Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Bendras ES ir JAV pareiškimas. Jungtinės Amerikos Valstijos Europai tiekia daugiausiai sojų – jų importas padidėjo 121 proc.

Briuselis, 2019 m. balandžio 16 d.

Naujais šiandien Europos Komisijos paskelbtais duomenimis, į Europos Sąjungą iš JAV importuojamų sojų kiekis einamaisiais prekybos metais (nuo 2018 m. liepos iki 2019 m. balandžio vidurio) padidėjo 121 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

JAV Europos Sąjungai tiekia daugiausiai sojų – iš jų importuojamų sojų kiekis siekia 72 proc., o Europa yra didžiausia JAV kilmės sojų eksporto rinka (22 proc.). Antra ir trečia pagal dydį eksporto rinkos yra Kinija (18 proc.) ir Meksika (9 proc.).

Didinti įvairių sričių ir produktų, tarp jų ir sojų, prekybos apimtį buvo vienas iš Bendro pareiškimo tikslų, dėl kurių 2018 m. liepos 25 d. susitarė Komisijos Pirmininkas J.-C. Junckeris ir JAV Prezidentas D. Trumpas. Europos Komisija įgyvendina savo įsipareigojimą ir reguliariai skelbia duomenis apie ES importuojamas JAV išaugintas sojas. Šiandien paskelbta penkta naujausia prekybos sojomis su JAV ataskaita.

Iš jos matyti, kad:

  • palyginti su pirmosiomis 42-iem 2017–2018 prekybos metų savaitėmis (nuo liepos iki balandžio vidurio), šiais prekybos metais sojų importas iš JAV į ES padidėjo 121 proc., t. y. iki 8 244 594 tonų;
  • šiuo metu iš JAV importuojama 72 proc. bendro į ES importuojamų sojų kiekio, palyginti su 36 proc. tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. JAV gerokai lenkia Braziliją (21 proc.) – antrąją didžiausią sojų ES tiekėją. Toliau seka Ukraina (2,3 proc.), Kanada (1,8 proc.) ir Paragvajus (0,7 proc.).

2019 m. sausio mėn. Komisija padarė išvadą, kad JAV sojos atitinka techninius reikalavimus ir gali būti naudojamos ES biodegalams gaminti, – šiuo sprendimu sudaromos sąlygos sojų eksportui toliau augti ir jų rinkos galimybėms Europoje plėstis.

Be to, Jungtinės Valstijos yra svarbiausia ES žemės ūkio maisto produktų importo kilmės šalis. Naujausiais duomenimis, nuo 2018 m. vasario iki 2019 m. sausio žemės ūkio maisto produktų importo iš JAV vertė padidėjo 14 proc. arba 1,5 mlrd. EUR. Tai visų pirma lėmė išaugęs sojų, sojų išspaudų ir kelių kitų produktų importas.

Pagrindiniai faktai

ES per metus importuoja apie 14 mln. tonų sojų. Jos naudojamos kaip baltymų šaltinis vištoms, kiaulėms, galvijams ir kitiems gyvuliams šerti, taip pat pienui gaminti. Dėl konkurencingų kainų JAV kilmės sojos Europos importuotojams ir naudotojams yra labai patraukli pašarų alternatyva.

Į šiandien paskelbtą sojų prekybos ataskaitą įtraukti duomenys gauti iš Kultūrinių augalų rinkos stebėjimo centro, kurį Europos Komisija įsteigė 2017 m. liepos mėn. Jo paskirtis – užtikrinti, kad būtų dalijamasi rinkos duomenimis bei trumpojo laikotarpio analizėmis, ir taip siekti didesnio skaidrumo.

Daugiau informacijos

Priedas

1 pav.

2 pav.

3 pav.

IP/19/2154

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar