Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska - Komunikat prasowy

Wspólne oświadczenie UE-USA: USA głównym dostawcą soi do Europy; import wzrósł o 121 proc.

Bruksela, 16 kwietnia 2019 r.

Z nowych danych opublikowanych dzisiaj przez Komisję Europejską wynika, że w bieżącym roku rynkowym (od lipca 2018 r. do połowy kwietnia 2019 r.) przywóz nasion soi z USA do Unii Europejskiej wzrósł o 121 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Z USA pochodzi 72 proc. unijnego importu soi, co oznacza, że Stany Zjednoczone są obecnie głównym dostawcą tego towaru do Europy. Z kolei Europa jest największym odbiorcą eksportu soi z USA (22 proc.); na kolejnych miejscach są Chiny (18 proc.) i Meksyk (9 proc.).

Zwiększenie wymiany handlowej w wielu dziedzinach i dotyczącej wielu produktów, w tym nasion soi, było jednym z celów wspólnego oświadczenia, uzgodnionych przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera i prezydenta Donalda Trumpa w dniu 25 lipca 2018 r. Komisja Europejska wywiązuje się ze swojego zobowiązania i regularnie publikuje dane dotyczące przywozu do UE nasion soi ze Stanów Zjednoczonych. Dziś opublikowana została piąta aktualizacja raportu w sprawie handlu nasionami soi z USA.

Dzisiejsze sprawozdanie zawiera następujące informacje:

  • W porównaniu z pierwszymi 42 tygodniami roku gospodarczego 2017/2018 (od lipca do połowy kwietnia) przywóz nasion soi ze Stanów Zjednoczonych do UE w bieżącym roku gospodarczym wzrósł o 121 proc. i wyniósł 8 244 594 ton.
  • Udział USA w łącznym przywozie nasion soi do UE wynosi obecnie 72 proc.; w tym samym okresie ubiegłego roku wynosił 36 proc. Stany Zjednoczone plasują się zatem daleko przed Brazylią (21 proc.) – drugim głównym dostawcą UE – a następnie Ukrainą (2,3 proc.), Kanadą (1,8 proc.) i Paragwajem (0,7 proc.).

W styczniu 2019 r. Komisja stwierdziła, że nasiona soi z USA spełniają wymogi techniczne i mogą być stosowane w biopaliwach w UE – decyzja ta umożliwia dalszy wzrost wywozu tego produktu poprzez rozszerzenie możliwości rynkowych w Europie.

Stany Zjednoczone są również najważniejszym państwem pochodzenia, jeśli chodzi o ogólny przywóz do UE produktów rolno-spożywczych. Najnowsze dane wskazują, że od lutego 2018 r. do stycznia 2019 r. wartość przywozu produktów rolno-spożywczych z USA wzrosła o 14 proc. Oznacza to wzrost wartości o 1,5 mld euro, głównie ze względu na zwiększenie przywozu nasion soi, makuchów sojowych oraz kilku innych produktów.

Kontekst

UE importuje rocznie około 14 mln ton nasion soi. Są one przeznaczane na paszę dla zwierząt (w tym kurcząt, świń i bydła), w której stanowią źródło białka. Z nasion soi produkuje się również mleko sojowe. Nasiona soi z USA stanowią bardzo atrakcyjną opcję paszową dla europejskich importerów i użytkowników ze względu na ich konkurencyjne ceny.

Dane zawarte w opublikowanym dziś sprawozdaniu na temat nasion soi pochodzą z Unijnego Centrum Monitorowania Rynku Upraw, które Komisja Europejska uruchomiła w lipcu 2017 r. i którego zadaniem jest prezentacja danych rynkowych i krótkoterminowych analiz w celu zapewnienia większej przejrzystości.

Więcej informacji:

Załącznik

Grafika nr 1

Grafika nr 2

Grafika nr 3

IP/19/2154

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail


Side Bar