Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos - pranešimas spaudai

Jungtinės Amerikos Valstijos Europai tiekia daugiausiai sojų – jų importas padidėjo 112 proc.

Briuselis, 2019 m. sausio 7 d.

Į Europos Sąjungą iš JAV importuojamų sojų kiekis einamaisiais prekybos metais (2018 m. liepos–gruodžio mėn.) padidėjo 112 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. JAV Europos Sąjungai ir toliau tiekia daugiausiai sojų – iš jų importuojamų sojų kiekis siekia 75 proc.

Europa tebėra didžiausia JAV kilmės sojų eksporto rinka (28 proc.), o antra ir trečia pagal dydį eksporto rinkos yra Argentina (10 proc.) ir Meksika (9 proc.).

Sojų importą pavyko padidinti įgyvendinant Europos Komisijos Pirmininko J.-C. Junckerio ir JAV Prezidento D. Trumpo 2018 m. liepos mėn. bendrame pareiškime nustatytus siekius. Tame bendrame pareiškime abi pusės sutarė didinti prekybos keliose srityse ir kelių kategorijų produktais, visų pirma sojomis, mastą. Todėl Europos Komisija nuolatos skelbia duomenis apie ES importą.

Šie naujausi svarbūs 2018 m. antrojo pusmečio pokyčiai padėjo sustiprinti JAV, kaip šalies, kuri ištisus kalendorinius metus Europai tiekė daugiausiai sojų, poziciją: ji gerokai lenkia Braziliją, kuri paprastai yra didžiausia sojų Europai tiekėja. 2018 m. (sausio–gruodžio mėn.) 50 proc. į Europą importuotų sojų buvo JAV kilmės, o 36 proc. – Brazilijos kilmės (2017 m. – 37 proc.).

Europos Komisijai nusprendus pradėti leidimo naudoti JAV kilmės sojas biodegalams gaminti suteikimo procedūrą, iš JAV į Europą turėtų būti importuojama dar daugiau sojų.

Iš šiandienos ataskaitos matyti, kad:

  • palyginti su pirmosiomis 27-iomis 2017 prekybos metų savaitėmis (liepos–gruodžio mėn.), sojų importas iš JAV į ES padidėjo 112 proc iki 5 181 833 tonų;
  • šiuo metu iš JAV importuojama 74,5 proc. bendro į ES importuojamų sojų kiekio, palyginti su 39 proc. tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. JAV gerokai lenkia Braziliją (19 proc.) – antrąją didžiausią sojų ES tiekėją. Toliau seka Kanada (2 proc.), Ukraina (1,6 proc.) ir Paragvajus (1 proc.).

2018 m. gruodžio mėn. Europos Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl sprendimo leisti naudoti JAV kilmės sojas biodegalams gaminti Europoje. Komisijos vertinimu, JAV sojų eksportuotojų pateiktas „JAV sojų tvarumo užtikrinimo protokolas“ atitinka ES teisės aktuose nustatytus privalomus tvarumo reikalavimus, todėl JAV kilmės sojas galima naudoti biodegalams gaminti.

Įgyvendinimo sprendimo projektas paskelbtas Geresnio reglamentavimo interneto svetainėje, atsiliepimus galima teikti iki sausio 16 d. Projektą ketinama priimti artimiausiomis savaitėmis. Jis padės JAV eksportuotojams dar labiau įvairinti savo europines rinkas ir kartu prisidėti prie ES atsinaujinančiosios energijos tikslų įgyvendinimo.

Pagrindiniai faktai

ES per metus importuoja apie 14 mln. tonų sojų. Jos naudojamos kaip baltymų šaltinis vištoms, kiaulėms, galvijams ir kitiems gyvuliams šerti, taip pat pienui gaminti. Dėl konkurencingų kainų JAV kilmės sojos Europos importuotojams ir naudotojams yra labai patraukli pašarų alternatyva.

Į šiandien paskelbtą sojų prekybos ataskaitą įtraukti duomenys gauti iš Kultūrinių augalų rinkos stebėjimo centro, kurį Europos Komisija įsteigė 2017 m. liepos mėn. Jo paskirtis – užtikrinti, kad būtų dalijamasi rinkos duomenimis bei trumpojo laikotarpio analizėmis ir taip siekti didesnio skaidrumo.

Daugiau informacijos

Priedas

Image 1

Image 2

Image 3

IP/19/161

Žiniasklaidai:

Visuomenei: Europe Direct , tel. 00 800 67 89 10 11 e. paštas


Side Bar