Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Ar PVN saistīta krāpšana: jauns rīks, lai palīdzētu ES valstīm cīnīties pret noziedzniekiem un atgūt miljardus

Briselē, 2019. gada 15. maijā

Jaunā sistēma ļaus dalībvalstīm ātri apmainīties ar PVN datiem un kopīgi tos apstrādāt, un tādējādi aizdomīgus tīklus varēs atklāt agrīnākā posmā.

 

Darījumu tīkla analīzes ( Transaction Network Analysis, TNA) rīks tiek ieviests laikā, kad nesenajā plašsaziņas līdzekļu veiktajā izmeklēšanā kārtējo reizi ir parādīts, cik lielas izmaksas publiskajām finansēm rada ar PVN saistīta krāpšana, kamēr noziedzīgi grupējumi gūst peļņu uz godīgu nodokļu maksātāju rēķina. Tas ir daļa no Komisijas pastāvīgajiem centieniem ieviest modernu un pret krāpšanu noturīgu PVN sistēmu. 

 

Ekonomikas un finanšu, nodokļu un muitas komisārs Pjērs Moskovisī norādīja: “Ar PVN saistīta krāpšana patlaban ir viena no mūsu publisko finanšu būtiskākajām problēmām, un tās izskaušanai jābūt ES dalībvalstu valdību galvenajai prioritātei. Pateicoties šim jaunajam rīkam, iestādes varēs ātrāk atklāt aizdomīgu darbību un attiecīgi rīkoties. Taču šis progress nemazina vajadzību pēc ES PVN sistēmas dziļākas un pamatīgākas reformas, lai nodrošinātu, ka tā var pārvaldīt milzīgos tirdzniecības apjomus pāri ES robežām. ”

 

Ar PVN saistīta krāpšana var notikt vienā mirklī, tāpēc vēl jo svarīgāk ir tas, lai dalībvalstīm būtu rīki, kas ļauj tām pēc iespējas ātrāk un efektīvāk rīkoties. TNA rīks, kuru dalībvalstis šodien sāka lietot, nodokļu iestādēm sniegs ātru un vieglu piekļuvi pārrobežu darījumu informācijai, lai gadījumā, ja tiek ziņots par iespējamu krāpšanu PVN jomā, tās varētu ātri iejaukties. 

 

TNA rīks, kas tika izstrādāts, dalībvalstīm un Komisijai cieši sadarbojoties, ļaus daudz ciešāk sadarboties arī ES krāpšanas apkarošanas ekspertu tīklam (Eurofisc) attiecībā uz informācijas kopīgu analīzi, lai pēc iespējas ātrāk un efektīvāk varētu atklāt un apturēt karuseļveida krāpšanu PVN jomā. Tas veicinās sadarbību un informācijas apmaiņu starp valstu nodokļu amatpersonām, ļaujot Eurofisc amatpersonām pārbaudīt informāciju sodāmības reģistros, datubāzēs un salīdzināt ar citu Eiropola un OLAF rīcībā esošu informāciju, un koordinēt pārrobežu izmeklēšanu.

 

Šodien un vakar rīkotajā sanāksmē krāpšanas apkarošanas amatpersonas no dalībvalstīm, kas piedalās TNA, vienojās par to, kā šis rīks darbosies un kā apkopotā informācija tiks izmantota turpmāk.

 

Pamatinformācija

 

Kopējai pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmai Eiropas vienotajā tirgū ir būtiska nozīme. Tas ir lielākais un joprojām augošs ieņēmumu avots ES dalībvalstīs, 2015. gadā ienesot vairāk nekā 1 triljonu eiro, kas atbilst 7 % no ES IKP. Arī viens no ES pašu resursu veidiem ir balstīts uz PVN. Kā patēriņa nodoklis tas ir viens no visvairāk izaugsmi veicinošajiem nodokļu veidiem.

 

Komisija ir konsekventi iestājusies par PVN sistēmas reformu, lai to padarītu noturīgāku pret krāpšanu. Ir panākts progress saistībā ar jaunajiem saskaņotajiem noteikumiem par PVN piemērošanu pārdošanai tiešsaistē un efektīvākiem noteikumiem informācijas apmaiņai un sadarbībai starp dalībvalstīm. Tomēr darbs pie Komisijas priekšlikumiem izveidot darījumdarbībai labvēlīgu un pret krāpšanu noturīgāku galīgo ES PVN zonu ir noritējis lēni. 2017. gada oktobrī tika ierosināts pamatīgi pārstrādāt esošo sistēmu (saite).

 

 

IP/19/2468

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar