Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija - Paziņojums presei

Amerikas Savienotās Valstis ir galvenais sojas pupu piegādātājs Eiropā; imports audzis par 112 %

Briselē, 2019. gada 7. janvārī

Pašreizējā tirgus gadā (no 2018. gada jūlija līdz decembrim) ASV sojas pupu imports Eiropas Savienībā salīdzinājumā ar to pašu laikposmu iepriekšējā gadā palielinājies par 112 %. ASV joprojām ir galvenais sojas pupu piegādātājs Eiropas Savienībai: no ASV nāk 75 % sojas pupu importa.

Savukārt ES joprojām ir nozīmīgākais ASV sojas pupu eksporta galamērķis (28 %), kam seko Argentīna (10 %) un Meksika (9 %).

Tādējādi tiek īstenota daļa no Kopīgā paziņojuma, par kuru 2018. gada jūlijā vienojās priekšsēdētājs Ž. K. Junkers un prezidents D. Tramps. Kopīgajā paziņojumā abas puses vienojās palielināt tirdzniecību vairākās jomās un produktu kategorijās, pie kurām pieder arī sojas pupas. Tāpēc Eiropas Komisija tagad regulāri publicē datus par ES importu no ASV.

Pateicoties šiem būtiskajiem pavērsieniem 2018. gada otrajā pusē, vēl vairāk nostiprinājusies ASV vadošā pozīcija ES apgādē ar sojas pupām visā kalendārā gada griezumā: ASV tagad ir krietni priekšā Brazīlijai, kas Eiropai tradicionāli bijusi galvenais piegādātājs. 2018. gadā (no janvāra līdz decembrim) Eiropas imports no ASV bija 50 %, no Brazīlijas — 36 % (2017. gadā 37 %).

Paredzams, ka ASV sojas pupu imports Eiropas Savienībā vēl vairāk palielināsies pēc Eiropas Komisijas lēmuma sākt procedūru, kuras rezultātā ASV izcelsmes sojas pupas atļaus izmantot biodegvielai.

Šodienas ziņojums liecina, ka:

  • salīdzinājumā ar 2017. tirdzniecības gada pirmajām 27 nedēļām (jūlijs–decembris) ES sojas pupu imports no ASV pieaudzis par 112 % un sasniedzis 5 181 833 tonnas;
  • ES sojas pupu importa kopējā apjomā ASV īpatsvars tagad ir 74,5 % salīdzinājumā ar 39 % tajā pašā laikposmā pagājušogad. Tādējādi ASV krietni apsteidz Brazīliju (19 %), ES otro lielāko piegādātāju, tai sekojošo Kanādu (2 %), Ukrainu (1,6 %) un Paragvaju (1 %).

Eiropas Komisija 2018. gada decembrī sāka sabiedrisko apspriešanu jautājumā par lēmumu ASV izcelsmes sojas pupas atļaut Eiropā izmantot biodegvielas ražošanai. Komisija ir novērtējusi, ka attiecībā uz sojas pupu izmantošanu biodegvielas ražošanai ASV sojas eksportētāju iesniegtā shēma “U.S. Soybean Sustainability Assurance Protocol” atbilst obligātajām ES tiesību aktos noteiktajām ilgtspējības prasībām.

Īstenošanas lēmuma projekts ir publicēts Labāka regulējuma tīmekļvietnē, kur līdz 16. janvārim iespējams atstāt atsauksmes. Tuvākajās nedēļās tas būtu jāpieņem, lai ASV eksportētāji varētu vēl vairāk dažādot savas pozīcijas Eiropas tirgos, vienlaikus palīdzot sasniegt ES mērķus atjaunojamās enerģijas jomā.

Pamatinformācija

ES ik gadu importē aptuveni 14 milj. t sojas pupu, ko izmantojam par olbaltumvielu avotu dzīvnieku — vistu, cūku un liellopu — barošanā, kā arī piena ražošanai. Konkurētspējīgu cenu dēļ ASV sojas pupas kā dzīvnieku barība Eiropas importētājiem un produkta lietotājiem ir ļoti izdevīga.

Šodien publicētajā ziņojumā iekļautos datus par sojas pupām ir sagatavojis Kultūraugu tirgus novērošanas centrs, kuru Eiropas Komisija 2017. gada jūlijā izveidoja, lai lielākas pārredzamības labad varētu kopīgot tirgus datus un īstermiņa analīzi.

Papildinformācija

Pielikums

1. attēls

Image 2

3. attēls

IP/19/161

Kontakti presei:

Sabiedrībai: informatīvais dienests Europe Direct tālrunis 00 800 67 89 10 11 vai e-pasts


Side Bar