeglądarkę mają ustawioną przeglądarkę internetową Microsoftu?

Komisji zależy na tym, aby Microsoft nie nadużywał swojej pozycji dominującej na rynku systemów operacyjnych do komputerów osobistych i nie zakłócał tym samym konkurencji na rynku przeglądarek internetowych. Jest to przykład działań na rzecz konsumentów, w jakie angażuje się Komisja, starając się usprawnić funkcjonowanie rynków – tak by konsumenci mieli większe możliwości wyboru oraz dostęp do innowacyjnych produktów i produktów wysokiej jakości.

Jednak nawet, jeżeli ktoś korzysta z innej przeglądarki internetowej, może ją oczywiście zmienić w dowolnym momencie.

Dlaczego użytkownicy mają wybierać? A jeżeli są zadowoleni z przeglądarki Microsoftu?

Komisja nie zmusza nikogo do zmiany przeglądarki internetowej. Każdy może nadal korzystać z przeglądarki Microsoftu. Komisja pragnie po prostu zadbać o to, by użytkownicy mieli faktyczną możliwość wyboru przeglądarek. Użytkownicy mogą zatem dalej korzystać z przeglądarki Microsoftu, a także z innych wybranych przez siebie programów tego typu.

Microsoft zaproponował stworzenie okna wyboru w ramach zobowiązania do zapewnienia konkurencji jakościowej na rynku przeglądarek, jakiego podjął się wobec Komisji. Ostatecznie wrażenia użytkownika związane z korzystaniem z Internetu zależą od używanej przeglądarki, a możliwość dokonania wyboru spośród gamy kilku produktów zmusza każdego producenta do wprowadzania innowacji i oferowania użytkownikom coraz lepszych przeglądarek w przyszłości. Zatem użytkownicy mogą nadal korzystać z dotychczasowych przeglądarek lub skorzystać z okna wyboru, aby lepiej poznać dostępne możliwości i wybrać najlepszy ich zdaniem program.

Co powinien zrobić użytkownik, gdy zobaczy okno wyboru przeglądarki?

To zależy od niego. Może wybrać dowolną liczbę przeglądarek. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać z dodatkowymi informacjami o możliwościach poszczególnych programów.

A jeżeli ktoś nie chce nic zmieniać/chce pozostać przy przeglądarce internetowej Microsoftu?

Wówczas można po prostu zamknąć okno wyboru przeglądarki. Pobranie innej przeglądarki nie spowoduje usunięcia przeglądarki Microsoftu z komputera użytkownika.

Czy jeżeli użytkownik wybierze inną przeglądarkę, utraci przeglądarkę Microsoftu lub własne ustawienia (np. „Ulubione”)?

Większość przeglądarek pozwala na przeniesienie własnych ustawień przy pobieraniu programu.

Okno wyboru przeglądarki nie spowoduje odinstalowania przeglądarki Microsoftu. Użytkownicy systemu Windows 7 mogą natomiast „wyłączyć” przeglądarkę Microsoftu.

W systemie Windows 7 przeglądarka Microsoftu zostanie „odpięta” od paska zadań Windows w momencie uruchomienia okna wyboru. Użytkownicy mogą jednak z łatwością wpiąć przeglądarkę, np. przeglądarkę Microsoftu, lub inny program do paska zadań.

Niektóre z przeglądarek dostępnych w oknie wyboru nie są dobrze znane – czy korzystanie z nich jest bezpieczne?

Wszystkie przeglądarki w oknie wyboru takie, jak: Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari czy Opera zostały tam umieszczone właśnie dlatego, że należą do dwunastu najpowszechniej stosowanych przeglądarek w Europie.

Czy wszystkie inne przeglądarki w oknie wyboru są lepsze od przeglądarki Microsoftu?

To musi stwierdzić sam użytkownik. Każda przeglądarka jest inna. W oknie wyboru znajdują się przeglądarki, które są najpopularniejsze wśród użytkowników w Europie.

Jeżeli użytkownik zamknie okno wyboru, to co powinien zrobić, by wyświetlić je ponownie?

Na pulpicie zostanie umieszczona ikona okna wyboru. Kliknięcie na tę ikonę powoduje ponowne pojawienie się okna wyboru. Jeżeli użytkownik chce zdecydować o wyborze przeglądarki w późniejszym czasie, można wybrać opcję „wybierz później”, kiedy pojawi się okno wyboru. Okno wyboru wyświetli się wówczas automatycznie przy ponownym logowaniu do systemu Windows.


Side Bar