Z kolei Europa pozostaje zdecydowanie największym odbiorcą eksportu soi z USA (28%); na kolejnych miejscach są Argentyna (10%) i Meksyk (9%).
Wynika to z realizacji wspólnego oświadczenia uzgodnionego przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera i prezydenta Donalda Trumpa w lipcu 2018 r. Obie strony uzgodniły wówczas zwiększenie wymiany handlowej w kilku obszarach i w odniesieniu do kilku produktów, między innymi nasion soi. W związku z tym Komisja Europejska regularnie publikuje dane dotyczące importu do UE.
Te niedawne znaczące wydarzenia w drugiej połowie 2018 r. przyczyniają się do umocnienia wiodącej pozycji Stanów Zjednoczonych jako dostawcy soi do UE w całym roku kalendarzowym. Brazylia, która tradycyjnie dostarczała najwięcej soi do Europy, pozostaje obecnie daleko w tyle. W 2018 r. (od stycznia do grudnia) 50% importu soi do Europy pochodziło z USA, a 36% z Brazylii (37% w 2017 r.).
Import soi z USA do Europy najpewniej jeszcze wzrośnie w wyniku decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu procesu zezwolenia na stosowanie nasion soi z USA w biopaliwach.
Dzisiejsze sprawozdanie zawiera następujące informacje:
- W porównaniu z pierwszymi 27 tygodniami roku gospodarczego 2017 (od lipca do grudnia) przywóz nasion soi do UE ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 112% i wyniósł 5 181 833 ton.
- Udział USA w łącznym przywozie nasion soi do UE wynosi obecnie 74,5%; w tym samym okresie ubiegłego roku wynosił 39%. Stany Zjednoczone plasują się zatem daleko przed Brazylią (19%) – drugim głównym dostawcą UE – a następnie Kanadą (2%), Ukrainą (1,6%) i Paragwajem (1%).
W grudniu 2018 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie decyzji o zezwoleniu na wykorzystanie w Europie nasion soi z USA w biopaliwach. Według oceny Komisji dokument U.S. Soybean Sustainability Assurance Protocol (Protokół dotyczący zgodności soi z USA z kryteriami zrównoważonego rozwoju), przedstawiony przez amerykańskich eksporterów soi, spełnia określone w prawodawstwie UE obowiązkowe wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju pod kątem ich stosowania w biopaliwach.
Projekt decyzji wykonawczej opublikowano na stronie poświęconej lepszemu stanowieniu prawa, umożliwiając nadsyłanie opinii do dnia 16 stycznia. Decyzja powinna zostać przyjęta w najbliższych tygodniach, co umożliwi amerykańskim eksporterom dalszą dywersyfikację rynków europejskich, a jednocześnie przyczyni się do realizacji celów UE w dziedzinie energii odnawialnej.
Kontekst
UE importuje rocznie około 14 mln ton nasion soi. Są one przeznaczane na paszę dla zwierząt, w tym kurcząt, świń i bydła, w której stanowią źródło białka. Z nasion soi produkuje się również mleko sojowe. Nasiona soi z USA stanowią bardzo atrakcyjną opcję paszową dla europejskich importerów i użytkowników ze względu na ich konkurencyjne ceny.
Dane zawarte w opublikowanym dziś sprawozdaniu na temat nasion soi pochodzą z Unijnego Centrum Monitorowania Rynku Upraw, które Komisja Europejska uruchomiła w lipcu 2017 r. i którego zadaniem jest prezentacja danych rynkowych i krótkoterminowych analiz w celu zapewnienia większej przejrzystości.
Więcej informacji:
- Wspólne oświadczenie UE i USA
- Sprawozdanie dot. handlu nasionami soi między UE a USA
- Unijne Centrum Monitorowania Rynku Upraw
Załącznik