Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

ES finansuojami mokslininkai parodė pirmąją juodosios skylės nuotrauką

Briuselis, 2019 m. balandžio 10 d.

Šiandien Komisija parodė pirmąją juodosios skylės nuotrauką, padarytą įgyvendinant pasaulinio mokslinio bendradarbiavimo projektą „Event Horizon Telescope“, kuriame dalyvavo ir ES finansuojami mokslininkai. Šis didis atradimas padėjo gauti vaizdinį juodųjų skylių egzistavimo įrodymą ir išplėsti šiuolaikinio mokslo ribas.

Galimybė pirmą kartą pamatyti juodąją skylę – rezultatas, pasiektas įgyvendinant plataus masto tarptautinio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų srityje projektą „Event Horizon Telescope“ (EHT). Vieną iš pagrindinių vaidmenų jame atliko ES finansuojami mokslininkai. Šis svarbus mokslinis laimėjimas iš esmės keičia mūsų turėtą juodųjų skylių supratimą, patvirtina Alberto Einšteino bendrosios reliatyvumo teorijos prognozes ir atveria naujus mūsų visatos tyrimo horizontus. Sėkmingai padaryta pirmoji juodosios skylės nuotrauka šiandien parodyta šešiose visame pasaulyje vienu metu surengtose spaudos konferencijose.

Už mokslinius tyrimus, mokslą ir inovacijas atsakingas Komisijos narys Carlosas Moedasas sakė: „Fikcija dažnai įkvepia mokslą, o juodosios skylės jau seniai kursto mūsų svajones ir smalsumą. Europos mokslininkai prisidėjo prie to, kad juodųjų skylių egzistavimas šiandien nebebūtų tik teorinė sąvoka. Šis nuostabus atradimas dar kartą įrodo, kad bendradarbiaudami su viso pasaulio partneriais galime nuveikti neįtikėtinų dalykų ir praplėsti savo žinių horizontus.“

Europos mokslinių tyrimų tarybos (EMTT) pirmininkas profesorius Jeanas-Pierreʼas Bourguignonas kalbėjo: „Sveikinu šį atradimą padariusius ir mūsų žinių ribas išplėtusius viso pasaulio mokslininkus. Ypač džiaugiuosi dėl to, kad prie šio proveržio labai prisidėjo Europos mokslinių tyrimų tarybos finansuoti mokslininkai. Ryžtingą Europos apsisprendimą finansuoti tokius paradigmą keičiančius fundamentinius mokslinius tyrimus dar kartą vainikuoja sėkmė. Dar kartą pasitvirtina ir tai, kad EMTT ne veltui finansuoja labai rizikingus, bet ir labai naudingus mokslinius tyrimus.“

Labai svarbi parama EHT projektui buvo Europos mokslinių tyrimų tarybos (EMTT) teiktas ES finansavimas. Visų pirma ES finansavo tris svariai prie šio atradimo prisidėjusius mokslininkus ir jų vadovaujamas grupes, taip pat teikė paramą, skirtą didelei teleskopų infrastruktūrai, būtinai norint sėkmingai įgyvendinti šį projektą, sukurti ir atnaujinti.

Šiandien pristatyti rezultatai – dar vienas iš daugybės laimėjimų, pasiektų įgyvendinant ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programą „Horizontas 2020“ ir ankstesnes bendrąsias programas. Atsižvelgdama į šią sėkmę, Komisija pateikė programos „Europos horizontas“ – iki šiol plačiausio užmojo ES programos – pasiūlymą, kad ES ir toliau liktų pasaulio mokslinių tyrimų ir inovacijų lyderė.

 

PAGRINDINIAI FAKTAI

Juodosios skylės yra nepaprastai didelio tankio kosminiai objektai, mažyčiame plote sutelkę neįtikėtino dydžio masę. Jos daro ekstremalų poveikį aplinkai – iškreipia erdvę ir laiką ir nepaprastai įkaitina visas į jas patenkančias medžiagas. Padarytoje nuotraukoje įamžinta Mergelės žvaigždyne, milžiniškos galaktikos Messier 87 centre, esanti juodoji skylė. Šios už 55 mln. šviesmečių nuo Žemės esančios juodosios skylės masė yra 6,5 mlrd. karto didesnė už mūsų saulės masę.

