Navigation path

Left navigation

Additional tools

MEMO/09/559

Brüssel, 16. detsember 2009

Monopolidevastased meetmed: Euroopa Komisjoni otsus Microsofti veebibrauseri uue valikuakna kohta – juhised kasutajale

(vt ka IP/09/1941 ja MEMO/09/558 )

Mis on veebibrauser?

Veebibrauser on tarkvara, millega võimaldatakse arvutikasutajal sisene da internetti ja seal liikuda.

Mis on valikuaken (inglise keeles Choice Screen ) ja kuidas seda saada?

Microsoft on leppinud Euroopa Komisjoniga kokku pakkuda operatsioonisüsteemi Microsoft Windows kasutajatele valikuakent, mis hõlbustaks soovitud veebibrauseri valimist.

Valikuaken on kättesaadav neile Euroopas elavatele Windowsi kasutajatele (neid on praegustel andmetel üle 100 miljoni), kes on valinud oma vaikebrauseriks Microsofti brauseri Internet Explorer.

Seni on Microsoft pakkunud oma veebibrauserit automaatselt Windowsi tarkvara osana ning Windowsi kasutajatel tuleb peamised konkureerivad veebibrauserid alla laadida internetist. Seega jäävad teised veebibrauserid sageli kasutajate arvutisse installeerimata.

Valikuakent pakutakse Windowsi värskendusena. See installeeritakse automaatselt nende inimeste arvutisse, kes on otsustanud Windowsi värskenduste automaatse installeerimise kasuks, ning neil endal ei ole tarvis valikuaknale juurdepääsu saamiseks midagi teha.

Valikuaken tuleb kasutusele alates 2010. aasta märtsi keskpaigast.

Mis on vaikebrauser?

Vaikebrauser on brauser, mille valib kasutaja jaoks arvutitootja. Enamiku Windowsi kasutajate vaikebrauser on Microsofti veebibrauser.

Kui arvutikasutaja laadib ise alla mõne täiendava brauseri, võib ta selle pärast installeerimist muuta vaikebrauseriks.

Tal on võimalik igal ajal valitud vaikebrauserit muuta.

Miks ilmub valikuaken ainult nende arvutikasutajate ekraanile, kelle vaikebrauser on Microsofti veebibrauser?

Komisjoni eesmärk on tagada, et Microsoft ei kuritarvitaks oma valitsevat seisundit personaalarvutite operatsioonisüsteemide turul ega moonutaks konkurentsi veebibrauserite turul. Seeläbi kaitseb komisjon tarbijat ja muudab turgude toimimise tõhusamaks, nii et need pakuksid rohkem valikuid ning rohkem uuenduslikke ja kvaliteetseid tooteid.

Aga ka need inimesed, kes kasutavad muid veebibrausereid, võivad igal ajal oma brauseri valikut muuta.

Miks sunnitakse inimesi valima, isegi kui nad on Microsofti veebibrauseriga rahul?

Komisjon ei sunni inimesi oma veebibrauserit muutma. Nad võivad Microsofti brauseri kasutamist jätkata. Valikuakna pakkumisega komisjon lihtsalt tagab inimestele reaalse võimaluse valida turul pakutava mitme eri brauseri vahel. Tegelikult on inimestel võimalik Microsofti veebibrauser oma arvutis säilitada ning lisada sellele soovi korral veel mõni teine brauser.

Microsoft on teinud ettepaneku, et loob valikuakna osana komisjoni vastu võetud kohustusest tagada veebibrauserite turul tulemustepõhine konkurents. Lõppude lõpuks sõltuvad inimeste kogemused internetiga nende valitud brauserist, ning mitme eri valikuvõimaluse olemasolu paneb iga ettevõtja tegema uuendusi, et pakkuda inimestele tulevikus veelgi paremaid brausereid. Seega võivad inimesed jääda oma senise brauseri juurde või siis kasutada valikuakent, õppida tundma uusi võimalusi ja teha sobiv valik.

Mida tuleb teha, kui ekraanile ilmub valikuaken?

See oleneb arvutikasutaja soovist. Ta võib valida kas ühe või kaks brauserit või soovi korral veelgi rohkem. Enne valiku tegemist oleks kasulik lugeda läbi teave eri brauserite pakutavate võimaluste kohta.

Mida teha, kui ei soovita midagi muuta, vaid kasutada edasi Microsofti veebibrauserit?

Valikuakent on võimalik sulgeda. Hea on ka teada, et mõne muu brauseri allalaadimine ei kustuta arvutist Microsofti veebibrauserit.

Kas mõne muu veebibrauseri valimine tähendab, et arvutist kustutatakse Microsofti veebibrauser või selle mugandused (nt lemmikud)?

Enamik brausereid võimaldavad pärast allalaadimist eespool nimetatud mugandused üle võtta.

Valikuakna kasutamine ei tähenda Microsofti veebibrauseri deinstalleerimist. Operatsioonisüsteemi Windows 7 kasutajad võivad soovi korral aga Microsofti veebibrauseri n-ö välja lülitada.

Operatsioonisüsteemis Windows 7 kaob Microsofti veebibrauser valikuakna käivitudes Windowsi tegumiribalt ära. Arvutikasutajal on aga lihtne lisada tegumiribale mõni veebibrauser (või muu programm), sealhulgas Microsofti veebibrauser.

Mõned valikuaknas kuvatavad veebibrauserid ei ole eriti tuntud – kas nende kasutamine on turvaline?

Kõik valikuaknas kuvatavad veebibrauserid, sealhulgas Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari ja Opera, on sinna üles pandud seetõttu, et nad kuuluvad Euroopas kõige sagedamini kasutatavate veebibrauserite edetabeli esimese kaheteistkümne hulka.

Kas valikuaknas kuvatavad muud brauserid on Microsofti veebibrauserist paremad?

Sellele küsimusele peavad arvutikasutajad leidma vastuse ise. Iga veebibrauser on erisugune. Valikuaknas pakutakse Euroopa kasutajate lemmikbrausereid.

Kuidas valikuakent sulgemise järel uuesti avada?

Arvuti töölauale ilmub valikuakna ikoon. Sellele klõpsates avaneb valikuaken uuesti. Kui arvutikasutaja soovib teha otsuse hiljem, võib ta valikuakna ilmudes klõpsata käsule „vali hiljem”. Sellisel juhul ilmub valikuaken automaatselt uuesti järgmisel korral, kui arvutikasutaja siseneb Windowsi keskkonda.


Side Bar