Kad būtų galima tiesiogiai pamatyti artimiausią juodosios skylės aplinką, įgyvendinant projektą „Event Horizon Telescope“ siekta atnaujinti ir į pasaulinį tinklą sujungti aštuonis įvairiose pasaulio vietose esančius teleskopus. Šie teleskopai įrengti dideliame aukštyje esančiose nepalankiomis sąlygomis pasižyminčiose vietovėse, įskaitant Siera Nevados kalnus Ispanijoje, ugnikalnius Havajuose ir Meksikoje, kalnus Arizonoje, Atakamos dykumą Čilėje ir Antarktį. Šioje svarbioje tarptautinėje operacijoje dalyvavo daugiau kaip 200 tyrėjų iš Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos ir Rytų Azijos.

Europos Sąjungos įsteigtos Europos mokslinių tyrimų tarybos finansavimas EHT projekte dalyvaujantiems mokslininkams teiktas vykdant šiuos projektus pagal ES programą „Horizontas 2020“ ir 7-ąją bendrąją programą:

  • 14 mln. EUR vertės projektą „BlackHoleCam“, kuriuo siekiama fotografuoti, išmatuoti ir suprasti juodąsias skyles. Šį šešerių metų trukmės mokslinių tyrimų projektą nuo 2014 m. vykdo trys pagrindiniai mokslininkai ir jų vadovaujamos grupės. Šie mokslininkai – profesoriai Heino Falcke iš Neimegeno Radbodo universiteto (jis taip pat pirmininkauja EHT projekto mokslo tarybai), Michaelis Krameris iš Maxo Plancko radioastronomijos instituto ir Luciano Rezzolla iš Frankfurto J. W. Goetheʼs universiteto;
  • projektą „RadioNet“, kuriuo remiamas 27 Europos, Korėjos Respublikos ir Pietų Afrikos institucijų konsorciumas, siekiantis sujungti pasaulinio lygio radioastronomijos mokslinių tyrimų infrastruktūros objektus. Šis projektas apima radioteleskopus, teleskopų kompleksus, duomenų archyvus ir visame pasaulyje veikiantį Europos labai ilgos bazės interferometrijos tinklą. Projektą koordinuoja Maxo Plancko radioastronomijos institutas. Per pastaruosius 15 metų ES į projektą „RadioNet“ investavo 30,3 mln. EUR.

2007 m. ES įsteigta Europos mokslinių tyrimų taryba yra pirmoji Europos pažangiausių mažai tirtų sričių mokslinių tyrimų finansavimo organizacija. Ji kasmet atrenka ir finansuoja geriausius ir kūrybiškiausius bet kokios tautybės ir amžiaus tyrėjus, kad jie galėtų vykdyti projektus Europoje. EMMT siūlo keturių pagrindinių rūšių dotacijas: dotacijas pradedantiesiems, dotacijas įsitvirtinusiesiems, dotacijas pažengusiesiems ir sinergijos dotacijas. Papildomos EMTT teikiamos dotacijos koncepcijai pagrįsti padeda dotacijų gavėjams mažinti atotrūkį tarp novatoriškų mokslinių tyrimų ir pirmųjų tų tyrimų objektų komercializacijos etapų.

 

DAUGIAU INFORMACIJOS

Juodosios skylės nuotraukos ir vaizdo medžiaga Komisijos garso ir vaizdo portale

Projekto „Event Horizon Telescope“ atstovų pranešimas spaudai

Europos Komisijos spaudos konferencija kanalu „Europe by Satellite“

Europos Komisijos spaudos konferencija kanalu „EUtube“

Sekite naujienas Facebook, Instagram ir Twitter paskyrose naudodami saitažodį #RealBlackHole

Europos mokslinių tyrimų tarybos naujienų straipsnis

 

IP/19/2053

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar